הופעה באולם
צילום: גטי אימג'ס

אפקט עומר אדם: כמה חולי קורונה באמת יש באולם של 12 אלף איש?

אחרי ההופעה שעוררה סערה גייסנו את פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן, כדי לבדוק סטטיסטית - כמה חולי קורונה שלא יודעים שהם כאלה, אפשר לפגוש בהתקהלויות
יערה שפירא
01 בספטמבר 2021
21:45
עודכן ב 08:05

בזמן שהשרים מתווכחים על הטלת הגבלות על עולם התרבות – כבר דווח על חולה קורונה שנכח בהופעה של עומר אדם בשבוע שעבר, שבה בילו 12 אלף איש בהיכל סגור. אבל הסטטיסטיקה מסבירה שהיו שם כנראה הרבה יותר מאחד.


רצינו לבדוק סטטיסטית כמה חולי קורונה שלא יודעים שהם כאלה, נמצאים בהתקהלות. כל התקהלות. אז נעשה רגע את החישוב. ידוע שיש כ-85 אלף חולים פעילים, כלומר – קרוב לאחוז מהאוכלוסייה. אנחנו גם נוטות להניח שכמעט כל החולים שהתגלו לא מסתובבים בחוץ, כך שהשאלה המעניינת היא מה שיעור התחלואה הסמויה.


את התחלואה הסמויה קשה להעריך במישרין, כי לא פורסמו לאחרונה בדיקות קורונה מדגמיות. אז התייעצנו בעניין עם ערן סגל, פרופסור לביולוגיה חישובית במכון ויצמן, והוא אומר שהתחלואה הסמויה כנראה שווה לתחלואה הגלויה. כלומר – על כל מאומת, יש עוד אדם שנדבק ואותו לא איתרנו.

סגל, גם מעריך שייתכן שעד שני אחוזים מן האוכלוסייה נדבקו בשבוע וקצת האחרונים והאינדיקציה לזה היא העלייה באחוז התוצאות החיוביות בבדיקות הקורונה. שיעור שהגיע לאחרונה ליותר מ-7.5% והוא במגמת עלייה. משמעות החישוב הזה היא שבהופעה שנוכחים בה 12 אלף צופים, יש כנראה בערך 120 חולים, בהנחה כמובן שחולים מאומתים נשארים בבית ולא באים להופעה.
אז השורה התחתונה - היא לבחירתו של כל אחד. אם הסיכויים האלה לא מוצאים חן בעיניכם – אולי תחשבו שוב, עד כמה אתם רוצים להיות חלק מהתקהלויות, שהסיכוי שלא יהיה בהן חולה - כמעט אפסי.