הכנסת דלק לעזה

דיווחים: משלחת מצרית תגיע לעזה וישראל לדון בחילופי שבויים וההסדרה

הפלסטינים מדווחים שישראל תפתח מחר את מעבר כרם שלום כדי להכניס מיכליות סולר ישראלי שנרכש בכסף קטרי. העיתון הפלסטיני "אלקודס" דיווח על התקדמות במגעים על תשלום משכורות לפקידי חמאס במענק הקטרי. בממשל חמאס נערכים לתחילת עבודות שיקום הרצועה כבר בחודש הבא
גל ברגר
16 בספטמבר 2021
20:23

המגעים להסדרה בעזה: העיתון הפלסטיני "אל איאם" דיווח היום (חמישי) כי משלחת ביטחונית ממצרים תצא בשבוע הבא לעזה ולישראל כדי לדון בעסקת חילופים השבויים. זאת לאחר שאתמול דיווח העיתון הלבנוני "אל אח'באר" שהמשלחת תעסוק גם בסוגיית ההסדרה ובהפסקת אש ארוכת טווח בעזה. מקורות פלסטיניים דיווחו כי ישראל תפתח מחר את מעבר כרם שלום כדי להכניס מכליות סולר ישראלי שנרכש בכסף קטרי, שיגיע לתחנות הכוח בעזה.

בתוך כך, שני אתרים פלסטיניים דיווחו שחמאס עצר שלשום שני פעילי ג'יהאד אסלאמי בצפון רצועת עזה, בחשד שירו רקטות אל ישראל בתחילת השבוע. על פי הדיווחים, הג'יהאד דורש שחמאס ישחרר את העצורים לאלתר ומתנהלים מגעים בנושא.

בממשל חמאס נערכים בינתיים לתחילת עבודות שיקום הרצועה כבר בחודש הבא, גם מבלי שהושג פתרון בסוגיית השבויים והנעדרים. על פי התוכנית המתגבשת, בשלב ראשון ישוקמו כ-1,500 בתים שנהרסו במבצע שומר החומות, במימון קטר. לדברי פקיד בכיר בממשל חמאס, רבי הקומות בעזה שנפגעו במהלך המבצע ישוקמו במימון מצרי. על פי אחת ההערכות בעזה, עבודות השיקום – שעל חלקן יפקחו חברות בנייה מצריות – יספקו עבודה לעשרות אלפי פלסטינים ולמאות מפעלים ברצועה. 

כמו כן, העיתון הפלסטיני "אלקודס" דיווח כי הושגה התקדמות במגעים בין קטר לישראל סביב תשלום המשכורות לפקידי ממשל חמאס ברצועת עזה. מקורות פלסטינים מסרו לעיתון כי נבחנים שני מנגנונים לתשלום המשכורות, אך נמנעו מלפרט מה הם.

השבוע החלה סוכנות המזון של האו"ם לחלק את כספי קטר למשפחות העניות ברצועה – 320 שקל במזומן. נציגי המשפחות העניות התבקשו להגיע לאחד משבע מאות העסקים ותחנות החלוקה ברצועה, ולהזדהות, בטרם קיבלו את הקצבה הקטרית החודשית.