-
צילום: פלאש 90

המשטרה מעלה כוננות, עוצר יציאות בצה"ל

ניידות בתחנות הסמוכות לבתי הכלא יוקפצו אם הפרות הסדר יצאו משליטה • במערכת הביטחון מעריכים שהאירוע יימשך ימים ארוכים וההסלמה צפויה בעיקר לאחר תפיסת המחבלים הנמלטים. היערכות רבה לקראת התפרעויות מחר לאחר תפילות יום השישי
איתי בלומנטל משה שטיינמץ
09 בספטמבר 2021
19:42
עודכן ב 20:01

ברקע בריחת המחבלים וההתפרעויות: המשטרה הודיעה הערב (חמישי) שהיא נערכת לסייע לשירות בתי הסוהר במקרים שהפרות הסדר של האסירים יצאו משליטה. במקביל, בצה"ל הכריזו על עוצר יציאות מלא על כל הלוחמים ביהודה ושומרון. יש היערכות רבה להפרות סדר מחר ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים לאחר תפילות יום השישי.

מהמשטרה נמסר כי ניידות בתחנות הסמוכות לבתי הכלא נמצאות בכוננות ויוקפצו במידת הצורך. נוסף לכך, המשטרה העלתה את רמת הכוננות ברחבי הארץ לאחת לפני הגבוהה ביותר, ותתגבר כוחות בריכוזי קבל ומרכזי קניות.

עשרות מחסומים ימשיכו להיות פרוסים ברחבי הארץ גם בסוף השבוע. בירושלים המשטרה מתגברת כוחות לאבטחת אירועי הסליחות בכותל, כשהלילה מתוכנן אירוע גדול, ומחר בתפילת יום השישי באל-אקצא. 

בד בבד, ההערכות במערכת הביטחון הן שחלק מהמחבלים הנמלטים נמצאים בתחומי יהודה ושומרון ומקבלים סיוע מפלסטינים - כך פורסם בחדשות הערב. עוד מעריכים במערכת הביטחון כי האירוע יימשך ימים ארוכים וההסלמה צפויה בעיקר לאחר תפיסת המחבלים הנמלטים - חיים או מתים. בישראל מזהים שחמאס והג'יהאד האסלאמי מנסים להתסיס את השטח גם כדי לערער את היציבות של הרשות הפלסטינית.

מוקדם יותר אסירים הציתו תא במתקן הכליאה רמון – שהוצתו בו תאים גם אתמול. הושגה שליטה על האש במקום. בד בבד, ארגון חמאס קורא ליום זעם מחר "מרפיח עד ג'נין", בנקודות החיכוך עם צה"ל, וזאת ברקע מה שהוא מכנה "התוקפנות של הכיבוש נגד האסירים".

ברביעי אחרי הצהריים אסירים של הג'יהאד האיסלמי הציתו תשעה תאי מאסר בבתי הכלא קציעות ורמון. בשירות בתי הסוהר נערכו להתפרעויות דומות בבתי כלא ברחבי הארץ, לאחר ההחלטה להעביר כ-400 אלף אסירים של ארגון הטרור בין מתקני כליאה בישראל, כדי לפרק את מוקדי הכוח ולמנוע ניסיון בריחה נוסף. 

היו באזור ירושלים והשטחים באותו היום הפרות סדר וניסיונות לפגוע בכוחות הביטחון ברקע המצוד אחר האסירים הנמלטים. מאות פלסטינים התפרעו והתעמתו עם חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. בכל התקריות לא היו נפגעים בקרב כוחות הביטחון.