האירוע ברצועת עזה, בראל חדריה שמוארלי

תחקיר מותו של בראל חדריה שמואלי: פריסת הכוחות הייתה שגויה, הוראות הפתיחה באש לא שונו

מהתחקיר עולה גם כי ההערכות המבצעית בוצעה באופן יסודי וכללה תגבור כוחות • בנוסף נכתב כי אחרי ניסיון חטיפות הנשק לא שופרו עמדות, ובראל נורה כמה מטרים מהמח"ט
רועי שרון, הדס גרינברג ואסף פוזיילוב
03 בספטמבר 2021
10:20
עודכן ב 13:19

כשבועיים לאחר הפרת הסדר בגבול רצועת עזה, בה נורה בראשו סמ"ר בראל חדריה שמואלי, הציג היום (שישי) צה"ל את פרטי תחקיר האירוע. מהתחקיר עולה כי פריסת הכוחות הייתה שגויה והוראות הפתיחה באש לא שונו. מפקד פיקוד דרום, אלוף אליעזר טולדנו, הגיע לבית המשפחה כדי להציג להם את התחקיר. 

לפי התחקיר, נוהל הקרב וההערכות המבצעית להתפרעויות בוצעו בצורה יסודית ומקיפה וכללו תגבור של כוחות כשירים ומאומנים ובהם קלעים וצלפים. אך הדגישו: "נכון היה לפרוס ולהפעיל את הכוחות באופן שונה מרגע הגעת ההמון האלים לקיר המגן. לצד זאת, לא נמצא כל פער ביחס להוראות הפתיחה באש, והן לא שונו בשום שלב לפני האירועים או במהלכם. הרמטכ"ל קבע כי ההוראות אפשרו את ביצוע המשימה המבצעית והסרת כל איום מסכן חיים". 

לפי התחקיר היה ניסיון לחטוף נשק מחלק מהלוחמים. אחרי נסיונות אלה היה נכון לשפר מיקום ואולי ללכת לגבעה שולטת על האזור. בראל נורה ארבע מטרים ממפקד החטיבה. כמו כן, הרמטכ"ל הורה לבחון את החרכים בחומה. מהתחקיר עולה שלא יהיו מסקנות אישיות נגד מפקדים. 

רן רוכברגר, עורך הדין של משפחתו של בראל חדריה שמואלי מסר אחרי פרסום התחקיר: "המשפחה מתוסכלת ופגועה. אנחנו תובעים ודורשים מהצבא לא להסתפק בתחקיר פנים פיקודי, ועומדים על זה שתהיה ביקורת נוקבת ושקופה שתיעשה באמצעות ועדת חקירה אובייטקיבית".
ביום שני האחרון נקבע מותו של החייל, אחרי תשעה ימים בהם אושפז במחלקת הטיפול הנמרץ בבית החולים סורוקה בבאר שבע. אלפים הגיעו מרחבי הארץ להלווייתו בבית העלמין הצבאי בקרית שאול. אימו, ניצה, ביקרה במהלך ההלווייה את ראשי הצבא, משמר הגבול וראש הממשלה. "הפכתם את הבן שלי לקרטון בפני חמאס, לא אמשיך את חיי", אמרה. "שלחתם צלף עם אפס אפשרות לירות במחבל. הוא שלח הודעה לחברים לפני המשימה 'אני לא מבין את המדינה הזו'".