t
כלא גלבוע
צילום: פלאש 90

בריחת האסירים: השר בר-לב החליט להקים ועדת בדיקה ממשלתית

השר לביטחון הפנים: "לא נותיר אבן על אבן ללא בחינה, נרד לשורש האירועים" • בכלא גלבוע החליפו מספר - ולא ענו לתחנת בית שאן בליל האירוע • מחדל נוסף מתגלה: במגדל מעל המנהרה שחפרו המחבלים - לא היה אף שומר
משה שטיינמץ ואורלי אלקלעי
09 בספטמבר 2021
08:16
עודכן ב 19:11

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע היום (חמישי) שהחליט להקים ועדת בדיקה ממשלתית לחקר הכשלים שהובילו לבריחת האסירים הביטחוניים מכלא גלבוע. ההחלטה תואמה מול ראש הממשלה ובהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, ותובא לאישור הממשלה.

השר בר-לב מסר: "לא נותיר אבן על אבן ללא בחינה. בליל שני אירע כשל חמור שיש למצות את הבדיקה לגביו. אני סומך על ממשלת ישראל כי תאשר את המלצתי ונוכל לרדת לשורש האירועים שהובילו לתוצאה הקשה".

הבוקר השר לביטחון הפנים אמר שהכשלים שהובילו להימלטות יתוקנו, ואם תימצא רשלנות מקצועית – היא תטופל. ״עם היוודע דבר הימלטותם של האסירים הביטחוניים, משטרת ישראל, צה״ל ושירות הביטחון הכללי עוסקים במרדף שלא ייפסק עד שנשים את ידינו על המחבלים. במקביל מתנהלת חקירה במטרה לברר אם הבריחה לווותה בפלילים", הוא ציין. 

בכלא גלבוע החליפו מספר - ולא ענו לתחנת בית שאן בליל האירוע

מפרטים חדשים על ליל הבריחה עולה שבמשטרת בית שאן ניסו להשיג את כלא גלבוע זמן קצר לאחר האירוע – אבל לא הצליחו כי בשירות בתי הסוהר החליפו מספרי טלפון. כחודש לפני הוחלפה המרכזייה במתקן הכליאה לדיגיטלית – ובכלא גלבוע שכחו לעדכן את המשטרה.

קצין המשמרת בתחנת בית שאן שהיה בדרכו הביתה, שמע בקשר על שיחת הטלפון של נהג המונית שדיווח על דמויות חשודות באזור הכלא. לאחר שלא הצליחו בתחנה ליצור קשר עם כלא גלבוע, הקצין נסע למתקן הכליאה כדי לברר איך ליצור עימם קשר. הקצין התעקש שיבדקו בבית הכלא את הדיווח, ולאחר בדיקה התגלה שכמה אסירים חסרים.  

המגדל מעל המנהרה שחפרו המחבלים לא היה מאויש

מוקדם יותר התגלה מחדל אבטחתי נוסף בכלא: מגדל השמירה מעל המנהרה שחפרו המחבלים - לא היה מאויש בלילה שבין ראשון לשני, אז ברחו האסירים. הסוהרת שלפי החשד נרדמה במשמרת הלילה, הייתה ממוקמת במגדל שמירה מרוחק יותר.

בתוך כך, נציבת שב"ס עדכנה את אנשי השירות כי אין בכוונתה להתפטר. במכתב שכתבה רב גונדר קטי פרי למשרתים בארגון היא ציינה כי "אני כאן כדי להמשיך להוביל אתכם". עוד היא הוסיפה: "זוהי שעה קשה לכולנו, בה אנו נדרשים להסתכל באופן אמיץ על שנעשה, לחקור לעומק את הפערים בכלל ההיבטים, ולנהל תהליכי הפקת לקחים נרחבים, שיקדמו את פועלנו".

עוד ציינה פרי כי "מדובר באירוע מבצעי לאומי מתגלגל, שטרם בא על סיומו, ואנו פועלים ללא לאות כדי לסייע למציאת האסירים מחוץ, ולמגר את אירועי הפרות הסדר בפנים הארגון".

בד בבד, ראש אגף תכנון ולוגיסטיקה בשב"ס, גונדר חזי מרקוביץ', אמר בריאיון לתוכנית משחקי הכיס בכאן רשת ב: "מרבית המתקנים של השירות הם בני יותר מ-70 שנה. בעשור האחרון לא נבנו בתי כלא חדשים. רובם עם תשתית לקויה, מה שלא מאפשר לקיים מערך טכנולוגי מתקדם".

האזינו לריאיון המלא עם גונדר חזי מרקוביץ' בכאן רשת ב

מרקוביץ ציין שכ-80% מתקציב שב"ס, העומד על כארבעה מיליארד שקלים, מופנה לשכר וגמלאות, ומה שנותר מופנה לקיום והתעצמות הארגון. "השכר נגזר מהאח הגדול שלנו - צה"ל, ומהמשטרה", הסביר.

מפקד כלא אשל, גונדר משנה מנחם ביבס, אמר הבוקר לכאן רשת ב כי בריחת האסירים היא אירוע קשה מאוד שנחקר בכל הדרגים - הן בתוך שירות בתי הסוהר, הן מחוצה לו. בריאיון לעקיבא נוביק ולחיים לוינסון הכחיש גונדר משנה ביבס את הטענה כי הסוהרים בבתי הכלא קונים שקט תעשייתי בתמורה לתנאים שהאסירים מקבלים, והדגיש כי שב"ס מנייד אלפי אסירים בין בתי הכלא כל העת.

האזינו לריאיון עם גונדר משנה מנחם ביבס בכאן רשת ב 

גורמים הבקיאים בחקירה טענו אמש כי למשטרה יש מידע שמחזק את החשד שסוהרים סייעו לששת המחבלים להימלט מכלא גלבוע. המשטרה צפויה לחקור באזהרה היום שני אנשי שב"ס שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות בפרשה. המשטרה עוברת לשלב החקירות באזהרה לאחר סיום גביית העדויות הפתוחות של 14 סוהרים ואנשי סגל בשירות בתי הסוהר.

חמישה סוהרים מכלא גלבוע תושאלו אתמול בפעם השנייה ביחידה לחקירות סוהרים של המשטרה. בפני החוקרים מתבררת תמונה של מחדלים וכשלים רבים בכלא. לאור החקירה, המשטרה הורתה לשב"ס לעצור את התחקיר הפנימי, למעט פעולות מנע מפני בריחה נוספת בזמן הקרוב.