נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
צילום: אי-פי

ביידן: "מבצע החילוץ מאפגניסטאן - הצלחה יוצאת דופן"

ביידן במסר מאיים לדאעש אחרי הפיגוע בקאבול: "אנחנו לא סיימנו איתכם עדיין" • אחרי 20 שנה, שהחלו עם פיגועי 11 בספטמבר - תם אתמול סופית עידן ארצות הברית במדינה עם הטיסה האמריקנית האחרונה שהמריאה מהבירה האפגנית
נתן גוטמן
31 באוגוסט 2021
22:51

אחרי 20 שנה, תם אתמול סופית עידן ארצות הברית באפגניסטאן - עם הטיסה האמריקנית האחרונה שהמריאה משדה התעופה בקאבול. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן סיכם הערב (שלישי) את ההתרחשויות בהצהרה שנתן מהבית הלבן, וקרא למבצע החילוץ מהמדינה "הצלחה יוצאת דופן".

"אתמול סיימה ארה"ב 20 שנה של מלחמה באפגניסטאן, הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקנית", אמר ביידן בפתח דבריו. "השלמנו את אחד מהחילוצים האוויריים הגדולים בהיסטוריה - אף אומה לא עשתה דבר כזה". בהמשך הודה הנשיא האמריקני כי לא העריך נכון את היכולת של הצבא האפגני לנצח. "ההנחה הייתה ש-300 אלף חיילי הכוחות האפגניים יהיו מסוגלים לנצח את טאליבן אחרי נסיגת ארה"ב הסתברה כלא מדוייקת".

מוקדם יותר היום, התפרסמו בסוכנות הידיעות "רויטרס" חלקים מהשיחה האחרונה של ג'ו ביידן ואשרף גאני, הנשיא לשעבר של אפגניסטאן, מספר ימים לפני הכיבוש של טאליבן. ביידן אמר לגאני: "זה ברור שיש לך את הצבא הכי טוב. יש לך 300 אלף חיילים מאומנים לעומת 80 אלף, והם ללא ספק מסוגלים להילחם היטב".

בהמשך התייחס לפיגוע בשדה התעופה בקאבול ביום חמישי האחרון, בו נהרגו נהרגו 13 חיילים וחיילות אמריקנים, ופנה לדאעש: "אנחנו לא סיימנו איתכם עדיין". הנשיא האמריקני חתם במסר תקיף: "אני אהיה ברור - לאלו שמבקשים להרע לאמריקה, לאלו שמתכננים פעולות טרור נגדנו ונגד בעלות בריתנו, דעו זאת - ארה"ב לא תנוח. לא נסלח ולא נשכח, אנחנו נרדוף אחריכם עד סוף העולם ואתם תשלמו את המחיר".

ביידן במסר מאיים לדאעש אחרי הפיגוע בקאבול: "אנחנו לא סיימנו איתכם עדיין" 

שעות אחדות לאחר הנסיגה הסופית, אמר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר כי ההחלטה לסגת מהמדינה התקבלה על דעת כל מפקדי הצבא וראשי המטות המשולבים. עוד ציין כי "שר החוץ בלינקן יפעל לתאם עם הקהילה הבין לאומית מעבר בטוח לכל האזרחים האמריקנים, האזרחים הזרים והאפגנים ששיתפו פעולה ורוצים לצאת מהמדינה". כך, כאמור, הסתיימו 20 שנים של נוכחות אמריקנית באפגניסטאן, שהחלה בעקבות פיגועי 11 בספטמבר.

רגע לפני שעזבו, הכוחות האמריקנים הרסו ופוצצו 73 כלי טייס בשדה התעופה בקאבול ועוד כ-100 כלי רכב צבאיים. כוחות טאליבאן נכנסו לשדה לאחר הנסיגה והשתלטו עליו. שר החוץ האמריקני בלינקן אמר כי המשימה הצבאית באפגניסטן הושלמה, אבל המעורבות הדיפלומטית תימשך. הוא ציין כי וושינגטון מצפה שטליבאן יעמוד בהתחייבותו לאפשר חופש תנועה לאזרחים האמריקנים שנותרו באפגניסטן, פחות מ-200 מספרם, וכן למחזיקי אשרות ולאפגנים בסיכון.

מורשת אפגניסטאן | האזינו ל"עוד יום"