t
-
צילום: רוייטרס, גטי אימג'ס ופלאש 90

חיסונים, טילים וזהב: מסכמים את השנה

התחלנו בסגר, התחסנו, התמודדנו עם אסון אקולוגי, יצאנו למבצע, החלפנו ממשלה ואפילו זכינו בכמה מדליות בדרך – אלו האירועים הגדולים של שנת תשפ"א
מערכת כאן חדשות
06 בספטמבר 2021
12:59

> היסטוריה בין הסגרים 

לפני כשנה אזרחי ישראל מצאו עצמם בסגר שני בעקבות הקורונה שארך 21 ימים – לאורך חגי תשרי. גם תפילת והפגנות הוגבלו לקפסולות של עד 20 משתתפים ובמרחק של עד קילומטר ממקום המגורים. טרם עידן החיסונים, גם היציאה מהסגר לקחה זמן והייתה הדרגתית. הבלגן האמיתי היה, כצפוי, במערכת החינוך. בזמן שילדי הגנים חזרו לשגרה יחסית מקודם, תלמידי כיתות ה'-ו' חזרו לכיתות רק בסוף חודש נובמבר.

 (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)

ב-13 בנובמבר הודיע נתניהו כי ישראל חתמה על הסכם להבאת מיליוני חיסונים נגד קורונה מול ענקית התרופות פייזר. באמצע חודש דצמבר החל מבצע החיסונים בישראל, כשהראשונים להתחסן היו הצוותים הרפואיים. אחריהם החל החיסון של כלל האוכלוסייה הבוגרת בהדרגה. ישראל הפכה למדינה הראשונה בעולם שמחסנת את אוכלוסייתה בשתי מנות בשיעורים כל כך גבוהים, מה שהצריך את הממשלה להפעיל אמצעי הסברה רבים כדי לשכנע אזרחים מודאגים שההתחסנות בטוחה.

בד בבד, החשש מהמוטציה הבריטית הוביל את ממשלת ישראל להטיל סגר נוסף, שלישי במספר, כבר בסוף חודש דצמבר. הפעם הלימודים נמשכו כרגיל בגנים ובכיתות א'-ד'. בשבוע הראשון של חודש ינואר הוחלט על הידוק הסגר ומרבית מוסדות החינוך נסגרו. בזמן הזה ישראל עבדה על חיסון האוכלוסייה המבוגרת, ותלתה את שיעור המתחסנים כאחד מהקריטריונים ליציאה מהסגר. באותו החודש התקבלה גם ההחלטה על חיסון תלמידי כיתות י"א-י"ב, כדי לאפשר חזרה לבתי הספר.

בינתיים החלה הממשלה באישור הקלות למחוסנים בישראל – המסעדות, אולמות האירועים ואטרקציות נוספות נפתח למחוסנים, בזמן שהציבור שלא חוסן נדרש להציג בדיקת קורונה שלילית כתנאי כניסה. גם בנתב"ג החלו הקלות למחוסנים שטסים לחו"ל, כדי לעודד כמה שיותר ישראלים להתחסן.

ההבטחה הישראלית נגד הקורונה - האזינו לעוד יום

נתוני התחלואה בחודשים האלה הצליחו לבלבל את הציבור – וגם את המומחים. שיעורי ההדבקה המשיכו לעלות וגם מספר החולים במצב קשה נשאר גבוה. במשרד הבריאות הסבירו שהחיסון אומנם לא יעיל כפי שצפו התחזיות הראשונות, אך בלעדיו המצב היה חמור הרבה יותר. מחקרים מצאו כי החיסון לא מונע תחלואה לחלוטין, אך הוא מעכב ובולם תחלואה קשה ומוות.

בסוף חודש יולי החל בארץ מבצע החיסון השלישי שנמשך גם היום. בזמן הזה ישראל מנהלת מגעים עתידיים לרכישת מיליוני חיסונים נוספים.

> דגל שחור בחופי ישראל

בתחילת חודש פברואר מכלית בשם "Emerald", שפכה עשרות טונות של נפט גולמי סמוך לחופי ישראל וגרמה לנזק עצום. בעלי חיים רבים נפגעו, גושי זפת כיסו את החופים והמים זוהמו בכתמים שחורים. גודל האסון הוציא מאות מתנדבים לחופים, שהגיעו כדי לסייע במבצע ניקיון ענק, שעבר לאורך 160 קילומטרים של רצועת חוף. אחת מהתמונות הזכורות ביותר מהאסון היא גופת לווייתן באורך 17 מטרים שנפלטה אל החוף.

 (צילום: ד"ר אביעד שיינין)

בתחילת חודש מרץ השרה להגנת הסביבה לשעבר, גילה גמליאל, טענה שהאונייה שפרקה את הזפת בחופי ישראל יצאה מאיראן. "יש פה מישהו שרצה לפוגע בוודאות", אמרה גמליאל שכינתה את האירוע "טרור סביבתי". גורם ביטחוני מיהר לשלול את הטענה ואמר לכאן חדשות: לא מוכרת מעורבות איראנית באירוע.

הכתם האנושי | האזינו לעוד יום 

כחודש וחצי לאחר הזיהום המשרד להגנת הסביבה הודיע שהאירוע, הסתיים ושמצב החירום בחופים הוסר. חופי רחצה רבים נפתחו מחדש לקהל וישראל אף קיבלה פיצוי כספי מקרן בין לאומית, אך את השלכות הזיהום אנחנו צפויים להרגיש גם בשנים הבאות.

> סוף עידן נתניהו (?)

ב-23 במרץ הקלפיות נפתחו בישראל בפעם הרביעית בתוך שנתיים. הסקרים צפו רוב זעום לגוש מתנגדי נתניהו, כשלא היה ברור אז כיצד יצליחו לשבת סביב שולחן אחד נציגי המפלגות הערביות, יחד עם תקווה חדשה וימינה. רע"ם של מנסור עבאס, שרק חודשיים לפני התפרקה מהרשימה המשותפת, התחזקה בסקרים. עבאס הפך לקלף פוליטי מבוקש וניהל מגעים עם גורמים שונים במערכת הפוליטית.

לאחר שהתקבלו תוצאות הבחירות נשיא המדינה לשעבר ריבלין הטיל את המנדט על נתניהו. בזמן הזה בצלאל סמוטריץ' הודיע נחרצות שממשלה עם רע"ם לא על באה בחשבון – מה שבסופו של דבר הוריד את האופציה של עבאס מהשולחן עבור נתניהו. בזמן הזה בנט ולפיד מתחילים לדון באפשרות של הקמת ממשלה משותפת.

המגעים שניהל נתניהו להרכבת ממשלה כשלו, וריבלין העביר את המנדט ללפיד. בתחילה השיגה יש עתיד הסכמים עם העבודה, מרצ וישראל ביתנו – והמשימה הגדולה שעמדה בפניה הייתה ימינה. אז הצוותים התכנסו למרתון דיונים מותח בכפר המכבייה שנמשך עד לרגעים האחרונים. כחצי שנה לפני תום המנדט של לפיד, הוא הודיע לנשיא: "עלה בידי להרכיב ממשלה", כשנפתלי בנט הוא העומד בראשה.

ב-13 ביוני נשא בנט נאום ראשון כראש ממשלה, ברקע צעקות והפרעות בלתי פוסקות של חברי האופוזיציה, שעד לפני רגע היו בעצמם בשלטון. הנאום הזה חתם 12 שנים רצופות של נתניהו כראש ממשלה. נתניהו מילא את התפקיד במשך חמש כהונות, שהן 15 שנים ו-92 ימים - מה שהופך אותו לראש הממשלה הישראלי שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד. בנאומו הראשון כראש האופוזיציה הוא אמר: "אם נגזר עלינו להיות באופוזיציה, נעשה זאת בגו זקוף עד שנפיל את הממשלה המסוכנת הזאת".

מהמאבק באיראן ועד המאבק במערכת אכיפת החוק: סיכום שלטון נתניהו

יכול להיות שזה נגמר? | האזינו לעוד יום 

> הזעקה של איציק סעידיאן

באמצע חודש אפריל איציק סעידיאן, נכה צה"ל בן 26 מירושלים, הצית עצמו מול משרדי אגף השיקום במשרד הביטחון בפתח תקווה. סעידיאן סבל מפוסט טראומה בעקבות שירותו כלוחם בגדוד 13 של גולני. הוא היה מעורב גם באסון הנגמ"ש במבצע צוק איתן, שהוביל למותם של 13 לוחמים בשכונת סג'עייה, בהם אורן שאול שנחטף והוכרז חלל.

סעידיאן שלף בקבוק עם חומר דליק שהביא עמו, שפך את החומר על גופו והצית את עצמו ברחבת הכניסה לבניין. המאבטחים במקום פעלו לכבות את האש וסעידיאן פונה במצב אנוש לבית החולים. משפחתו וחבריו סיפרו שמשרד הביטחון לא הכיר בחומרת מצבו. המשרד קבע כי מגיעים ללוחם 25% אחוזי נכות בלבד, בטענה שחלק מהפוסט טראומה ממנה הוא סובל נגרמה מאירועים שחלו לפני שירותו הצבאי.

איציק סעידיאן יצא לצוק איתן וחזר מצולק בנפש. מי היה אמור להגן עליו מעצמו?

האירוע הוביל לגל מחאה ודרישה לרפורמה ביחס של משרד הביטחון לנכי צה"ל והלומי קרב. צעירים רבים חשפו את היחס הלקוי שקיבלו בוועדות לקביעת אחוזי נכות. חבריו של איציק סיפרו: "הוא לא היחיד שמתמודד מול החלטות קשות של ועדות רפואיות, שמחפשות בכל הלום קרב קשיים נפשיים או אחרים שהיו בעברו כדי להוריד לו אחוזי נכות". צוות בדיקה שמונה לחקור את הנושא המליץ בעקבות האירוע: אין לבצע בדיקה בעברו של לוחם שנפצע.

נתניהו נפגש עם ראשי מחאת נכי צה"ל והבטיח להביא בתוך שבועיים רפורמה כוללת לטיפול בפצועים, נכים והלומי קרב. בחודש מאי הממשלה אישרה את הרפורמה לטיפול בנכי צה"ל ופגועי נפש – "נפש אחת". במסגרתה יועברו 300 מיליון שקלים לאגף השיקום, בדגש על הטיפול בנפגעי פוסט טראומה. הוחלט על הקמת מנגנון מידי שיסייע להלומי קרב ו-60 תקנים התווספו לאגף השיקום.

אחיו של איציק הגיב לרפורמה, ואמר בריאיון לכאן רשת ב לאחר פרסומה: "אלו דברים שיכולים לעזור לכל כך הרבה נכי צה"ל. זה דבר אדיר, זה מה שאיציק רצה". בסוף חודש יוני חל שיפור במצבו של סעידיאן והוא חזר לנשום בכוחות עצמו. הוא נותק ממכשיר ההנשמה, אך הוא עדיין מורדם, שרוי במצב קשה מאוד ונשקפת סכנה לחייו.

> לא יהיה כלום, כי אין כלום?

בתחילת חודש פברואר התייצב נתניהו בפעם השנייה בבית המשפט המחוזי בירושלים, כדי להגיב לאישומים נגדו בתיקי האלפים. כחודשיים לאחר מכן נפתח שלב ההוכחות במשפט עם עדותו של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה. בחודשים האלה התקיימו מחאות המוניות מול מעון ראש הממשלה בבלפור וליד מעונו הפרטי של נתניהו בקיסריה.

בעדותו סיפר ישועה כיצד הטה את הסיקור לטובת משפחת נתניהו במסגרת תפקידו, והציג את הלחצים שהופעלו עליו מצד שאול אלוביץ' – בעל השליטה בוואלה. עוד סיפר ישועה על בקשות שהגיעו מצד מקורבים לנתניהו לפרסומים שליליים נגד בנט ורעייתו, בזמן מערכת הבחירות ב-2013.

אילן ישועה, סוכן כפול | האזינו לעוד יום

פרקליטיו של ראש הממשלה לשעבר טענו בפני בית המשפט שלא מדובר ביחס מיוחד שקיבלה משפחת נתניהו, ושישועה עצמו עזר לכל הפוליטיקאים ואנשי העסקים שפנו אליו. מנכ"ל וואלה לשעבר טען מצידו שהתדירות שבה הגיעו הבקשות מצד משפחת נתניהו הייתה חריגה.

המשפט הופסק לאחר שהשופטים הורו לפרקליטות לערוך חיפוש בטלפון הנייד של ישועה, כדאי לאתר בו חומרים הקשורים לתיק שלא ניתנו להגנה. המשפט צפוי להתחדש שוב באמצע החודש.

> הסוד הכי גלוי במאה שערים

בחודש מרץ עלו בתחקיר של עיתון "הארץ" טענות לפגיעה מינית בילדים ונשים מצד מי שהיה יו"ר זק"א ומועמד לפרס ישראל, יהודה משי זהב. בעקבות חשיפת הפרשה משי זהב השעה את עצמו מתפקיד יו"ר זק"א וויתר על קבלת הפרס, אך הכחיש את המעשין המיוחסים לו. 

קולות שהגיעו מהרחוב החרדי סיפרו שמעשיו של משי זהב היו ידועים במשך שנים במגזר, אך הושתקו. בהמשך התגלה שכבר בשנת 2000 הגיע לידי המשטרה מידע לגבי עבירות מין שביצע לכאורה משי זהב. בחקירה שנערכה ליו"ר זק"א לשעבר בשנים 2014-2013 המשטרה יצרה קשר עם 12-10 נפגעים ונפגעות, אך הקורבנות סירבו להעיד נגדו והתיקים נסגרו.

ב-22 באפריל ניסה משי זהב לשים קץ לחייו ותלה עצמו בביתו. הוא השאיר אחריו מכתב שהופץ ברשתות החברתיות ובו כתב: "סליחה, את העונש כבר קיבלתי, תשתדלו לזכור את הטוב שעשיתי, תשתדלו לזכור תמיד את מה ששכחתי: עין רואה- אוזן שומעת וכל מעשיך בספר נכתבים. אהבתי תמיד, מתבייש מאוד. יהודה". 

כפפות של משי | האזינו לעוד יום

> ההילולה שנגמרה באסון

הילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון בליל ל"ג בעומר הפכה לאסון האזרחי הכבד ביותר שידעה מדינת ישראל, עם 45 הרוגים וכ-100 פצועים. עשרות נמחצו למוות במסדרון צר שבמתחם ההדלקה של חסידות תולדות אהרן. בתיעודים מאותו הערב נראים אנשים דוחפים ונופלים, אחרים הרימו את ילדיהם כדי שיוכלו לנשום. לאחר האירוע מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון בר לביא, אמר: "אני נושא באחריות הכוללת, לטוב ולרע, מוכן לכל בדיקה".

בתחילת חודש מאי נחשפו בכאן חדשות הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון. מהם עלה שקציני השטח במשטרה לחצו לסגור את המתחם, אך מנכ"ל המקומות הקדושים הטיל וטו – והניצבים הבכירים אישרו את ההילולה.

לאחר האסון התגלה שמבקר המדינה התריע עוד ב-2008 שיש להגביל את כמות האנשים בהר. ב-2013 הזהיר מפקד מחוז הצפון במשטרה: "ההר לא יכול להכיל את כמות האנשים שמגיעה". גם בתחילת 2020 הזהיר קצין האג"ם של מחוז צפון: מתחם ההדלקה של תולדות אהרן יכול להכיל עד 8,000 משתתפים. לפי הערכות המשטרה, בליל האירוע שהו בהר כ-100 אלף בני אדם.

בחודש יוני הממשלת בנט-לפיד אישרה בישיבתה הראשונה את הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון. לצורך הקמת הוועדה הקצתה המדינה שישה מיליון שקלים. לפני כשבועיים החלה הוועדה בשמיעת עדויות של גורמים במשטרה, במרכז לפיתוח המקומות הקדושים ובמשרד הבריאות.

מה מסתתר מאחורי ההתנגדות החרדית לוועדת חקירה במירון?

עד האסון הבא | האזינו לעוד יום

> בשמיים, ברחובות וברשתות החברתיות – מבצע שומר החומות

בחודש מאי החלו מהומות בכמה ערים מעורבות שכללו פרעות וניסיונות לינצ'ים בערבים וביהודים. אחד מהאירועים שהגבירו את המתיחות היה סרטון טיקטוק שבו נראה צעיר ערבי סוטר בעוצמה לבחור חרדי. בתוך כמה ימים הופיעו עוד תיעודים של מקרי אלימות בין צעירים יהודים וערבים, והחלו להתגבש קבוצות וואטסאפ שקראו להתארגנויות אלימות.

עיקר המהומות בתקופה זו התרחשו בשער שכם והר הבית, כשברקע המתיחות הגוברת לקראת מצעד הדגלים בעיר העתיקה, והדיון על הפינוי משכונת שייח' ג'ראח. בזמן חגיגות מצעד הדגלים בירושלים חמאס ירה רקטות לעבר הבירה בפעם הראשון מאז מבצע צוק איתן.

חמאס העלה את ירושלים על ראש שמחתו, והארץ בערה

ב-10 במאי נפתח מבצע שומר החומות שנמשך 11 ימים. לאורך ימי הלחימה שוגרו ליישובי הדרום והמרכז כ-4,000 רקטות, ו-13 בני אדם נהרגו בצד הישראלי. צה"ל תקף אלפי מטרות ברצועה וניצל את ההזדמנות לפגוע במאות אתרים של החמאס והג'יהאד האסלאמי, להתנקש בחיי בכירים במערך הרקטות של ארגוני הטרור ולפגוע בעשרות פעילים.

 (צילום: רויטרס)

אחד מהמבצעים שניסה להוביל צה"ל קיבל את הכינוי "ליל ההונאה". המטרה הייתה השמדת מערכת מנהרות של חמאס, שכונתה "המטרו", כשמאות מפעיליו נמצאים בהן. בליל האירוע צה"ל פרסם הודעה מעורפלת לפיה צה"ל תוקף בכוחות קרקע ואוויר ברצועה, במטרה לשכנע את חמאס שהצבא נכנס קרקעית לרצועה. בד בבד, דובר צה"ל באנגלית תידרך תקשורת זרה שצה"ל נכנס למובלעת פלסטינית בשטח הרצועה – כשבפועל לא נערכה כניסה קרקעית.

חמאס לא קנה את התרגיל, וארגון הטרור אף מיהר לומר שרק חלק זעום מהמטרו הושמד. עם זאת, בכירים רבים בחמאס חוסלו בזמן המבצע, בהם חברים ב"פורום המטכ"ל" של הזרוע הצבאית של הארגון.

בתחבולות תעשה לך מלחמה | האזינו לעוד יום

במקביל המשיכו התפרעויות אלימות בערים המעורבות ברחבי הארץ – פורעים הציתות ניידות ופחים, יידו אבנים והתעמתו עם שוטרים. מצב חירום הוכרז בלוד ועל העיר הוטלו הגבלות תנועה בלילות.המשטרה והצבא שלחו כוחות תגבור לערים וניסו להשתלט על הבלגן.

כמה אירועי לינץ' חמורים התרחשו בתוך זמן קצר, ובהם – המון זועם תקף נהג ערבי בבת ים וגרם לו לחבלות חמורות, לעיני המצלמות של צוות כאן חדשות. בלוד נרצח יגאל יהושע לאחר שערבים השליכו לבנה ופגעו בראשו. ביפו הותקף חייל בידי צעירים ערבים ונפצע קשות.

הפסקת האש נכנסה לתוקפה ב-21 במאי בשעה 02:00. מאז ישראל מאשרת הקלות ברצועה עזה באופן הדרגתי. בחודש אוגוסט האו"ם וקטר אף חתמו על מנגנון חדש להעברת הכסף הקטרי לרצועה, שאמור לסייע לכ-100 אלף משפחו נזקקות. יחד עם זאת, קטר שולחת רמזים לחמאס שגם פקידיו יקבלו משכורות בקרוב.

בינתיים נמשכות הפרות הסדר בגדר הגבול, שהופכות ליום-ימיות בחסות "יחידות ההטרדה הלילית" של חמאס. לפני כשבועיים נורה לוחם מג"ב, סמ"ר בראל חדריה שמואלי, בזמן התפרעות אלימה בגבול. לאחר תשעה ימים של מאבק על חייו נקבע מותו בבית החולים. האירוע הציף מחאה ברשתות כשלוחמים טענו שנהלי הפתיחה באש "קושרים את ידיהם". 

> התחממות גלובלית או טרור מכוון?

חודשי הקיץ הביאו איתם גל של שריפות בהרי ירושלים, כשהגדולה מבניהן החלה ב-15 באוגוסט ונמשכה ארבעה ימים. מאות משפחות במועצה האזורית מטה יהודה פונו מבתיהם. נציב הכבאות הגדיר את השריפה: "בסדר גודל של אסון הכרמל", ומדינות זרות שלחו מטוסי כיבוי כדי לסייע. במבצע השתתפו 204 צוותי כיבוי, 20 מטוסים וכ-1,500 לוחמי אש. ככל שחקירת האירוע מתקדמת, מתחזק החשד ששריפת הענק נגרמה מהצתה.

 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בין החודשים יוני-אוגוסט פרצו שריפות בצור הדסה, אורה, עמינדב, ליפתא, שורש, שובה, גבעת שאול, קריית יובל, בית מאיר, ועוד יישובים בסביבה. תושבים מספרים על שגרה מייאשת של פינוי מהבתים והמתנה מורטת עצבים. "פינו אותנו אתמול וגם לפני כמה שבועות. זה אחד המחירים של לחיות בקו היער, להיות ערוכים לפינוי".

משבר האקלים כבר כאן, ואת ההשלכות שלו קשה לפספס. אך במקרה של שריפת הענק בהרי ירושלים –קשה להאשים אותו. בשבועיים שקדמו לשריפה הטמפרטורות היו רגילה לעונה, ללא גלי חום חריגים. מה שמחזק עוד יותר את ההבנה שהנזק הוא מעשה ידי אדם. 

> אין קהל – יש מדליות

בחודש יולי נפתחה אולימפיאדת טוקיו 2020, באיחור של שנה וללא קהל בגלל הקורונה. היום הראשן של המשחקים האולימפיים נפתח בהצלחה גדולה לישראל – כשאבישג סמברג זכתה במדליית ארד בטאקוונדו. סמברג סיפרה לאחר הזכייה על הרגעים האחרונים בקרב המכריע: "יחיעם (שרעבי, המאמן) אמר לי בזמן הקרב – 'את תצטערי אם לא תילחמי עכשיו'. נתתי את הנשמה".

ההתחלה של נבחרת הג'ודו הישראלית הייתה קצת פחות מזהירה. חברי הנבחרת הפסידו בקרבות האישיים וכל הציפיות והתקוות הפכו במהרה לחיצי ביקורת. מאמן הנבחרת אורן סמדג'ה לא יכול היה שלא להגיב ואמר מטוקיו: "ביקורת עניינית אפשר לכתוב, אבל לצערי זה בא בצורה מכוערת. אתה מצפה שהעם ימשיך לחבק גם כשלא מצליחים".

למרות התחושות הקשות, הנבחרת הצליחה להתעלות וזכתה במדליית ארד בתחרות הקבוצתית, לאחר שגברו על הנבחרת הרוסית. רצף ניצחונות לרז הרשקו, שגיא מוקי, פיטר פלצ'יק ותמנע נלסון לוי הובילו לניצחון בתוצאה 1:4.

הזהב הראשון לישראל במשחקים הגיע למתעמל ארטיום דולגופיאט, שעשה היסטוריה בתחום התעמלות הקרקע. לאחר הזכייה סיפר האלוף האולימפי: "זה הישג שאני חולם עליו מגיל 6". לאחר ההישג האדיר, אימו חשפה בריאיון שהוא אינו יכול להתחתן עם בת זוגו בישראל, בשל העובדה שהם לא יהודים על פי ההלכה. דולגופיאט עצמו התעקש שלא להתייחס לנושא ואמר בריאיון לכאן רשת ב: "אני אוהב לפתור דברים לבד, אני חושב שאמשיך ככה".

אלופה נוספת שעשתה היסטוריה היא לינוי אשרם – שזכתה בזהב בתחרות הקרב רב בהתעמלות אומנותית, והפכה למתעמלת הישראלית הראשונה שעושה זאת. אשרם סיימה בציון 24.150 שהיה גבוה רק ב-0.150 נקודות מהמקום השני – בו זכתה המתעמלת הרוסיה דינה אברינה. ברוסיה זעמו על תוצאות השיפוט וטענו כי הוועד האולימפי סוגר חשבונות עם רוסיה. לאחר עשרה ימים איגוד ההתעמלות העולמי הודיע שהוא דוחה את הטענות מצד רוסיה בנושא.

עם של לוזרים? | האזינו לעוד יום

לאחר הזכייה בזהב סיפרה אשרם: "אני עדיין לא מעכלת את מה שעברתי ואני הכי מאושרת מהתוצאה". על הסערה הרוסית היא הוספה: "אחרי שהוכרזו התוצאות אמרתי לה (לאברינה) מזל טוב וכל הכבוד על התוצאה. אני לא חושבת על מה אחרות עושות ומה התוצאות שלהן".

ב-24 באוגוסט החלו המשחקים הפראלימפיים, וגם שם המשלחת הישראלית צברה לא מעט הישגים. השחיין איאד שלבי, חרש ואילם מילדה, הפך לערבי-ישראלי הראשון שזכה במדליה אולימפית או פראלימפית, כשזכה בזהב במקצה 100 מטר גב. מאמנו של שלבי, יעקב ביננסון, סיפר בדמעות לאחר הזכייה: "איתו זו הייתה הדרך הכי קשה. זו האולימפיאדה הרביעית שלו. תמיד הוא היה מקום רביעי, אבל הוא המשיך. הוא הוכיח שמי שדופק כל הזמן בדלת – בסוף יפתחו לו".

חברו לנבחרת השחייה, עמי דדאון, זכה במשחקים בשתי מדליות זהב ומדליית כסף ושבר שיא עולם ושיא פראלימפי. בריאיון לכאן חדשות שנערך עמו מטוקיו הוא סיפר: "בשבילי הכבוד הכי גדול זה לייצג את ישראל". השחיין מארק מליאר זכה בשתי מדליות זהב ומדליית ארד ושבר שני שיאי עולם. לאחר הזכייה בזהב ב-200 מטר מעורב אישי סיפר מליאר לכאן חדשות: "אחרי המוקדמות דיברתי עם המאמן ואמרנו שהמנצח ישבור היום שיא עולם. לא נלחצתי כשהייתי אחרון בהתחלה, כי לכל אחד יש סגנון אחר שהוא חזק בו ואת היתרון שלו".

גדולים ביפן | האזינו לעוד יום

וגם בחתירה היו לנו הישגים. כשהחותרת מורן סמואל זכתה במדליית כסף בחתירה ל-2,000 מטרים בסירת יחיד. סמואל בת ה-39, מדליסטית הארד מריו 2016, הכריזה לאחר הזכייה: "לא נתתי לשום דבר לעצור אותי ולהזיז אותי מהמטרה. נתתי את הכול בתנאים מאוד קשים, אני שוב על הפודיום עם מדליית כסף".

> מעגל הדמים

סכסוכי המשפחות הפכו בשנים האחרונות למעגל דמים שמטלטל כמעט כל יישוב במגזר הערבי, בזמן שהמשטרה לא מצליחה לספק את הביטחון לתושבים. נציגים בחברה הערבית זועקים למשטרה לאסוף את הנשק הבלתי חוקי – משימה מורכבת שמדינת ישראל עדיין לא מצאה את הדרך לבצע אותה כמו שצריך. בזמן הזה הרצח ברחובות המשיך, כשלא פעם הקורבנות כלל לא היו מעורבים בסכסוך, אך נגררו אליו כדי להכאיב לאחד מהצדדים, או כי נכחו באזור הירי. 

איך הפך שלטון החמולות מפתרון לבעיה?

בזמן מערכת הבחירות הפוליטיקאים חיזרו אחר הקול הערבי, והבטיחו להציג תוכניות מרחיקות לכת למיגור הפשיעה בחברה הערבית. בחודש אוגוסט בנט השיק את התוכנית שלו בנושא וחנך את אגף סי"ף – האגף לסיכול פשיעה – שייעודו להילחם בתופעת האלימות בחברה הערבית.

לאחרונה הורה המפכ"ל על שורת הנחיות שנועדו להתמודד עם הפשיעה במגזר, וכוללות את עיבוי הכוחות במחוז מרכז והצפון בלוחמי משמר הגבול, פריסה בשטח של היחידה הטקטית של מג"ב, ותגבור כוחות ימ"מ.

מי יעצור את הדם שנשפך ברחובות? | האזינו לעוד יום

יותר מ-70 ערבים קיפחו את חייהם בישראל מתחילת השנה בנסיבות הקשורות לאלימות ופשיעה – כך עולה מנתונים של עמותת "יוזמות אברהם". מדינת ישראל לא מצליחה להשתלט על מקרי הרצח והפשיעה, ובכל יום שעובר האירועים הופכים קיצוניים יותר, ומערבים עוד ועוד חפים מפשע.