צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אתמול: יותר מעשרת אלפים מאומתים לקורונה

בן 21 שלא התחסן מת הלילה מקורונה בבית החולים וולפסון • כדי לאפשר תפילות בבתי הכנסת: הבדיקות המהירות שייערכו בערב יום הכיפורים יהיו תקפות ל-36 שעות • תלמידי יסודי שיצאו שליליים בתוכנית מגן חינוך - יזכו לתו ירוק • גם אוסטריה מטילה מגבלות על ישראלים – רק מחוסנים יוכלו להיכנס למדינה
כתבי כאן חדשות
12 בספטמבר 2021
08:25
עודכן ב 13:39

חולה קורונה בן 21 שלא התחסן הלך הלילה (ראשון) לעולמו בבית החולים וולפסון. בוצעו בו פעולות החייאה אך לבסוף נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. אתמול אובחנו 10,084 נדבקים חדשים בקורונה ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 6.60% מתוך יותר מ-150 אלף שנערכו. מספר החולים במצב קשה עלה ל-697. 

בתוך כך, ממונה הקורונה פרופסור סלמן זרקא נענה לבקשת יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן בדיון שהתקיים בוועדה: כדי לאפשר תפילות בבתי הכנסת, בדיקות האנטיגן שייערכו בערב כיפור לא יוגבלו ל-24 שעות אלא יהיו תקפות ל-36 שעות, עד ליציאת הצום.

תלמידי יסודי שיצאו שליליים בתוכנית מגן חינוך - יזכו לתו ירוק

משרד הבריאות אישר כי תלמידי בית הספר היסודיים שהשתתפו בתוכנית מגן חינוך ויצאו שלילים יזכו בתו ירוק למשך שבוע. המהלך אושר בניסיון לשכנע הורים להצטרף לתוכנית, שבה נערכות בדיקות PCR לגילוי הנגיף מדי שבוע. מנהל בית ספר צריך להירשם לתוכנית ולקבל את הסכמתם של 75% מההורים. תוכנית מגן חינוך תחל השבוע בחברה הערבית ואחרי סוכות במגזר הכללי.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון אמרה בישיבת הממשלה כי "יותר משני מיליון אנשים לומדים באופן סדיר. צריך למצוא פתרון לבידודים. 90% מאלו שיוצאים לבידוד הם שליליים, ולכן בניהול סיכונים ייתכן שמה שנכון לעשות הוא לבודד רק את מי שמאומת".

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לכך ואמר כי "יש רצון עז שהכיתה כולה לא תצא לבידוד, אלא כל הכיתה תעשה בדיקות, ורק המאומת ייצא לבידוד. שר הבריאות ניצן הורוביץ הסביר שהחל מהחודש הבא רק המאומת ייכנס לבידוד, והיתר ייערכו בדיקות".

שר התפוצות נחמן שי אמר כי על הממשלה לחייב את כל עובדי הציבור במדינת ישראל בחיסון חובה. "עלינו לנהוג לפי המודל האמריקני, המחייב את כל עובדי הממשל הפדרלי ועובדי ציבור אחרים להתחסן. כיום כבר אין ספק שהחיסון יעיל ועובד והוא הפיתרון להתגוננות מפני הקורונה", אמר. לבקשת ראש הממשלה, מסר המשנה ליועמ"ש כי לשכתו בוחנת עתה דרכים להחמיר את הדרישות מעובדי הציבור, כולל מורים, בנושא התחסנות וכי הם בודקים את מכלול האמצעים לדרישה זו, בתוכם היבטים משפטיים וכספיים.

גם אם ה-FDA יאשר חיסון ילדים - בישראל יקיימו דיון מעמיק

בתוך כך, בכיר במשרד הבריאות אומר כי גם לאחר שהחיסון נגד קורונה לילדים בני 11-5 יאושר על ידי ה-FDA, גורמי המקצוע בישראל יקיימו דיון מעמיק בנושא, כך פורסם הבוקר בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. אישור החיסונים צפוי לעלות לדיון בצוות לטיפול במגיפות, בוועדת החיסונים ובפורומים נוספים. המסקנות יועברו למנכ"ל משרד הבריאות ולשר ולאחר כל זאת צפויה להתקבל החלטה לגבי אישור החיסון לילדים צעירים.

ב"ביונטק", החברה הגרמנית השותפה לפייזר בייצור החיסון, אמרו לעיתון הגרמני "דר שפיגל" כי שבועות הקרובים הם יציגו את המחקר שערכו לגבי בטיחות ויעילות החיסון נגד קורונה עבוד ילדים שגילם 11-5, שככל הנראה יינתן במינון נמוך מזה הניתן למבוגרים. שני מקורות בכירים במערכת הבריאות האמריקנית אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי ייתכן שהרשויות יעניקו את האישור עד סוף אוקטובר.

בתוך כך, אוסטריה הצטרפה לרשימת המדינות המטילות הגבלות על כניסת ישראלים לשטחה. מיום רביעי יורשו להכנס למדינה רק מחוסנים בשני חיסונים. בנוסף, בטיסות יתבקשו הנוסעים לעטות מסכות N-95 ולא יתאפשר לעלות עם מסכות כירורגיות רגילות. 

בהכנת הידיעה השתתפו דקלה אהרון שפרן, איתי שיקמן, עמיחי שטיין ולירן כוג'הינוף