יאיר לפיד

אחרי התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה: לפיד ייפגש במוסקווה עם שר החוץ הרוסי

שר החוץ ימריא לרוסיה עם צאת החג ויחזור יום לאחר מכן • הפגישה מתקיימת אחרי שבשבת הודיע צבא רוסיה כי יירט 21 מהטילים בתקיפה שיוחסה לישראל באזור דמשק
עמיחי שטיין ושמעון מיג'אן
05 בספטמבר 2021
13:34

שר החוץ יאיר לפיד הודיע היום (ראשון) כי ימריא לביקור בזק ברוסיה בצאת ראש השנה. לפיד ימריא למוסקווה ביום רביעי בערב ויחזור לישראל יום לאחר מכן. הוא יקיים פגישת עבודה עם מקבילו סרגיי לברוב. 

הבוקר דיווח העיתון "א-שרק אל-אווסט" הפרו סעודי היוצא לאור בלונדון, דיפלומט רוסי שטען כי ניכר צינון ביחסים בין רוסיה לישראל. לדבריו, הוא התגבר בעקבות מה שהגדיר "שורה של צעדים ישראליים", כשכוונתו היא לתקיפות ישראליות בסוריה, לפני חודשיים, כך לפי העיתון. לדבריו, בפגישות שקיימה משלחת ביטחונית צבאית במוסקווה לא הגיעו הצדדים להסכמות במספר סוגיות. הדיפלומט הרוסי, לפי העיתון, לא פירט על חילוקי הדעות אך טען כי אין למוסקווה רצון להמשיך במפגשים ובהתייעצויות על רקע חוסר ההצלחה לקרב בעמדות של הצדדים וברקע התחושה בצד הרוסי שאין שיתוף פעולה מהצד הישראלי.

לאחרונה רבו ההודעות של רוסיה אחרי תקיפות שיוחסו לישראל, על כך שאמצעי נ"מ רוסים היו אלה שסייעו בסיכול המתקפה הישראלית. ביום שישי הודיע הצבא הרוסי שמערכות הגנה אווירית מתוצרת רוסיה, המוצבות בסוריה, יירטו 21 מתוך 24 הטילים שירו מטוסי חיל האוויר הישראלי בתקיפה ביום חמישי בלילה. 

בסוף חודש אוגוסט הודיע הצבא הרוסי שיירט 22 טילים ששיגרה ישראל לעבר מטרות סוריות בתקיפה שיוחסה לישראל באזור דמשק וחומס. לפי הצבא הסורי, מערכות הנ"מ הופעלו ורוב הטילים יורטו. ראש מועצת העיר קארה בפרברי דמשק, אחמד סארם, אמר לתחנת רדיו סורית המזוהה עם המשטר כי בתקיפה המיוחסת לישראל נהרגו ארבעה אזרחים ועוד שלושה נפצעו.