-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

המסמך שחושף: המשטרה קבעה שיש להגביל משתתפים במירון

פרסום ראשון: במסמך שנכתב בינואר 2020 קובע קצין האג"ם של מחוז צפון במשטרה שמתחם ההדלקה של תולדות אהרון יכול להכיל עד 8,000 בני אדם. מהמשטרה נמסר: "צר לנו שגורמים בעלי אינטרסים בוחרים להעביר מסמכים בזמן שמתנהלת ועדת חקירה"
משה שטיינמץ
31 באוגוסט 2021
20:55

פרסום ראשון: המשטרה קבעה כבר בינואר 2020 שיש להגביל את מספר המשתתפים בכל אחד ממתחמי ההדלקה במירון – אך לא ביצעה זאת. במסמך שפורסם היום (שלישי) לראשונה בחדשות הערב, כתב קצין האגם של מחוז צפון במשטרה, נצ"מ ויקטור בוסקילה, שמתחם תולדות אהרן – שבו התרחש האסון בהילולה – יכול להכיל עד 8,000 איש. בפועל, לא הייתה הגבלת קהל במתחם שבו אירע האסון וכך במתחמי ההדלקה האחרים.

המסמך בעצם מגדיר את תפוסת הקהל בכל מתחם ההדלקות במירון. לכאורה נראה שהמשטרה לא דרשה לאכוף את המגבלות שהיא בעצמה הציבה. במשטרה מסבירים שהמסמך נועד כדי שהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים יקבע את סדרי ההדלקות. המסמך הזה ישמש גם את ועדת החקירה הממלכתית שבוחנת את האסון. 

המסמך שנחשף

מסמך נוסף שנחשף בחדשות הערב נחתם ב-2018. מדובר במסמך הבנות בין המרכז לפיתוח המקומות הקדושים לבין המשטרה, ובו מוגדרים תחומי האחריות של שני הגופים, וכך נכתב בו: 

1. באחריות משטרת ישראל לפקד ולנהל בהיבט המבצעי את כלל גופי החירום והצלה, לרבות הנחיית המרכז הארצי למקומות הקדושים, ובכלל זה פעולות פיקוח ובקרה.
2 באחריות המרכז הארצי למקומות הקדושים לתאם ולתכלל את פעילות כלל הגופים הרלוונטיים לאירוע בכל ההיבטים, למעט של גופי החירום.
3 למען הסר ספק, בכל נושא מבצעי הגורם הפוסק והמחליט יהיה המפקד המשטרתי. 

ההסכם מחזק לכאורה את טענת המרכז לפיתוח המקומות הקדושים שהאחריות מוטלת על המשטרה ושהם רק גורם מתאם. כשבסוגיית הבטיחות למשל, עלה מהעדויות בוועדת החקירה שהמרכז משלם עבור מהנדסי הבטיחות – אך המהנדסים עובדים מול המשטרה ובהתאם להנחיותיה ודרישותיה

הוועדה, שבפניה מונחים שני המסמכים, תקבע מה משמעותם לשאלת האחריות לאסון. מהמשטרה נמסר: "האירוע מצוי תחת בדיקה של ועדת חקירה ממלכתית ועל כן, בשלב זה, לא נוכל להשיב לגופם של דברים. צר לנו על כך שגורמים בעלי אינטרסים ושיקולים זרים בוחרים להעביר מסמכים ולעלות טענות בפני כלי התקשורת בזמן שמתנהלת ועדת חקירה שתפקידה לבחון את הנושא". 

עד האסון הבא | האזינו לעוד יום