ביידן
צילום: רויטרס

רעש מסתורי ודיפלומטים פגועים: מי עומד מאחורי "סינדרום הוואנה"?

זה התחיל בעדויות שנשמעו כמו מדע בדיוני, אבל לאמריקנים כבר אין ספק - מחלה מסתורית תוקפת את הדיפלומטים שלהם ברחבי העולם | סיפור עולמי
עמיחי שטיין
09 בספטמבר 2021
13:43

רעש מפחיד ומסתורי, דיפלומטים שמתלוננים על בחילות ובעיות זיכרון ואנשי צבא ומודיעין שסובלים מנזק מוחי נשמע כמו פרק של מראה שחורה? אז זהו שלא, אנחנו מדברים על "סינדרום הוואנה", מחלה מסתורית שתוקפת דיפלומטים אמריקנים בכל רחבי העולם.

אז אתם בטח חושבים שזה סתם הזיות של האמריקנים האלה. אז שימו לב - רק לאחרונה נדחתה טיסה של סגנית הנשיא קמלה האריס לווייטנאם בגלל שכמה מחברי המשלחת חלו בסינדרום הוואנה המסתורי, אני מבטיח לכם זאת לא קונספירציה, זה הדבר האמיתי.

הכול התחיל באוגוסט 2017. דיפלומטים אמריקנים המוצבים בהוואנה בירת קובה מתלוננים על שורה של בעיות בריאות בהן לחץ בראש, דימום מהאף ואפילו נזק מוחי. אנחנו רגילים למחלות שעוברות במגע או באוויר, אבל סינדרום הוואנה שייך למחוזות המדע הבדיוני.

כל מי שלקה בסינדרום מדווח על רעש מסתורי שמגיע לפני הופעת התסמינים. למרות שיותר ויותר דיפלומטים התלוננו על הרעשים לקח לאמריקנים זמן להבין שמשהו קורה פה. האמריקנים החלו לחקור אבל עד היום הם לא גילו מה תוקף את הדיפלומטים שלהם. אפשרות אחת שעלתה היא שמדובר בנשק סוני, שזה גלי קול בעוצמה גבוהה שנועדו לפגוע באויב.

האמריקנים די מהר ירדו מהאפשרות הזאת כי גלי הקול האלה לא יכולים לגרום לנזק מוחי כפי שקרה לחלק מהדיפלומטים. אחר כך עלתה האופציה שאולי מדובר בקרינה חזקה שפוגעת בדיפלומטים של ארצות הברית. האמריקנים אפילו שקלו את האפשרות שהדיפלומטים עצמם הם לא המטרה. הניו יורקר דיווח שגורמים במודיעין האמריקני חוששים שהגלים האלה נועדו לגנוב מידע מהמחשבים והטלפונים שנמצאים בשגרירויות השונות, הפגיעה בעובדי השגרירות הייתה נזק משני.

כך או כך, לאמריקנים אין ממש מושג מי פגע בהם. החשודה המיידית הייתה קובה, בכל זאת, שם התגלה הסינדרום ומדובר במדינה שמסוכסכת עם ארצות הברית כבר יותר מ-60 שנה. האמריקנים גירשו דיפלומטים קובנים, אבל אז סינדרום הוואנה החל לצוץ בכל העולם.