זביידי ועראדה לאחר התפיסה

נותרו שניים: זכרייה זביידי ומוחמד עארדה נלכדו בצפון הארץ

השניים נתפסו כשהם מתחבאים מתחת למשאית באום אל גאנם כשהם מותשים ורעבים • גששים מאוגדת איו"ש מצאו את עקבותיהם של זביידי ועארדה והובילו לתפיסתם • אמש נתפסו בנצרת יעקוב קאדרי ומחמוד עארדה, מפקד מבצע הבריחה
כתבי כאן חדשות
10 בספטמבר 2021
21:45
עודכן ב 07:55

זכרייה זביידי ומוחמד עארדה נלכדו הלילה (שבת) במגרש משאיות מאולתר בגליל התחתון. זביידי וחברו אותרו על ידי גששים במילואים מיחידת "מרעול" של אוגדת איו"ש, שהוקפצו לסייע בחיפושים בראש השנה. בכך עלה מספר האסירים שנתפסו לארבעה - כולל מחמוד עארדה ויעקוב קאדרי שנתפסו אתמול.

בשעות הערב המאוחרות גששים במילואים של יחידת "מרעול" באוגדת איו"ש, שהוקמה אחרי חטיפת שלושת הנערים, עלו על נתיב הבריחה של שני האסירים בכפר אום אל גאנם: הם התחקו אחרי עקבות, בדלי סיגריות ופחיות שתייה והצליחו לשחזר את המסלול שלהם ולאתר אותם.  

תיעוד: זביידי לאחר שנלכד

עארדה זוהה על ידי הגששים ישן בתוך משאית וזביידי עמד לידו והיה ערני אך תשוש. הוא התחיל ללכת 10 מטר לשם ושהה במסתור במטע הזיתים. הגששים במילואים הקפיצו את הימ"מ והשב"כ שאזקו אותם ללא התנגדות משמעותית.

לפי עדי ראייה למעצר, השניים היו מוזנחים ומלוכלכים בעת מעצרם. גורם במשטרה סיפר שזביידי ניסה להתנגד למעצרו, אולם היה חלש מאוד ולא הצליח להתחמק. "הם היו עייפים, מושפלים, רעבים, מוזנחים", סיפר יוסף, שמתגורר סמוך למקום המעצר. 

גורם ביטחוני אמר הבוקר לכאן חדשות שהלכידה של ארבעת המחבלים ממחישה שלא היה להם תכנון מה לעשות אחרי הבריחה מהכלא או מישהו שחיכה להם. "הכל ספונטני ומאולתר", אמר הגורם. "הכנה מאוד מדוקדקת של היציאה מהכלא, אבל ללא גורם חיצוני שמחכה להם ומסייע להם בחוץ. לא ידעו לאן ללכת, מה לעשות, הכל אילתורים".

קאדרי ועארדה ביקשו אוכל ברחובות נצרת - ונלכדו

שני האסירים שנתפסו אמש הם יעקוב קאדרי ומחמוד עבדאללה עארדה, ראש תא הג'יהאד האסלאמי בכלא ומפקד מבצע הבריחה. השניים נלכדו בהר הקפיצה בנצרת במעצר שקט ובלי התנגדות והועברו למתקן של השב״כ.

קאדרי ועארידה הסתובבו ברחובות נצרת וביקשו אוכל כשהם מנסים לכסות את פניהם כדי שלא יזהו אותם. אנשים סירבו לתת להם אוכל ודיווחו למשטרה - דקות אחר כך הם נעצרו על ידי שוטרי תחנת נצרת. במערכת הביטחון העריכו בימים האחרונים שהמחבלים התפצלו ונראה שההערכה נכונה. הערכות נוספות דיברו על כך שחלק מהמחבלים עברו לשטחי יהודה ושומרון. 

לאחר תפיסת שני המחבלים, הג'יהאד האסלאמי הוציא הודעת אזהרה: "מטילים על האויב את האחריות המלאה לחיי האסירים שנעצרו בנצרת. כל פגיעה בחייהם - משמעותה הכרזת מלחמה על העם הפלסטיני".

הצצה לאגף השמור: החיים של האסירים הביטחוניים בכלא | עוד יום עם גילי כהן

שני המחבלים שטרם נתפסו הם איהם פואד נאיף כמאמג'י ומנאדל אינפיעאת יעקוב. כמאמג'י, בן 35 מג'נין, מרצה עונש מאסר עולם משנת 2006 על סיוע לפיגוע חטיפתו ורציחתו של אליהו אשרי ברמאללה באותה שנה. את פעילותו החל ב-2003, היה עצור בכלא יריחו של הרשות הפלסטינית וברח ממנו ב-2004.

יעקוב, בן 25 מכפר יעבד, נעצר ב-2017 ומרצה עונש מאסר משנת 2019 על ירי. הוא בן דודה של נוף אינפיעאת, מחבלת שנורתה בעת ביצוע פיגוע דקירה במבוא דותן. גורמים הבקיאים בחקירה אומרים כי למשטרה יש מידע שמחזק את החשד כי סוהרים סייעו לששת המחבלים להימלט מכלא גלבוע. המשטרה החלה בחקירת אנשי שב"ס שהיו מעורבים בקבלת ההחלטות בפרשה. 

שחזור מיוחד: כך נמלטו האסירים מכלא גלבוע

השתתפו בהכנת הידיעה: אורלי אלקלעי, חן ביאר ואיתי בלומנטל