הנסיך פיליפ
צילום: אי-פי

חיסיון מלכותי: צוואתו של פיליפ לא תיחשף במשך 90 שנה

בית המלוכה ביקש 120 שנות חיסיון אך בית המשפט העליון בבריטניה קבע כי התקופה תהיה קצרה יותר. בעוד כ-90 שנה ניתן יהיה לקיים הליך פרטי כדי לקבוע אם ניתן לפרסם את הצוואה
רם ברנדס
17 בספטמבר 2021
10:15

צוואתו של הנסיך פיליפ תהיה חסוייה למשך לפחות 90 שנה, כדי "לשמור על הכבוד והעמידה" של המלכה – כך קבע אתמול (חמישי) בית המשפט העליון. בית המלוכה ביקש במקור 120 שנות חיסיון על צוואת פיליפ, אך הוסכם כי 90 שנה מספיקים. בעוד 90 שנה ניתן יהיה לקיים הליך פרטי כדי לקבוע אם ניתן יהיה לפרסם את הצוואה. 

במשך שנים בתי משפט בממלכה התבקשו להטיל חיסיון על צוואות של בכירים בבית המלוכה הבריטי. בן המשפחה הראשון שעל צוואתו הוטל חיסון היה הנסיך פרנסיס, אחיה הצעיר של המלכה מרי, שמת בשנת 1,910. המומחה לענייני משפט ובית המלוכה מייקל ל.נאש העריך שהנוהג החל לאחר שזה הוריש את התכשיטים יקרי הערך, שהיו חביבים על המלכה מרי, לפילגש שלו.

בכספות של מנהל העיזבון המלכותי, 30 צוואות של בני משפחת מלוכה שנמצאות תחת חיסיון. זו של הנסיכה דיאנה התפרסמה מיד עם מותה, וחשפה כי הורישה את מירב רכושה לקרנות נאמנות על שם בניה, שהונגשו להם בהגיעם לגיל 25.

הנסיך פיליפ, בעלה של מלכת אנגליה אליזבת' השנייה, הלך לעולמו בחודש אפריל בגיל 99 בטירת וינדזור שבבריטניה. בני משפחתו של הנסיך פיליפ חלקו לו כבוד אחרון בהלוויה במתכונת מצומצמת, לאור הגבלות הקורונה בבריטניה, בהשתתפות של 30 בני אדם.