מליאת הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מצביעים על התקציב: דיונים בכנסת על הרפורמות

חברי כנסת מהקואליציה המתנגדים לחלק מהרפורמות נועדים עם אנשי משרד האוצר למשא ומתן אחרון • באוצר מבהירים: אי אפשר לאשר את התקציב בלי חוק ההסדרים
יערה שפירא וליאל קייזר
01 בספטמבר 2021
23:04

לקראת ההצבעות מחר (חמישי) בכנסת על חוק ההסדרים ועל תקציב המדינה בקריאה ראשונה, חברי כנסת מהקואליציה המתנגדים לחלק מהרפורמות נועדים הלילה עם אנשי משרד האוצר למשא ומתן אחרון, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. הצדדים חלוקים בעיקר סביב הרפורמה ברגולציה. חברי הכנסת דורשים להוסיף שרים מהתחומים האזרחיים לרשות הרגולציה שתקום ותובעים לקצר מאוד את משך הזמן שבו תוכל הרשות לשנות החלטות של שרים.

כמו כן, דיונים ארוכים התקיימו היום סביב הרפורמה בחקלאות. חברי הכנסת המתנגדים לה דורשים תוספת מענקים ושינויים בביטול התכנון בענף ההטלה, אך מסתמן שיתמכו בקריאה הראשונה ברפורמה נוכח ההסכמות שכבר הושגו מול האוצר, וימשיכו למשא ומתן בשאר העניינים לפני הקריאות השנייה והשלישית. בנושא גיל הפרישה לנשים, נראה שהצדדים קרובים ביותר להסכמות.

בד בבד, בכירים במשרד האוצר מבהירים כי אי אפשר לאשר את התקציב בלי חוק ההסדרים. באוצר מסבירים שלמדינה לא יהיה מאיפה לממן את כל הסעיפים בתקציב. 

בלילה שבין רביעי לחמישי הושגו הסכמות בשיחות בין נציגי חברי הכנסת לבין משרדי האוצר והחקלאות בסוגיית הרפורמה בחקלאות. אחד הסעיפים המשמעותיים שסוכמו מבטל את עליית מחירי המים שתוכננה לחקלאות ולמעשה מקפיא את המחירים לחקלאים - נושא שגרר התנגדות מצד כל חלקי הקואליציה, מימין ומשמאל.

משרד האוצר מוכן גם להעביר כספים נוספים לחקלאים כפיצוי על הורדת המכסים על ייבוא ירקות מחו"ל. הצדדים נפרדו אמש כשהוסכם שנציגי החקלאים יחזרו היום עם תשובות להצעות שהוגשו להם.