מחלקת קורונה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

סיכום ביניים של הגל הרביעי - והמגמה שמטרידה את החוקרים

גם אם עושה רושם שנצליח להתגבר על גל התחלואה הזה בלי שהמשק נסגר – הוא בלי ספק גל תחלואה קשה | מה אומרים המספרים
נוב ראובני
14 בספטמבר 2021
06:33

מגמות התחלואה מעט מבלבלות בגלל השינויים בבדיקות בתקופת החגים, וזה אולי זמן לסיכום ביניים של גל התחלואה הזה – שגם אם עושה רושם שנצליח להתגבר עליו בלי שהמשק נסגר – הוא בלי ספק גל תחלואה קשה.

כמעט 30% מכלל הישראלים שאובחנו חיוביים מאז פרוץ המגפה התגלו בגל הרביעי, מאז חודש יוני. מדובר על לא פחות מ-331 אלף ישראלים. יותר ממחצית המאומתים שנדבקו בגל הנוכחי אינם מחוסנים – ובהם כמובן גם ילדים שלא יכולים להתחסן. חלק לא מבוטל מהם, לפי הסטטיסטיקה, ממשיכים לסבול משלל תופעות שמשבשות את חייהם.

מִתחילת יוני ועד היום – נפטרו 945 חולי קורונה בישראל. הנפטרים בגל הרביעי מהווים כרגע כ-13% מכלל המתים בארץ מאז פרוץ המגפה. 380 מהם לא חוסנו, ו-460 חוסנו בשתי מנות, אך לא במנת דחף.

בגל הרביעי, עד כה – היו יותר חולים קשה שאינם מחוסנים כלל, מחולים שחוסנו בשתי מנות – בסך הכול מדובר על 4,100 חולי קורונה שהגיעו למצב קשה מאז חודש יוני. כמעט חמישית מכלל החולים במצב קשה שדווחו בישראל.

צוות חוקרי האוניברסיטה העברית פרסם היום את הנתונים הבאים: הגרף הזה מתייחס למספר החולים החדשים במצב קשה, לפי הסטטוס החיסוני שלהם: במספר הכולל של החולים במצב קשה יש יציבות בימים האחרונים.

אבל מאחוריה – אפשר לראות איך בזמן שנמשכת הירידה בתחלואה הקשה של המחוסנים בשלוש מנות – זה הקו האפור.

למטה (הקו הכתום) יש עלייה במספר החולים במצב קשה שמחוסנים רק בשתי מנות – שהיום אנחנו כבר יודעים שאחרי כחצי שנה נחלשת מידת ההגנה שהן מספקות. לדברי החוקרים – התמונה הזאת ממחישה את החשיבות הרבה בהעלאת כמות המתחסנים במנת הדחף - שבלעדיה גם הבלימה שכבר התחלנו לראות בהדבקות – עלולה להיפגע.