מתוך "מייקרז"

מייקרז | הכירו את ארנון זמיר

"כמעט ואין דבר שלא תצליחו לעשות": הכירו את היזם הטכנולוגי שמאמין שעל ידי למידה מתמדת, אפשר לעשות כמעט הכל
מערכת כאן
11 בינואר 2022
21:21

הוא יזם טכנולוגי שכותב קוד בטבעיות שבה אתם כותבים בעברית, והוא מאמין שבעולם שאנחנו חיים בו היום - אין דבר שלא תוכלו ליצור אם באמת תרצו.

הכירו את: ארנון זמיר

מקצוע: יזם טכנולוגי חינוכי

מה הכישורים שלך?
"יש לי הרבה תחומים שאני נוגע בהם, ביניהם תוכנה, ארדואינו, הדפסה בתלת מימד, חיתוך בלייזר, CNC, תכנון בתלת ממד, נגרות, חומרים מרוכבים, תכנון פרויקטים, הדרכה ולימוד".

עם איזה כלים אתה יודע לעבוד?
"אני יודע לעבוד עם מרבית הכלים הדיגיטליים כמו מדפסות תלת מימד ומכונות חיתוך בלייזר. אני עובד עם רוב כלי הנגרות ועיבוד העץ. יודע לעבוד עם כרסומת, מחרטות, אלקטרוניקה ומחשבים".

מה המומחיות שלך? במה אתה יותר טוב מאחרים?
"ברמה הטכנית - אני איש פיתוח תוכנה מעולה. אני חושב בקוד וכותב אותו באותה טבעיות שאחרים כותבים עברית. אני מצויין בחיתוך לייזר, ומוציא מהמכונה הזו דברים מורכבים, מעניינים ומגניבים". ברמה העקרונית, אני לא מאמין שיש משהו שאני (או אדם אחר, לצורך העניין) לא יכול ליצור. אנחנו חיים בעולם שבו הטכנולוגיה לייצור זולה ונגישה, אנשים שמוכנים לעזור נמצאים במרחק קליקים בודדים, והאפשרות לנסות ובסוף להצליח, היא עניין של הבנת העולם ושל נחישות. כבר כמעט ואין מחסומים קשיחים אחרים". 

פרויקט גדול שעבדת עליו ושאתה גאה בו? 
"קהילת 'מייקינג חינוך' שאני מרכז: כבר מספר שנים שיש קבוצה הולכת וגדלה של מורות ומורים, מחנכים ומפתחים, שעושים שימוש במייקינג ככלי חינוכי. יש בארץ כ-100 סדנאות מייקרים והקבוצה הזו הפכה לגורם משפיע ולא מבוטל בחינוך בישראל. באופן הזה למדנו שמייקינג יכול לתת תשובה לשאלות הגדולות של החינוך - איך ללמוד 'מקצוע', כמו מתמטיקה או פיזיקה, אבל לא להזניח את הערכים הבסיסיים יותר, כמו עבודה צוותית, חשיבה מסדר גבוה והתגברות על מכשולים. יש גם את פרויקט 'תיקון עולם מייקרז', שהשתתפתי בהקמתו וניהלתי אותו מיומו הראשון ועד שנת 2017, ומחבר בין מייקרים ובין אנשים עם מוגבלות כדי לפתח פתרונות חדשים לאתגרי היומיום".

מה זה מייקר עבורך? 
"כולנו נולדים מייקרים ורובנו עוברים בילדותנו הכשרה מאוד תקיפה על איך לא להיות כאלה. ילדים יוצרים וממציאים באופן טבעי, וחלק מהמבוגרים גם. מייקרים הם אלה שיוצרים - כדרך חיים טבעית - וזה לא משנה אם בחימר, בד, צבע, שירה או הדפסה בתלת ממד. מייקרים עובדים בעולם הדיגיטלי, ויש להם גישה למייקרים נוספים, למידע ולכלים".  

מה עושה אותך מייקר? 
"אני מונע מסקרנות בלתי פוסקת, ומסרב להשלים עם כל דבר שאני לא מבין איך הוא עובד או איך יצרו אותו. אם משהו מעניין אותי, אני מוכן להשקיע הרבה מאוד כדי להבין אותו, להתנסות בו בעצמי ולהכיר את האנשים שעוסקים בו. במהלך השנים הגעתי ככה לעסוק באילוף כלבים, בבניית טיסנים, באפיית לחם, יציקות בטון, חומרים מרוכבים, הדפסה בתלת ממד, הכנת גלידה, ג'אגלינג, בנית סירות, הכנת סיידר ועוד כמה דברים. שיעמום או בורות דוחים אותי, וההפך מהם הוא למידה מתמדת, דרך עשייה ויצירה".

מסר לעולם ולכל מי שרוצה להיות מייקר בעצמו?
"לכולנו יש כוחות על. בזכות העולם המופלא שאנחנו נמצאים בו (כן כן - גם עם הקורונה) - עוד לא היתה תקופה בהיסטוריה שבה לאנשים "רגילים" היו כל כך הרבה אפשרויות. רוצה להיות תחנת שידור? יוטיוב פתוח לכולם. רוצה להיות מפעל? מדפסות תלת מימד ומתחמי מייקרספייס יש בכל פינה. העניין הוא למצוא מה מעניין אתכם - לא מה יעשה לכם כסף או מה ההורים חושבים שצריך, אלא פשוט מה מעניין אתכם - ולדעת שכמעט ואין דבר שלא תצליחו לעשות".

מייקרז - הכירו את המייקרים
איל הרשקו | אילן שרמן | ארנון זמירמאור גשורימעין כהנאספיר כדוריעמית עדוישלומי אמר

בחזרה לעמוד הראשי >>