מייקרז

מייקרז | מדריך המושגים למייקר המתחיל

מה זה רספברי פיי? מהם חומרים מרוכבים? ומי היה מקגיוור? הנה לכם מדריך עם כל מה שאתם צריכים לדעת כדי להתחיל לבנות וליצור
מערכת כאן
11 בינואר 2022
21:10

כל אחד יכול להיות מייקר על ידי למידה, התמדה, ויצירתיות. הסדרה עשתה לכם חשק ליצור? ריכזנו לכם את כל המושגים שאתם צריכים להכיר כדי לצאת לדרך משלכם.

אז.. מה זה מייקינג?
מייקינג היא יצירה טכנולוגית רב-תחומית, בדרך כלל בשילוב טכנולוגיות ייצור דיגיטליות, ותוך שיתוף של התהליך והתוצרים. באופן כללי, מייקרים (עשיינים, בלע"ז עברי), הם יוצרים וממציאים רב-תחומיים. 

המונח "מייקינג" צמח מתרבות המייקרים (Maker Culture) בארצות הברית. הוא נטבע במקור על ידי דייל דורת'י (האחראי גם לביטוי Web 2.0 שהגדיר את רשת האינטרנט כפי שאנחנו מכירים אותה כיום), כריס אנדרסון ואחרים . 


תנועת המייקרים 
תופעה חברתית-טכנולוגית, התפתחות של תרבות ה DIY משנות ה-90'. התפתחה בארה"ב והתפרסה בעולם כולו. תנועת המייקרים כוללת יוצרים עצמאיים, מהנדסים, מעצבים, אנשי תוכנה, תעשיה מתקדמת ומלאכות מסורתיות. בשנים האחרונות, נכנסה תנועת המייקרים באופן משמעותי לתחום החינוך והיא משפיעה ומעצבת לא מעט מהלכים בו, בין היתר כי היא מזמנת התנסויות מוחשיות מאוד, מעצימות ושקל להתחבר אליהן. 

מייקרספייס
סדנת מייקרים. מדובר בחלל תעשייתי, מוסך ביתי, אזור בתוך הסיפריה או פינה בכיתת לימוד, שבהם אפשר לעבוד, לעצב ולשתף פעולה סביב בניה של דברים פיזיים.


הדפסה בתלת ממד / מדפסת תלת ממד 
ייצור אובייקטים פיזיים בעלי נפח במכונה שולחנית. כמו שאפשר להדפיס ציור או מסמך דו-ממדי על נייר, המדפסות מייצרות אובייקטים תלת ממדיים. שייך לתחום שנקרא "ייצור בהוספה" - כלומר על ידי הוספת חומר עד קבלת הצורה הדרושה. הרעיון עצמו הוא לא חדש - המדפסות קיימות מאז שנות השמונים, אבל תנועת המייקרים והקוד הפתוח הפכו אותן לזולות, זמינות ונגישות מאוד. 


מקור פתוח (קוד פתוח)
פיתוחים, במקור של תוכנה, אבל כיום גם של חומרה, מנגנונים ומוצריים, שהתוכניות שלהם, קוד התוכנה או ההנחיות לבנייתם זמינים לציבור לשימוש, קריאה ועריכה. בחלק מהמקרים, ציבור המפתחים מוזמן לקחת חלק בפיתוח מערכת גדולה (למשל: לינוקס, או אנדרואיד) ובחלק מהמקרים זמינות התוכניות הופכת את היכולות לנגישות לכלל, ומאפשרת התקדמות בפיתוחים. ארדואינו, מדפסות תלת ממד ושפת התיכנות הנפוצה מאוד PHP, הן שלוש דוגמאות לפרויקטים גדולים במקור פתוח. 

מכונת חיתוך בלייזר 
מכשיר נפוץ בחדרי מייקרים שמשמש לחיתוך וסימון מדוייקים באמצעות קרן ליזר. מכונת חיתוך בליזר מאפשרת ייצור מהיר של פריטים שטוחים במגוון חומרים - עץ, קרטון, נייר, חומרים פלסטיים ואחרים. נוחה במיוחד ללמידה בגלל מגוון הדברים שאפשר ליצור בה, פעולתה המהירה יחסית וסלחנותה היחסית כלפי טעויות מפעיל. 


תכנון ממוחשב (CAD) 
יצירת דגם של מוצר, פריט אמנות או אביזר כלשהו, על גבי המחשב תוך שימוש בתוכנה למידול, בדרך כלל בתלת ממד. את הדגמים אפשר לייצר בהדפסה בתלת ממד, בחיתוך ממחושב או בטכנולוגיות אחרות, ואפשר לשתף אותם כמו מסמכים כדי לעבוד במשותף. 

ייצור דיגיטלי (ייצור ממוחשב - CAM) 
סט של טכנולוגיות לייצור בעזרת מכונות הנשלטות על ידי מחשב. בין היתר: הדפסה בתלת ממד, חיתוך בלייזר, כירסום ממוחשב ועוד. 

STEM / STEAM 
מדע, טכנולוגיה, הנדסה (אמנות) ומתמטיקה - ראשי תיבות של מה שיש המחשיבים כמיומנויות ליבה, או כתפישת-על של הנושאים החשובים ביותר להקניה לתלמידים. 


אבטיפוס 
תוכנה, מוצר פיזי או רעיון שאינם בשלים לחלוטין, אבל כבר מדגימים חלק מהתכונות העיקריות של המוצר הסופי. ייצור דיגיטלי משמש פעמים רבות ליצירה מהירה ומדוייקת של אבות טיפוס. למשל - לפני יצירת תבניות יקרות להזרקת פלסטיק של מאות אלפי יחידות ממוצר חדש, נדפיס בתלת ממד יחידה בודדת. 


מקגיוור 
המייקר הראשון שכיכב בטלוויזיה. לא מכירים? תשאלו את ההורים שלכם.


חומרים מרוכבים (פיברגלס, קרבון פייבר) 
חומרים שמקבלים את תכונותיהם הסופיות משילוב של שני חומרים אחרים או יותר, בלי שיווצר מהם חומר שלישי (תרכובת). בדרך כלל מורכבים מתווך נוזלי ומרשת, או סיבים. בין החומרים המרוכבים הנפוצים: פייברגלאס - המשמש למוצרים רבים - ממגלשות בגני שעשועים ועד סירות מרוץ, קרבון פייבר, הנפוץ בתעשיית התעופה והחלל, אבל גם בטון מזוין, המכיל "סיבי" פלדה בתוך תווך העשוי בטון ומשמש לבנייה של בניינים, גשרים ופחות או יותר כל מבנה שסביבנו. 


ארדואינו 
מחשב קטן במקור פתוח, שפותח בתחילת שנות ה-2000 כדי לאפשר לאנשים שאינם מתכנתים ליצור עצמים פיזיים אינטראקטיביים, מהר ובזול. הפך לסטנדרט דה-פאקטו של המחשבים-הקטנטנים של תנועת המייקרים. 


רספברי פיי 
מחשב קטן וזול שפותח על ידי קרן רסבפרי פיי במטרה להיות כלי לימודי ומחשב רב-שימושי זול למייקרים, מורים ומפתחים. לא במקור פתוח, אבל קרוב מאוד לזה. מריץ לינוקס, עולה דולרים בודדים ומאוד נפוץ. 


הלחמה 
חיבור בין שתי מתכות בעזרת הוספה של מתכת שלישית, רכה יותר, המותכת ביניהן בחום ומדביקה אותן. קצת כמו לחבר שתי פיסות קרטון בעזרת דבק חם. הלחמה משמשת באלקטרוניקה (הלחמת בדיל), אבל גם בשרברבות, טכנאות מזגנים ותכשיטנות. 


ריתוך
חיבור בין שתי מתכון בעזרת התכה חלקית שלהן והצמדתן - כמו להצמיד שתי קוביות קרח זו לזו עד שהן נדבקות. לעתים מוסיפים גם מתכת שלישית. לא להתבלבל עם הלחמה - שבה המתכות המקוריות לא משנות מצב צבירה, אלא רק המתכת המוספת. 


לדים אדרסבל  Addressable LED Strip 
פס תאורת לד צבעוני שבו אפשר לפנות לכל נורית בנפרד בעזרת ה"כתובת" הספציפית שלה (ולכן - Addressable), ולקבוע את עוצמת התאורה והצבע שלה. זה מאפשר ליצור מופעי אורות, תמונות ומשחקי צבע.


רכיבי בית חכם 
מוצרים המחברים מערכות ביתיות - כמו תאורה, שקעי חשמל או מיזוג - אל הרשת הביתית וממנה אל מנגנוני בקרה או אל רשת האינטרנט. בתוכנית נעשה שימוש בסדרת רכיבים הנקראת Shelly. 


תיכנות 
כתיבת הוראות פעולה למחשב. זה לא חייב להיות מחשב ביתי עם מסך ומקלדת - גם המחשב ברכב, במזגן או בשעון שלכם מריץ תוכנה. 

בחזרה לעמוד הראשי >>