מחלקת קורונה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הסתערות על נתב"ג בחגים: חשש מכניסת וריאנטים נוספים

אחרי 4 ימים ברצף: פחות מ-10,000 מאומתים אתמול, מתוך כ-150 אלף בדיקות • 46 נשים בהיריון ויולדות שמאומתות לקורונה מאושפזות בבתי החולים, 6 במצב קשה וקריטי. 50% מהנשים המאושפזות - לא מחוסנות • פרופ' זרקא לכאן חדשות: "נערכים גם למנת חיסון רביעית"
קטי דור
04 בספטמבר 2021
11:06
עודכן ב 20:53

בכירים במערכת הבריאות ציינו כי יש ירידה של כ-15% במספר השבועי של החולים החדשים שמצבם קשה ביחס לשבוע שעבר. כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. למרות זאת, במשרד הבריאות מודאגים מהנסיעות הרבות ומהעומס הצפוי בנמל התעופה בן גוריון בימים הקרובים. בכירים במערכת הבריאות אמרו: "הנסיעות הרבות עלולות לייבא עוד תחלואה ווריאנטים".

בתוך כך, לפני החזרה לבתי הספר אחרי החגים, במשרד הבריאות מתכוננים מייד לאחר סוכות למבצע של בדיקות. זאת על אף שבמשרד הבריאות עדיין לא קיבלו את הנתונים המעודכנים ממשרד החינוך על מספר הבדיקות העצמיות שבוצעו, וגם לא על מספר החיוביים לקורונה. 

ההורים יקבלו ערכות לביצוע בדיקות לילדים, ומי שיתגלה חיובי יצטרך לעבור בדיקת PCR. ממשרד החינוך נמסר: "למשרד הבריאות נתון של כ-8,000 ילדים חיוביים על בסיס דיווחי ההורים". במשרד הבריאות אומרים כי זאת הערכה גסה בלבד ולא נתונים מדויקים.

משרד הבריאות עדכן הערב כי נרשמה ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות אתמול וירידה גם במספר המאומתים לקורונה מתחת לעשרת אלפים אחרי ארבעה ימים רצופים. אתמול בוצעו כ-150 אלף בדיקות, מתוכן אובחנו עם קורונה 9,739 בני אדם.

46 נשים בהיריון ויולדות חולות קורונה מאושפזות בבתי החולים

46 נשים בהיריון ויולדות שמאומתות לקורונה מאושפזות בבית החולים ברחבי הארץ - 50% מהן לא מחוסנות, ושש נמצאות במצב קשה וקריטי. כך עולה מנתונים שהגיעו היום לידי כאן חדשות. עוד עולה מהנתונים כי 39 ילדים עד גיל 18 מאושפזים בבתי החולים, מתוכם 5 יילודים. סך הכול מספר החולים במצב קשה עומד היום על 671.

בעיצומו של מבצע החיסונים השלישי, ממונה הקורונה פרופסור סלמן זרקא אמר הבוקר כי הם נערכים גם למנה הרביעית. בריאיון לשלום קיטל בתוכנית "יומן השבוע" בכאן רשת ב הסביר זרקא: "הציבור מאמין במערכת הבריאות. היינו הראשונים בעולם שהתחלנו עם מבצע החיסונים, והראשונים לקבל את המנה השלישית - עכשיו צריך להתכונן גם לזריקה רביעית. יכול להיות שהיא תעבור התאמה וייכנסו בה הווריאנטים החדשים כמו הדלתא, ויכול להיות שתהיה כמו המנה השלישית. אלה החיים שלנו מעכשיו, בגלים". 

האזינו לריאיון עם ממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא בכאן רשת ב

פרופסור זרקא שב והתייחס לאירועים המוניים, דוגמת פסטיבל הפאנג'ויה באילת, ואמר כי כל התקהלות כרגע היא מיותרת. "אחרי שכבר התחלנו לראות ירידה במספר החולים הקשים, אני מאוד חושש שהאירועים ההמונים האלה יעלו את התחלואה מחדש".

עם זאת, אמר זרקא כי הוא מבין שהרעיון של "לחיות לצד הקורונה" לא תמיד תואם את הגבולות הדרושים מבחינתו: "הדברים הם לא שחור ולבן. לפני שבוע אמרתי שצריך לסגור את מגרשי הכדורגל, אחרי שראיתי את התמונות מהמשחקים. לשמחתי הייתה תגובה מהירה של כל הגורמים, ובמשחקים הבאים הייתה כבר הקפדה על עטיית מסכות". 

האזינו לריאיון עם ראש עיריית אילת בכאן רשת ב

הפרופסור זרקא ציין כי הוא עוקב מקרוב אחר הנעשה בהתקהלויות גדולות. בין השאר, הוא צפוי לבוא הערב לחיפה, למשחק הכדורגל בין נבחרת ישראל לנבחרת אוסטריה במסגרת מוקדמות גביע העולם, והוא אף צפוי לצאת לאומן שבאוקראינה בראש השנה.

בנוסף, סיכם ממונה הקורונה את שלושת הימים הראשונים של שנת הלימודים כמוצלחים במתווה הנוכחי, אך הסתייג: "עם כל הפעולות שנעשות כדי למנוע הדבקות ותחלואה בבתי הספר, אני לא רוצה להשלות את הציבור - יהיו בתי ספר שייסגרו וכיתות שיישלחו לבידוד. ועדיין, החלופה של להסתגר בבית היא לא הנכונה".

אתמול פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי ישראל מנהלת מגעים לרכש מיליוני מנות חיסון נוספות, בעלות של כמה מיליארדי שקלים, עבור שתי מטרות אפשריות. הראשונה, שיהיה צורך במנת חיסון רביעית במספר. האפשרות השנייה היא שיגיעו האישורים המיוחלים להרחבת מבצע החיסונים לילדים מתחת לגיל 12, ובכך ייפתרו חלק מהבעיות במערכת החינוך.

פרופסור זרקא מסר אמש לכאן חדשות כי בשבוע הבא צפוי דיון בעניין מערכת החינוך וכי נשקלת האפשרות לבצע מבצעים נוספים של בדיקות המוניות בילדים, כמו אלו שנעשו לקראת פתיחת שנת הלימודים - כך פורסם ב"השבוע". הוא ציין שייתכן שמבצע הבדיקות הבא ייערך בתום החגים, ב-30 בספטמבר.