איתן בירן, עם הוריו ואחיו שנהרגו באסון
צילום: באדיבות המשפחה

דודתו באיטליה של איתן בן ה-6 בריאיון: "אני לא אמא שלו אבל הבית שלו כאן"

"במשך חודשיים וחצי ישנו בחדר ילדים, כדי שאם הוא יתעורר בלילה אני שם לידו", סיפרה איה בירן-נירקו. "אני יכולה רק לקוות לשיתוף פעולה מלא של הרשויות בישראל עם הרשויות באיטליה"
אנטוניה ימין
12 בספטמבר 2021
22:25

עדכון 13.09.21: המשטרה באיטליה פתחה בחקירה נגד סבו של איתן בירן בטענה לחטיפתו של בן ה-6 

אחרי שאיתן בירן, הניצול היחיד מאסון הרכבל באיטליה, הועבר אתמול לישראל בניגוד להסכמת דודתו איה בירן-נירקו, האפוטרופוסית החוקית שלו, היום היא דיברה לראשונה. "האני מאמין שלי הוא שכל מה שעולה לאינטרנט וכל מה שעולה לחדשות - בסופו של דבר חוזר", אמרה בריאיון ששודר הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. "עכשיו איתן הוא ילד בן 6, אוטוטו הוא פשוט יכניס את השם שלו לגוגל והוא יחפש וימצא את הכל שם". אתמול בלילה היא הגיעה לתחנת המשטרה המקומית באיטליה, והגישה נגד סבא של איתן מצד אמו, שמואל פלג, תלונה על חטיפה.

"ב-11:30 בבוקר הגיע שמוליק, שמואל פלג, סבא שלו, כדי לקחת אותו. העברתי לו את איתן עם ההליכון, ובגלל שזה אמור להיות יום ארוך, אני גם נותנת את כיסא הגלגלים, כי אולי איתן יתעייף ולא יהיה לו כוח ללכת יותר", סיפרה. כבר חודשים שבין שני צדי המשפחה מתקיים מאבק על הילד. מהצד של אמו, טל בירן, עומדים סבו וסבתו כמו גם האחות גלי פלג, ומן הצד האחר הדודה איה, אחות של אביו של איתן, עמית בירן.

"אז אני מתחילה טלפונים. טלפון לשמואל, טלפון לאסתר שזו הסבתא, מאחד לשני בצורה מחזורית ללא הפסקה ואין תשובה מאף אחד מהם. עד שבערך 45 דקות-שעה אחרי זה אני מקבלת הודעה 'איתן הגיע הביתה'. רגע, אבל איתן לא הגיע הביתה. אני יוצאת החוצה, מסתכלת בחוץ, אולי הם חנו את הרכב". על פי החשד שמואל פלג, הוציא אותו מאיטליה באמצעות מטוס פרטי. הוא החזיק בדרכונו הישראלי של איתן זאת על אף שהשופטת דרשה ממנו להשיב את הדרכון לאיה.

"אני לא אמא של איתן. אני לא יכולה להיות אמא של איתן. אבל אני הדמות האמהית בבית, ובמשך החודשיים וחצי הראשונים, כמעט שלושה חודשים, אנחנו ישנו על המזרון שלנו בחדר ילדים, כדי שאם איתן יתעורר בלילה אני שם לידו". במעשה שלו עבר לכאורה שמואל פלג על "אמנת האג" בדבר חטיפת ילדים. לפי האמנה, המשמורת צריכה להיקבע במקום מגוריו הקבוע ואוסרת על העברת ילד ממדינה למדינה ללא הסכמת הוריו או האפוטרופוס שלו.

"מה שאני יכולה רק לקוות זה לשיתוף פעולה מלא של הרשויות בישראל עם הרשויות באיטליה, כדי שאיתן יחזור הביתה. כי זה הבית שלו. הילדה שלי שהיא בגיל של איתן, קמה היום בבוקר ואמרה לי 'אמא, את יודעת שאני נורא דאגתי לאיתן אתמול בערב? אני יכולה ללכת לבדוק מה שלומו, אם הוא מתעורר כבר?'. הייתי צריכה לספר לה שאיתן לא נמצא". אחרי שבועות שבהן משפחת פלג השמיצה את איה בתקשורת, היום הם ממעטים לדבר. גלי פלג, אחותה של אמו, אמרה כי המשפחה דואגת למצבו הבריאותי והנפשי של איתן ודואגת לו.

לא ברור בשלב הזה כיצד ישראל מתכוונת לנהוג. מבחינת משפחת פלג, הבית של איתן נמצא בישראל, למרות שלא חי בה מעולם יותר מכמה חודשים בשנה. מבחינת משפחת בירן-נירקו, הבית של איתן נמצא באיטליה – שם בילה את רוב שש שנות חייו, שם גר ליד דודתו ובילה את השנתיים האחרונות עם סבו וסבתו מצד אביו."אנחנו אוהבים אותו ומחכים לעשות לו 'פורמיקה-פורמיקה' בבטן. אוליבר החתול שלו מחכה לו פה".