ספיר כדורי מתוך "מייקרז"

מייקרז | הכירו את ספיר כדורי

"אני מתכנתת שגם אוהבים לבנות דברים עם הידיים - שילוב מנצח": הכירו את מהנדסת התוכנה שמשלבת בין אומנות לטכנולוגיה
מערכת כאן
11 בינואר 2022
21:23

היא מהנדסת תוכנה שמאמינה בשילוב בין טכנולוגיה ואומנות - מבניית רובוטים ועד לציור בפחם, והיא אף פעם לא תגיד שיש משהו בעולם שהיא לא טובה בו, כי הכל אפשר ללמוד.

הכירו את: ספיר כדורי

מקצוע: מהנדסת תוכנה

מה הכישורים שלך?
"ביומיום אני מהנדסת תוכנה - מייקרית של העולם הדיגיטלי. אבל כמו בעולם המייקינג, אני לא יכולה להתמקד רק בתחום ספציפי, וחייבת להכיר ולהתעסק במגוון תחומים, בין אם זה אלקטרוניקה ובניית רובוטים ועד בינה מלאכותית, אפליקציות לסמארטפונים ומערכות בענן למיליארדי משתמשים. אני יוצרת ומגשימה כל משאלה בעולם הדיגיטלי. בעשייה פיזית, אני עובדת בעץ ובברזל, אוהבת לייצר בידיים וגם עם מכונות: לתכנן מודלים לחיתוך לייזר, כרסום CNC והדפסות תלת מימד. בצד האומנותי, אני מציירת בשמן, אקריליק ופחם ואפילו מעצבת ותופרת תחפושות ובגדים מאז שאני זוכרת את עצמי". 

עם איזה כלים את יודעת לעבוד?
"הכלי עבורי הוא רק אמצעי בתהליך היצירה. בדרך כלל עולה לי רעיון, נניח 'ליצור מניפות אש' או 'לתפור שמלה עם סיבים אופטיים'. אז אני מפרקת את היצירה לגורמים: ריתוך אלומיניום, אלקטרוניקה ולדים, תפירה. ואז מתחילה לתכנן, לקנות חומרים, משיגה גישה לכלים הרלוונטיים ולומדת להפעיל אותם. בכל פעם אני מאתגרת את עצמי רמה אחת מעל: בתור ילדה תפרתי שמלות לבובות מחולצות ישנות עם חוט ומחט, כשהתבגרתי למדתי להשתמש במכונת תפירה שמצאתי בבית, והיום אני מתעניינת בחיתוך בדים בלייזר, ובאיור ומידול אופנה באופן ממוחשב. אז התשובה האמיתית היא שבכל כלי אני יודעת לעבוד, ובכל פעם באופן יותר מקצועי".

מה המומחיות שלך? במה את יותר טוב מאחרים?
"הייחודיות שלי היא בשני דברים: השילוב בין אומנות וטכנולוגיה: עולמות היצירה, התוכנה והאלקטרוניקה, אני יכולה לייצר פתרונות שהם שימושיים מבלי להתפשר על הנראות שלהם. יש לי יכולת למצוא שפה משותפת עם כל אחד, בכל פרויקט ולכן קל לי להשתלב וליצור במשותף בכל תחום".

פרויקט גדול שעבדת עליו ואת גאה בו?
הבייבי פרוג׳קט האחרון שלי זה החלל בו אני יוצרת את שאר הפרויקטים, המייקרספייס בו אני עובדת. היה לי חשוב ליצור מרחב נעים שמדרבן ומגביר את היצירתיות, ומשלב את כל מה שאני אוהבת. מצד אחד הפרקטיקה, שיהיה נוח. בניתי לעצמי שולחן רחב עם עשרות תאים לאחסון, שאוכל לפרוש עליו בדים ואת היצירות. דאגתי שהכל יהיה נגיש - כל הכלים תמיד תלויים וזמינים על הקירות. ומצד שני, לא יכלתי להתפשר על הנראות של החלל, שיהיה מעוצב עם אופי וסטייל, ושיהיה לי נעים לעבוד בו - עץ ממוחזר עם גימורי אלומיניום שחור עדינים, שילוב של סימטריה וא-סימטריה. ולבסוף, אולי הכי משמעותי, המייקרספיס הזה הוא חלל חכם - כל הרהיטים שבניתי הם עם תאורת לדים אחורית וממוחשבים, הם מתחברים לרשת האינטרנט הביתית ואני יכולה לשלוט בתאורה של כל פיקסל ופיקסל מבין 8,000 הנורות שנמצאות במרחב, התאורה מסתנכרנת למוסיקה שמאירה בגוונים לפי המצב רוח, והכל בשליטה מאפליקציה שכתבתי לסמארטפון".

מה זה מייקר עבורך?

"מבחינתי מייקינג זו ההתעסקות הרוחבית במגוון תחומים של יצירה ועשייה, ההפך מהתמקצעות במשהו אחד ספציפי. בין אם זה לייצר בידיים או לייצר עם מכונות, להגשים את הרעיון שלי, מבלי להירתע ולהגיד 'זה לא התחום שלי'. הרבה מהמייקרים מייצרים בבית דברים שבעבר רק תעשיות יכלו לייצר, בין אם זה העולמות של חיתוך לייזר, כרסום והדפסות תלת מימד, או עולמות האלקטרוניקה, חיישנים ותוכנה, שהפכו נגישים לאנשים בלי רקע טכני. מייקינג זה היכולת לשלב את כל התחומים האלו של יצירה כדי להגשים את הרעיון".

מה עושה אותך מייקרית?
"יש בי איזשהו כוח בלתי נראה, משיכה, זרם בין האצבעות שקורא לי לגעת בחומר. זה נותן לי תחושת סיפוק וגאווה להביט במשהו שיצרתי בשתי ידיי.  לעולם לא תשמעו את המשפט 'אין לי יכולת להיות טובה בזה' אלא 'אני אלמד להיות טובה בזה'. הרצון לדעת ליצור בכל תחום הופך אותי למייקרית, הרצון הזה, שלא יודע שובע, לייצר משהו שהיה עד לפני רגע שבריר דמיון".


מסר לעולם ולכל מי שרוצה להיות מייקר בעצמו?
"א. לנסות, לטעות, לאלתר, לזרוק לפח, לנסות שוב, לנסות עד שמצליח. כי הצלחה זו לא פעולה רגעית, אלא דבקות במטרה.
ב. ללמוד כל דבר לעומק, להיות פתוח ללמוד מאחרים, ולהפיץ את הידע בחזרה לעולם".


מייקרז - הכירו את המייקרים
איל הרשקו | אילן שרמןארנון זמירמאור גשורימעין כהנא | ספיר כדוריעמית עדוישלומי אמר

בחזרה לעמוד הראשי >>