שרי תקווה חדשה
צילום: יונתן זינדל והדס יערי, פלאש 90

שרי ימין דורשים הבהרה על הבטחות גנץ לאבו מאזן

שרים בתקווה חדשה תקפו את שר הביטחון בשיחת סגורות: "לא הייתי נפגש עם אבו מאזן. מדובר במכחיש שואה ובאדם שמעביר כסף למחבלים"
זאב קם
31 באוגוסט 2021
08:24

פגישת גנץ-אבו מאזן: שרים ממפלגות הימין שחברים בקבינט המדיני-ביטחוני מתכוונים לדרוש היום (שלישי) בישיבת הקבינט המדיני בטחוני הבהרות ותשובות על פגישתו של שר הביטחון, בני גנץ, עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ובעיקר בנוגע להבטחות שניתנו לאבו מאזן. 

חלק משרי הימין בממשלה מתחו ביקורת חריפה במיוחד על גנץ. השר יועז הנדל אמר בשיחה סגורה: "לא הייתי בשום אופן נפגש איתו. מדובר במכחיש שואה ובאדם שמעביר כסף למחבלים. בממשלת אחדות לא עושים מהלכים שנוטים לשמאל ולא כאלו שנוטים לימין". השר זאב אלקין אמר גם הוא: "במקום להתעסק באיך להיות חבר של אבו מאזן, כדאי שמערכת הביטחון תתחיל להיערך ליום שאחרי אבו מאזן. הייתי שמח אם בזה היה מתעסק שר הביטחון ולא באדם שעוד רגע יורד מהזירה". גם השר גדעון סער אמר שלא היה נפגש עם אבו מאזן ואינו תומך בכך.

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה לביקורת: הפגישה עם אבו מאזן התקיימה בידיעתו של ראש הממשלה ושל שרים נוספים והיא משרתת את האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. הדיאלוג עם הרשות הפלסטינית בכל הדרגים ימשך, גם אם גורמים אנונימיים ימשיכו להתחבא.

שר התפוצות, נחמן שי, איש מפלגת העבודה, הגיב לדברים בריאיון  לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה: "בממשלה הזו יש תפיסות שונות לנהל את הסכסוך, אני מניח שיימצא פתרון. אין לי ציפיות לתהליך מדיני, אבל אני לא רוצה שהוא ימות לחלוטין. השיח הוא המעט שצריך לקיים, יש 400 אלף ישראלים שחיים ביניהם".

בד בבד, יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', דורש לקיים דיון דחוף בוועדת הכספים וטוען כי חצי מיליארד השקלים שהובטחו לאבו מאזן צריכים לעבור דרך הוועדה ולקבל את אישורה. סמוטריץ' גם פנה לייעוץ המשפטי של הוועדה ודרש שהממשלה תראה מה המקור התקציבי לכסף שהובטח לפלסטינים ומהיכן הוא נלקח ועל חשבון מה.

אמש מסרו מקורות פלסטינים לכאן חדשות כי בפגישתם ביקש אבו מאזן מגנץ לפעול להשבת עשרות גופות של מחבלים המוחזקות בישראל. לפי הפלסטינים, ישראל מחזיקה בכ-80 גופות של מחבלים שחלקם השתתפו בפיגועים מהשנים האחרונות. הדרישה להשבתם עומדת במוקד קמפיין ציבורי והפגנות רחוב בשטחים מעת לעת. לדברי מקור פלסטיני, גנץ אמר כי ישראל תשקול את הבקשה.