חיילים אמריקנים מחלצים ילד אפגני בשדה התעופה בקאבו
צילום: אי-פי

בארה"ב מודים: תקיפת מל"ט גרמה למות 10 אזרחים באפגניסטאן

בין ההרוגים בתקיפה האמריקנית נמנו שבעה ילדים. מהפנטגון נמסר כי ארצות הברית חוזרת בה מההצהרה שמי שנהרגו בתקיפה באוגוסט היו פעילי דאעש
מערכת כאן חדשות
18 בספטמבר 2021
05:57

ארצות הברית הודתה אתמול (שישי) כי תקיפה של מל"ט אמריקני גרמה למות עשרה אזרחים באפגניסטאן בחודש שעבר, בהם שבעה ילדים. בהודעה שהוציא הפנטגון נמסר כי ארה"ב חוזרת בה מההצהרה כי מי שנהרגו בתקיפה היו פעילים של דאעש.

בסוף אוגוסט, אחרי 20 שנה של נוכחות צבאית, תם סופית עידן ארצות הברית באפגניסטאן - עם הטיסה האמריקנית האחרונה שהמריאה משדה התעופה בקאבול. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן סיכם את ההתרחשויות בהצהרה שנתן מהבית הלבן, וקרא למבצע החילוץ מהמדינה "הצלחה יוצאת דופן".

"אתמול סיימה ארה"ב 20 שנה של מלחמה באפגניסטאן, הארוכה ביותר בהיסטוריה האמריקנית", אמר ביידן בפתח דבריו. "השלמנו את אחד מהחילוצים האוויריים הגדולים בהיסטוריה - אף אומה לא עשתה דבר כזה". בהמשך הודה הנשיא האמריקני כי לא העריך נכון את היכולת של הצבא האפגני לנצח. "ההנחה הייתה ש-300 אלף חיילי הכוחות האפגניים יהיו מסוגלים לנצח את טאליבן אחרי נסיגת ארה"ב הסתברה כלא מדוייקת".

מורשת אפגניסטאן | האזינו ל"עוד יום"

בהמשך התייחס לפיגוע בשדה התעופה בקאבול שאירע כמה ימים לפני כן, בו נהרגו נהרגו 13 חיילים וחיילות אמריקנים, ופנה לדאעש: "אנחנו לא סיימנו איתכם עדיין". הנשיא האמריקני חתם במסר תקיף: "אני אהיה ברור - לאלו שמבקשים להרע לאמריקה, לאלו שמתכננים פעולות טרור נגדנו ונגד בעלות בריתנו, דעו זאת - ארה"ב לא תנוח. לא נסלח ולא נשכח, אנחנו נרדוף אחריכם עד סוף העולם ואתם תשלמו את המחיר".