רחבת הכותל המערבי, הערב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ערב ראש השנה תשפ"ב: משדר הסליחות מהכותל המערבי

כ-8,000 מתפללים מכל רחבי הארץ התאספו ברחבה שחולקה ל-15 קפסולות. לאחר מעמד התרת הנדרים, כעת חל מעמד הסליחות | משדר מיוחד בכאן 11, כאן רשת ב, כאן מורשת ובפלטפורמות הדיגיטל של כאן וכאן חדשות
כתבי כאן חדשות
05 בספטמבר 2021
23:16
עודכן ב 01:10

ערב ראש השנה תשפ"ב: כ-8,000 מתפללים התאספו הלילה (שני) ברחבת הכותל המערבי במעמד הסליחות המסורתי. המתפללים שהגיעו לבירה מכל רחבי הארץ לא נדרשים להציג תו ירוק, אך מתבקשים לעטות מסכות לאורך כל שהותם ברחבה. בשעה 00:15 יתקיים ברחבה מעמד התרת הנדרים ובשעה 00:30 יחל מעמד הסליחות. רחבת הכותל המערבי תחולק ל-15 קפסולות בהן יוכלו המתפללים לשהות בריחוק חברתי אלה מאלה.

עבור בת גלים שער, אמו של גיל-עד שנחטף ונרצח בידי חמאס ב-2014 יחד עם הנערים נפתלי פרנקל ואייל יפרח, זוהי השנה השביעית שבנה לא חוגג איתם את השנה החדשה. בריאיון במשדר המיוחד היא מבקשת לשדר מסר של אופטימיות: "אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו כל הזמן לא לוותר, אנחנו עם של תקווה - עם כל המשברים ומה שנופל עלינו", אמרה בת גלים. "בצל אי הוודאות של הקורונה, השנה הזאת לימדה אותנו שאפשר לסלוח לעצמנו". 

ישראל דיסקינד, אחיו של שמחה בונים דיסקינד שנהרג באסון במירון, אמר כי הוא מקווה שבשנת תשפ"ב לא נדע עוד אסונות. "אני מבקש סליחה מ-45 ההרוגים ומאחי, שלא הייתי שם בשביל למנוע את האסון למרות שהיו הזהרות", שיתף דיסקינד בגילוי לב.

שירה מרילי מירוויס, המנהיגה של קהילת עץ התמר באפרת, שהיא גם האישה הראשונה להנהיג קהילה אורתודוקסית בישראל, שיתפה כי להיות רב או רבנית בתקופת הקורונה זו משימה מאתגרת. "עם זאת, יש קסם בתפילות ואירועים במרחב הפתוח. ברגע שעושים מקום, יש אפשרות לכל המשפחה להגיע", הוסיפה.

דורית גרייבר, מדריכת סיורי סליחות בירושלים ומורת דרך, סיפרה כי הקורונה הכתה קשה בקהילת מורי הדרך וכי יש מצוקה גדולה בקרב מי מהם שמתפרנס מתיירים. עם זאת, ציינה כי תיירות הפנים מתעוררת לחיים. "יש התעוררות גדולה של אנשים שרוצים להרגיש את אווירת הסליחות בירושלים וזה מעלה לנו, מורי הדרך, את המורל. הסיורים קיבלו עם השנים זווית רוחנית של העמקה במשמעות הסליחות והימים הנוראיים. האווירה בכותל מחשמלת".