בנט ואבו מאזן
צילומים: פלאש 90

דיווח: בנט היה אמור להשתתף בפסגה עם אבו מאזן במצרים

לפי גורם שצוטט ב"א-שרק אל-אווסט", הפגישה שבה ישתתפו יו"ר הרשות הפלסטינית, א-סיסי והמלך עבדאללה תיערך לבסוף בלי ראש הממשלה. דוברו של בנט מכחיש את הדיווח: לא הייתה כוונה לקיים מפגש בין רה"מ לאבו מאזן ולא יהיה כזה
שמעון מיג'אן ורועי קייס
01 בספטמבר 2021
09:03
עודכן ב 10:44

גורם מצרי יודע דבר אומר הבוקר (רביעי) לעיתון "א-שרק אל-אווסט" הפרו-סעודי כי ראש הממשלה נפתלי בנט היה אמור להשתתף בפסגה מרובעת בשארם א-שייח' עם ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ומלך ירדן עבדאללה השני. אלא שהרעיון שונה לבסוף לפסגה משולשת של אבו מאזן, א-סיסי והמלך עבדאללה - בלעדיו. זאת על מנת לאמץ עמדה ערבית מאוחדת לפני שיחות עם ארצות הברית בעניין המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

דובר ראש הממשלה מתן סידי התייחס לדיווח והבהיר: "הדיווח בעיתון א-שרק אל-אווסט אינו נכון. לא הייתה כוונה לקיים מפגש בין ראש הממשלה ליו"ר הרשות הפלסטינית, ולא צפוי מפגש כזה. הנשיא א-סיסי הזמין את בנט לפגישה במצרים וראש הממשלה ייפגש עמו בקרוב".

שר הביטחון בני גנץ נפגש ביום ראשון בלילה עם אבו מאזן בביתו ברמאללה. הפגישה החריגה ארכה כשעתיים וחצי, 40 דקות ממנה בארבע עיניים. מקורביו של ראש הממשלה נפתלי בנט תקפו לאחר מכן את גנץ בעקבות הפגישה והאשימו כי הוא מנסה להתבלט בתחום המדיני ופוגע ביציבות הממשלה. מטעמו של השר גנץ נמסר בתגובה כי הפגישה תואמה מראש, והתקיימה בעיתוי ביטחוני. "צר לנו אם מישהו נבהל״, אמרו מקורביו של שר הביטחון.

בפגישה בין גנץ לאבו מאזן סוכם שישראל תלוות לרשות חצי מיליארד שקלים שיוחזרו מכספי הסילוקין מיוני 2022, באישור שר האוצר ליברמן. בנוסף הוסכם כי ישראל תגדיל את היתרי התעסוקה ב-15 אלף עובדים, תוסיף אלף עובדים בענף התיירות, וכי ינתנו אישורי בנייה בשטחי C. לדרי גורם ביטחוני, מקור ההלוואה לא יהיה מהקופה הציבורית של משלם המסים הישראלי. ראש הרשות הפלסטינית אמר אתמול בישיבת הנהגה של אש"ף כי שוחח בפגישתו עם שר הביטחון גם אודות השבת גופות מחבלים פלסטינים המוחזקות בישראל, ובכך אישר את הדברים שפורסמו לראשונה בחדשות הערב.

בהמשך חשף אבו מאזן בישיבה כי דן עם גנץ גם בסוגיית שחרור הפעימה הרביעית של האסירים הביטחוניים מלפני תקופת אוסלו, שישראל נמנעה מלשחרר ב-2014. עוד ציין כי דן עם שר הביטחון ב"תקיפות המתנחלים ובהפסקת ההתנחלות". הוא סיפר כי שוחח עם גנץ גם על הצורך בהתחייבות לפתרון שתי המדינות "אף שאנו יודעים כי ממשלת ישראל במצבה הנוכחי אינה בשלה לתהליך שלום רציני".

לפי הפלסטינים, ישראל מחזיקה בכמה עשרות גופות של מחבלים (כ-80), חלק מהם השתתפו בפיגועים שהיו בשנים האחרונות. הדרישה להשבתם עומדת במוקד קמפיין ציבורי והפגנות רחוב בשטחים מעת לעת. לדברי מקור פלסטיני, גנץ אמר כי ישראל תשקול את הבקשה.

עוד מסרו המקורות כי אבו מאזן ביקש מגנץ להפסיק את כניסות צה"ל לערים הפלסטיניות שבשטחי A ביהודה ושומרון ולפעול נגד אלימות מתנחלים בגדה. ראש הרשות אמר בפגישה כי הוא מחויב למאבק בטרור ומתנגד לאלימות. עוד סוגיה שעלתה בפגישה היא הדרישה הפלסטינית לפתוח את הסכמי פריז המכתיבים את היחסים הכלכליים בין הצדדים.