זבולון סימן טוב בדרכו מאפגניסטאן

תיעוד בלעדי מחילוץ היהודי האחרון באפגניסטאן

אחרי מאמצי שכנוע, זבולון סימן טוב החליט להימלט למדינה שכנה וצפוי להגיע בהמשך לארצות הברית. מבצע הוצאתו מומן בידי הרב החרדי מניו יורק, משה מרגרטן, העומד בראש עמותת "צדק"
רועי קייס ויואב זהבי
07 בספטמבר 2021
16:01
עודכן ב 23:27

לאחר עזיבתה של ארצות הברית את אפגניסטאן ונפילת המדינה בידי ארגון הטרור טאליבן, זבולון סימן טוב, היהודי האחרון במדינה נמלט בסוף השבוע האחרון למדינה שכנה. סימן טוב לווה בידי גורמים מקומיים שעובדים עם חברת אבטחה פרטית בשם GDC incorporated, בבעלות הישראלי-אמריקני מוטי כהנא. הערב (שלישי) במהדורת "חדשות החג" בכאן 11 שודר תיעוד בלעדי מחילוצו של סימן טוב.

מי שמימן את מבצע הוצאתו של סימן טוב מהמדינה הוא הרב החרדי מניו יורק, משה מרגרטן, העומד בראש עמותת "צדק". בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות ריאיון עם הרב, שמימן גם את חילוצם של עשרות אזרחים אפגנים אחרי הפיגוע בנמל התעופה של קאבול. מרגרטן חילץ גם את שחקניות הכדורגל האפגניות.

"אנחנו יהודים גאים, והצלת חיים זה משהו שתמיד עשינו ותמיד נעשה", אמר משה בריאיון. "אבל בואו לא נשכח שאנחנו הדור השני והשלישי לניצולי השואה, ההורים שלנו סבלו ממצבים דומים ואנחנו לא רוצים שאף אחד יסבול כך יותר".

סימן טוב, בן 69, סירב תחילה לעזוב את קאבול ממניעים אישיים - סירוב לתת גט לאשתו שמתגוררת בישראל וחובות כספיים. בימים האחרונים הוא השתכנע לעזוב וכעת האופציה הסבירה היא שהוא יגיע מהמדינה השכנה לארצות הברית. באחד הסרטונים שהגיעו לידי כאן חדשות, הוא מבקש מהרב משה מרגרטן להביא אותו לניו יורק.

ב-30 באוגוסט הודיעה ארצות הברית כי פינתה את כל כוחותיה מאפגניסטאן. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר כי ההחלטה לסגת התקבלה על דעת כל מפקדי הצבא וראשי המטות המשולבים.