-

"אידה" הכתה בניו יורק: לפחות 14 בני אדם נהרגו

יותר מ-100 מ"מ של גשם ירדו בניו יורק בתוך שעתיים, מה שגרם להצפות הקטלניות. מושלת המדינה: "ברגע שהגשם התחיל לרדת, השמיים נפתחו - וזה לא פסק" • הנשיא ביידן: סוכנות החירום הפדרלית האמריקנית תעניק סיוע ככל שיידרש
רם ברנדס
02 בספטמבר 2021
07:22
עודכן ב 19:45

עלה ל-14 מניין ההרוגים בניו יורק ובניו ג'רזי מההצפות הלילה (חמישי) - המשך של סופת ההוריקן "אידה" שממשיכה להכות בארצות הברית בחוזקה. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר כי סוכנות החירום הפדרלית האמריקנית תעניק סיוע ככל שיידרש בשל נזקי הסופה. ערוץ מקומי בניו יורק דיווח על מציאת עוד שמונה גופות בניו ג'רזי. לטענת הערוץ, עד כה נספו בהוריקן 23 בני אדם. 

יותר מ-100 מ"מ של גשם ירדו בניו יורק בתוך שעתיים, מה שגרם להצפות. מושלת מדינת ניו יורק תיארה את הסופה כמצב של חוסר אונים. "ברגע שהגשם התחיל לרדת, השמיים נפתחו וזה לא פסק. לא היה מה לעשות לגבי זה".

אמש הוכרז בניו יורק, לראשונה אי פעם, על מצב חירום עקב הצפות. כבישים רבים נסגרו בשל השטפונות, כמו גם תחנות רכבת התחתית בעיר. חברת התעופה יונייטד הודיעה גם על הפסקת הפעילויות באופן זמני בשדה התעופה בניו ג'רזי הסמוכה, שגם בה הושהו רוב קווי התחבורה הציבורית. 

ראש עיריית ניו-יורק, ביל דה-בלאסיו, כינה את הסופה "אירוע מזג אוויר היסטורי". מושלת מדינת ניו יורק הנכנסת, קאת'י הוקול, אמרה הבוקר, כי העיר "שותקה" ועודדה את תושבי העיר להישאר בביתם. "הסופה חסרת התקדים הזו שינתה את הכול", הוסיפה המושלת. ראש עיריית הובוקן במדינת ניו ג'רזי, שספגה גם כן מכה קשה מההוריקן, אמר כי היא גרמה נזק דומה להוריקן איירין ב-2011.

כמויות גשם חסרות תקדים ירדו הלילה בניו יורק. בסנטרל פארק נמדדו כ-79 מילימטר של גשם בשעה אחת – הכי הרבה שנמדד אי פעם במקום, ובסך הכול 181 מילימטר שירדו בזמן הסופה, גם כן שיא של כל הזמנים, כשהשיא הקודם נמדד ב-1927. בניוארק, ניו ג'רזי, נמדדה כמות חסרת תקדים של 213 מילימטר גשם במהלך הלילה.

שירותי הכבאות בניו יורק דיווחו כי חילצו הלילה מאות אנשים ברחבי העיר, ביניהם תושבים שהיו לכודים ברכביהם בדרכים מוצפות. דיאן קריסוואל, ראש רשות החירום האמריקנית האמונה על טיפול בסונות טבע, תדרכה היום את צוותו של הנשיא ביידן על השפעות הסופה ואמרה כי ציפו לכמות גשם משמעותית, אך לא ידעו מאיפה תגיע. "אידה צפויה להמשיך, עדיין לא יצאנו מכלל סכנה", אמרה קריסוול.


בחודש שעבר פרסום האו"ם דוח מקיף על שינוי האקלים העולמי, בו הזהיר כי האנושות לא תוכל למנוע התחממות של מעלה וחצי בממוצע בשני העשורים הקרובים. הזמן שנותר להאט את שינוי האקלים הקיצוני הולך ומתקצר. גם אם יוכלו לקצץ משמעותית בפליטת גזי חממה - המעלות הממוצעות עדיין עלולות לעלות ב-1.5 עד ל-2040 וייתכן שב-1.6 ב-2060. אם לא ייעשה כל שינוי, עד 2060 תהיה עלייה של 2 מעלות לכמות הממוצעת ו-2.7 עד סוף המאה הנוכחית.