ציפורים נוחתות בעמק החולה
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

הטיול שלכם לסוכות: זה הזמן לעוף על הציפורים הנודדות

בדרך מאירופה לאפריקה עוצרים בישראל מיני עופות רבים, משקנאים ועגורים ועד ציפורי שיר ודורסים, שפשוט אוהבים את הארץ שלנו. מה שנותר הוא לשים שעון מעורר, להגיע לאחד ממוקדי הצפרות המומלצים וליהנות מפלא הנדידה שלהן - שנמצא בימי החג בשיאו | איפה כל הטוב הזה קורה? המדריך המלא
ספיר הובר
21 בספטמבר 2021
10:14
עודכן ב 22 ספטמבר 16:35

חג הסוכות הוא אחלה טיימינג לטיולים. עומס החום הכבד של יולי-אוגוסט מתחיל להישבר, יש בריזה נעימה וגם - להקות של ציפורים חוצות את השמיים במופעי נדידה מרהיבים. מדובר במיליוני ציפורים שהגיעו מאירופה ואסיה ונודדות כעת דרומה לאפריקה, למקום חם יותר בו קל יותר לחפש מזון. בדרך הן עוצרות ביעד אסטרטגי עבורן ששמו ישראל. כן כן, ישראל היא תחנה אהובה במיוחד על העופות הנודדים. זו הזדמנות לחוות תצפיות יפייפיות ופוטוגניות, לחובבי הצלמים - אבל לא רק.

כמו ציור בשמיים. שקנאים בנדידה (צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע)

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות בחברה להגנת הטבע, אישר בחגיגיות כי אנחנו נמצאים בשיא עונת נדידת הסתיו של בעלי הכנף. "הנדידה בישראל מתחילה כבר בסוף יולי ונמשכת עד סוף נובמבר, כשהשיא קורה עכשיו עד בערך אמצע נובמבר", מספר אלון. "לכל ציפור למעשה יש את עונת הנדידה שלה ונתיב הנדידה שלה. בימים האלה עוברים אותנו שקנאים ובעוד חודש עגורים. תוך כדי, כל הזמן עוברות מעלינו מאות מיליוני ציפורים קטנות - ציפורי שיר, עופות חוף ועופות מים".

חג סוכות - שיא עונת השקנאים ועיט החורש

"הלהקות הנודדות של השקנאים עוברות ממש מעל מרכז הארץ - לדוגמא בראש העין, פתח תקווה ושדרות. הן יוצאות משמורת החולה בבוקר וחוצות את כל הארץ", מסביר דן אלון. הוא מציין כי מלבד השקנאים, השבוע הזה של סוכות הוא גם שיא הנדידה, פחות או יותר, של עיט החורש המשתייך לעופות הדורסים. "כל האוכלוסיה העולמית שלו, שמונה כמאה אלף פריטים, עוברים בארץ ונוחתים ביער בן שמן. הם נוחתים בלילה, ומתרוממים מהקרקע בערך ב-7:30-8:00, כך שאם רוצים לתפוס אותם - צריך להגיע לפני".

שקנאים רעבים בעמק החולה (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

אז איפה ומתי אפשר לראות את כל היופי הזה?

דן מסביר כי גם בשמי מרכז הארץ אפשר לראות רנדומלית להקות של ציפורים, אבל אם רוצים לראות אותן עוגנות בריכוזים גבוהים - יש להגיע למוקדים עם מאפיינים ספציפיים - כמו בריכות דגים מיובשות, מאגרי מים, חופי ים ושדות חקלאיים.

קודם כל, קחו לכם כלל אצבע (עשוי לאתגר מעט את אנשי הלילה): צפייה אולטימטיבית בציפורים היא בבוקר, בשעותיו הראשונות - מאור ראשון עד 10:00. אפשר להגיע גם יותר מאוחר, אבל הפריים טיים הוא לגמרי בבוקר.

דוחל חום-גרון, מין ציפור שיר (צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע)

ועכשיו, ללוקיישנים. אפשרות ראשונה היא לקחת את אחד מסיורי הנדידה שמציע המרכז לצפרות של החברה להגנת הטבע, כפי שממליץ המנהל דן אלון. הסיורים מתקיימים בין התאריכים 24-27.9 ביער בן שמן, חוף הכרמל, עמק צרעה והתחנה לחקר הציפורים בירושלים. הם כרוכים בהרשמה ובתשלום מראש. הרשמה לסיורי הצפרות של החברה להגנת הטבע

מי שרוצה לנדוד בעצמו בעקבות הציפורים, הנה כמה מוקדים מעולים מצפון לדרום

אגמון החולה: ריכוז מדהים של עגורים

בשנות ה-50 של המאה הקודמת יובש אגם החולה, ועם ייבושו נעלמו מישראל מספר מיני עופות. באמצע שנות ה-90 הוצף מחדש חלק מהעמק, במטרה לשמר ולשחזר את הסביבה הייחודית של האגם והביצות שיובשו. התופעה הבולטת ביותר היא הריכוז המדהים של העגור האפור - מין נודד שדוגר בסקנדינביה, באוקראינה וברוסיה ונודד אלינו כשנהיה שם קר מדי.

סנונית הרפתות על ממטרה בשדה חיטה בעמק (צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע)

באגם עצמו אפשר ליהנות מכמויות גדולות של עופות מים - ברווזים ממינים שונים ובהם ברווז אפור, ברווז צהוב-מצח ובאורך תדיר גם אווזים לבני-מצח. בין החופמאים בולטים סייפן ולימוזה מצויה. בשולי האגם מתרוצצות רליות המים, חרטומיות ביצות ובשטחים הביצתיים אפשר לראות גם את החרטומית הגמדית.

עגורים חגים במלוא הדרם בעמק החולה (צילום: דן אלון, החברה להגנת הטבע)

שמורת החולה: תחנת הרענון של השקנאים

דרומית לאגמון החולה נמצאת שמורת החולה - שמורת הטבע שהוקמה במהלך ייבוש אגם החולה. לנדידת השקנאים בישראל מסלול קבוע: מעמק החולה והגליל העליון אל מערב הארץ והמשך בצפון הנגב אל צפון סיני והלאה. שקנאים שנכנסים מלבנון אחר הצהריים לנים בשמורת החולה. בזמן שיא הנדידה, כדאי להגיע לשמורה מוקדם בבוקר ולהתקדם במהירות אל עבר האגם.

אחרי השעה 09:00 השקנאים, בין אלף ל-5,000 פרטים, מתחילים להתרומם במשק כנפיים שנשמע למרחק. מדובר במחזה מרהיב - העופות הענקיים טסים גם בצורת ספירלות, בגובה נמוך ולעיתים מעל הראש. איך מגיעים? בווייז - "שמורת החולה". שימו לב - השמורה נפתחת החל מ-8:00 בבוקר.

גדולים ומרשימים: שקנאים בפעולה (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

קיבוץ מעגן מיכאל: צפרות במיטבה

כדאי להתחיל בחוף - שם אפשר לראות ארנריות, חופמי חוף, חופזי מנומר וחופיות לבנות לצד חופמאים אחרים. כבר מוקדם בבוקר ניתן לראות להקות של ציפורי שיר בנדידה אקטיבית מעל הים והחוף, במיוחד נחליאלים לבנים וצהובים ופפיונים, איתם גם ניתן לראות מיני דורסים שנכנסים מהים בנדידה כמו זרוני סוף, זרון תכול ומיני בזים.

אחרי בילוי בחוף, כדאי למצוא ברכה מרוקנת, שתהיה ככל הנראה עמוסת חופמאים. מומלץ לבדוק את הקנים הצומחים בשולי הברכות, או ברכות קטנות מכוסות בקנים (כאלה יש במעיין צבי), שכן זהו זמן מצוין לברודיות משלושת המינים, רלית המים ואולי גם פורפירה, וחרטומיות.

יפיוף אמיתי. נחניאלי צהוב (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

איך מגיעים? בווייז - "קיבוץ מעגן מיכאל". לברכות של הקיבוץ מגיעים מכביש 4. פונים מערבה לקיבוץ, נכנסים בשער וממשיכים מערבה לכיוון הברכות. שער הקיבוץ פתוח. לברכות מעיין צבי ניתן להגיע מברכות מעגן מיכאל או מכביש 4. פונים מערבה באזור התעשייה הקטן הנמצא 400 מטר צפונית לתחנת המשטרה, זיכרון יעקב. ממשיכים מערבה עד שמגיעים לבריכות דגים ולגשר העובר מעל כביש החוף לכוון חוף הם וברכתו מעיין צבי.

עוד יפיוף אמיתי - כחול החזה (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

עמק צרעה: כפר רופין של המרכז

לא סתם זכה עמק צרעה לכינוי "כפר רופין של המרכז". העמק קטן יחסית, אבל יש בו מצבור בתי גידול של שדות אספסת, מטעים וצמחיית ביצה. אלה מושכים אליהם כמויות אדירות של ציפורים מצויות וכן מצבור נדיר של עופות דורסים שבאים לצוד אותם. מבין הדורסים ניתן לראות כאן כמעט מדי שנה להקות יפות של בזי ערב הצבעונים, שמהווים מוקד משיכה לצלמים.

להקות יוני הבית גדולות מאוד ואלה מושכות אליהן דורסים רבים שבאים לצוד אותן. כדי לאתר להקה כזאת אפשר פשוט להמתין ממרחק. איך מגיעים? בוויז - "קיבוץ צרעה". מכביש 38 פונים מערבה לצרעה. נוסעים עם הכביש כ-2 ק"מ עד שמבחינים בשדות האספסת מדרום. דרכי עפר מובילות אל האספסות והמאגרים.

העוף הדורס הנפוץ בעולם - דיה שחורה (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

תל אביב: פארק ראש ציפור בגני יהושע

בפארק גני יהושע שבלב תל אביב הסואנת, הוקם ב-2017 פארק הצפרות "ראש ציפור", שמשתרע על 32 דונם. בלב האתר אגם מלאכותי, אליו מחוברים אגנים ירוקים ותעלות מים, היוצרים יחד בית גידול לציפורים ממינים שונים, בראשם שלושה מיני שלדגים (שלדג לבן חזה, שלדג גמדי ופרפור עקוד) וכן ציפורי שיר. עם זאת, בית הגידול במקום עדיין נמצא בהתהוות, כך שהתצוגה כנראה תהיה פחות מרשימה ממוקדים אחר. איך מגיעים? בוויז - "ראש ציפור". הדרך הכי נוחה להגיע ברכב היא מרחוב רוקח ברמת גן, יש חניה גדולה לרכבים.

נחניאלי לבן מחפש אוכל (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע) 

יער בן שמן: התחנה האהובה על עטי החורש

זהו המוקד לראות את אחד הגלים המרתקים ביותר בנדידת הסתיו בישראל, "גל העיטים". עיטי החורש הם חובבי יערות, הם מקננים ביערות עבותים במרכז ומזרח אירופה ובמהלך מסע הנדידה מחפשים אתרים ה"מזכירים להם את הבית" בכדי לעצור ללינה - ובכך מצאו להם את יער בן שמן השופע בעצי אורן.

איך מגיעים ומתי? מומלץ להיכנס ליער בסביבות השעה 7:00, לקראת שעה 8:00 מתחילה ההתרוממות של הדורסים. מגיעים ליער מכל כיוון (מודיעין, כביש 443 או כביש גמזו כפר דניאל). משם בנסיעה איטית בדרכי העפר מחנים את הרכב ב"מפגש הצירים" - נקודה שנמצאת בווייז.

חובב יערות. עיט החורש (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

התחנה לחקר ציפורי ירושלים: אתר טבע עירוני הראשון מסוגו בארץ

האתר הירושלמי, על שם נילי ודוד, מהווה מוקד משיכה למאות אלפי ציפורים צבעוניות. התחנה צמודה למשכן הכנסת ומציעה למבקרים, בודדים וקבוצות, הזדמנות להגיע אל מרחק נגיעה מתופעות טבע מרתקות ומיוחדות. אפשר לתאם סיורים מודרכים במקום, ואפשר גם להגיע למרכז המבקרים ללא תיאום. מומלץ להתעדכן בשעות הפתיחה. השטח עצמו, "מסתור הברכה" פתוח 24/7, ללא תשלום.

סנונית הרפתות (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

אגם ירוחם: מגנט לציפורים נדירות

אגם ירוחם מושך אליו מגוון גדול מאוד של ציפורים שהימצאות חלקן מפתיעה. זהו, למשל, אחד המקומות הטובים בישראל לתצפית בציפור הפורפירה הנדירה. במים ובצמחיית הביצה ניתן לראות מינים כמו אנפית גמדית, אנפת לילה, לבנית קטנה וגדולה, אנפה אפורה, אנפית סוף, רלית המים, ברודית גדולה, ברודית קטנה וברודית גמדית, מיני ברווזים מצויים, מירומית לבנת-לחי, שלדג גמדי, חרטומית ביצות וחרטומית גמדית ועוד. איך מגיעים? בוויז - "אגם ירוחם". כדאי להגיע באמצע השבוע כדי להימנע מעומס מטיילים. צידו הדרומי של האגם מומלץ במיוחד

אגם ירוחם (צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90)

פארק הצפרות באילת: כחולי חזה בדרך לחופשה

מדרום לבריכות המלח, סמוך למעבר הגבול לירדן, נמצא פארק הצפרות אילת ובו אגם קטן שמהווה בית לציפורים רבות. בפארק פועלת גם תחנת טיבוע לציפורי שיר, כמו כחול החזה שמגיע לארץ בתקופה הזו מצפון אירופה וצפון אסיה, ונשאר כאן כל החורף. בפארק ניתן לראות גם שחפית כספית, טבלנים, אנפיות, תמירונים וכן שרקרקים גמדיים שאופייניים לאזור המדברי הזה. איך מגיעים? בוויז - "פארק הצפרות אילת"

מסתתרת לרוב אבל קולנית. קנית הפסים (צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע)

האותיות הלא קטנות: מיני ציפורים הולכים ונעלמים

הצפר דן אלון ציין כי קיים הבדל משמעותי בין כמות הציפורים שנצפות כיום, מאשר הכמויות שנספרו כשהחל לספור ציפורים לפני כ-40 שנה. הוא מספר שבהרבה מינים חלה ירידה במספרם - מאלפי פריטים שנצפו בעבר למאות פריטים כיום. למה זה קורה? "אנחנו נמצאים בעולם מאוד מתפתח ויש פחות ופחות מקומות לציפורים לחיות בהם. בחברה להגנת הטבע אנחנו נלחמים כדי לשמור על כמה שיותר שטחי מחיה לבעלי החיים. פיתוח הארץ כמובן חשוב, אבל צריך לעשות את זה תוך כדי תכנון של איך לשמור על בעלי החיים, בהם גם הציפורים".

בתוך כך, סיפר אלון על מאבק מוצלח שניהלו נגד ציד ציפורים. השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, חתמה בסוף חודש אוגוסט על תקנה המאריכה בשלוש שנים את האיסור לצוד את התור המצוי, שהולך ומתמעט כתוצאה מהתחביב הקטלני הזה. כאן נכנס גם המקום בו הציבור יכול להשפיע. מנהל המרכז לצפרות מציין כי הציבור תמך במאבק, ובכך הגביר את הלחץ על חתימת הצו לאיסור הציד.

בקיצור, לכו לטייל בעקבות הציפורים, תהנו - ובעיקר תעריכו את היופי של שפע בעלי הכנף, שלא בטוח שישאר בצורתו הנוכחית לעוד הרבה זמן.