חיסון שלישי
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מחקר ישראלי: החיסון השלישי משפר פי 20 את ההגנה מתחלואה קשה

מחקר מקיף שערכו חוקרים מכמה גופים אקדמיים בארץ, מצביע על יעילות של עד פי 10 ויותר מפני הדבקה לאחר מתן מנת הדחף
קטי דור
16 בספטמבר 2021
21:22

מחקר חדש שבוצע בישראל מצביע על יעילות גבוהה של מנת הדחף, החיסון השלישי של חברת פייזר, במניעת הדבקה ובמניעת מחלה קשה ועל זינוק של פי עשרה בהגנה החיסונית בעקבותיו. המחקר שנעשה בידי צוות ממכון ויצמן למדע, משרד הבריאות, הטכניון, האוניברסיטה העברית ומכון גרטנר במרכז הרפואי שיבא ומכון KI, התפרסם היום (חמישי) בכתב העת הרפואי The New England Journal of Medicine וממנו עולה כי מי שקיבלו את מנת הבוסטר השלישית היו מוגנים פי עשרה ויותר מפני הדבקה ופי 20 מפני תחלואה קשה, בהשוואה למי שחוסן בשתי מנות בלבד לפני חמישה חודשים.


שלשום פורסם בכאן חדשות כי תוצאות ראשוניות של המחקר הסרולוגי הראשון בעולם שנעשה בבית החולים שיבא ובדק את רמת הנוגדנים לאחר המנה השלישית הצביע על רמת נוגדנים הגבוהה פי עשרה שבוע לאחר קבלת המנה השלישית לעומת רמת הנוגדנים שנמצאה בגוף שבוע לאחר קבלת המנה השנייה. 

עם צאת החג עדכן משרד הבריאות כי 8,586 בני אדם אובחנו אתמול עם קורונה, מתוך כ-150 אלף בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות - 5.93%. מצבם של 654 חולים - קשה, מהם 237 במצב קריטי ו-186 מונשמים. מקדם ההדבקה ממשיך לעלות והגיע ל-1.14. במתחמי הבדיקות נערכים כעת לעשרות אלפים שיגיעו מדי יום להיבדק לקראת חג הסוכות.


בד בבד, שבוע לפני הדד ליין המיועד של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לחלוקת החיסון השלישי, בסוכנות המזון והתרופות (ה-fda) מפרסמים דו״ח מהוסס. במסמך של 23 עמודים, הניתוח הראשון של הסוכנות על הבוסטר של פייזר, נכתב שמהמידע שנאסף, גם מישראל, ניכרת העלייה בתגובה החיסונית, אך שהחיסונים עדיין מספיקים כדי למנוע תחלואה קשה של קורונה, גם בלי בוסטר.