שרי הממשלה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ניסוי שלא היה כמוהו בפוליטיקה הישראלית": ממשלת בנט סוגרת מאה ימי כהונה

מאה ימים מלאו לכהונת הממשלה. אחרי 12 שנות נתניהו ו-4 מערכות בחירות בפרק זמן קצר, מנסה בחודשים האחרונים נפתלי בנט לקבע את מעמדו כראש הממשלה ולייצב את אחת הממשלות המורכבות והשבריריות ביותר שהיו כאן
יואב קרקובסקי
18 בספטמבר 2021
22:18
עודכן ב 22 ספטמבר 08:46

אחרי 12 שנות כהונה של בנימין נתניהו וארבע מערכות בחירות בזמן קצר - היום (שני) מלאו מאה ימים לממשלת בנט-לפיד. בחודשים האחרונים מנסה נפתלי בנט לקבע את מעמדו כראש הממשלה ולייצב את אחת הממשלות המורכבות והשבריריות ביותר שהיו כאן. איך צלחה הממשלה ה-36 של ישראל את תקופת המבחן הראשונה שלה - היכן הצליחה ובמה נכשלה? 

מאה הימים האלה התאפיינו בעימותים, בעלבונות, בכעסים - וזה רק בכנסת. הממשלה מתמודדת עם הקורונה, מתיחות בכל הגזרות, בריחת המחבלים מהכלא והאתגר הגדול ביותר כנראה - העברת התקציב. וכל זה, כשהיא מורכבת ממפלגות מכל קצוות הקשת הפוליטית.

אחרי מאה ימים: האם הקואליציה יציבה?

"מה שבנט עשה היה דבר איום ונורא, מעשה שפל ואכזרי", אמרה חברת הכנסת גלית דיסטל-אטבריאן. בנט סופג ביקורות קשות, הרבה מהן על דברים שאמר לפני הבחירות ועל הספר שכתב - "איך לנצח מגפה", כשברקע נתוני תחלואה גבוהים. בנט טען שאפשר לחסל מגפה בתוך חמישה שבועות. "זה כמו להגיד 'לחסל תוך 48 שעות את הנייה", הסביר פרופסור איתמר גרוטו, המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות. "הממשלה עושה הכול שלא יהיה סגר - מסיבה פוליטית", הוסיף חבר הכנסת אחמד טיבי.

"ישראל נתפסת כמדינה שהתמודדה יפה מאוד עם הקורונה, אני לא יכול לתת את הקרדיט לאף ראש ממשלה בעניין הזה. זה פשוט אנשי המקצוע של מערכת הבריאות - מהסניטר בבית החולים ועד עובד המעבדה ובסוף הפוליטיקאים לוקחים לעצמם את הקרדיט", הוסיף פרופסור גרוטו. 

ובמקביל לקורונה - יש גם את התקציב. כאן, רוב הביקורות הולכות לממשלת נתניהו. "למדנו לעבוד ביחד, גם כשהיו מחלוקות לא פשוטות ידענו להגיע לחדרים בזמן ולהעביר את זה בסופו של דבר", הסביר חבר הכנסת ניר אורבך. חברת הכנסת דיסטל-אטבריאן יצאה למגננה: "התקציב אנטי-חברתי, חסר אחריות, מפנק את האליטות. איך מפלגות השמאל החברתיות לא מתביישות?".

משימה כמעט אישית שמוטלת על כתפיו של בנט היא שיקום היחסים עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, ובעצם עם יהדות ארצות הברית כולה. "בנט הבין שיש לו משימה להחזיק את ישראל להיות נושא דו-מפלגתי", טען האלוף במילואים עמוס ידלין. פרשן כאן חדשות שמואל רוזנר מוסיף שמדובר במשימה מורכבת מאוד: "אני לא חושב שתמונה עם הנשיא תשנה את התודעה של האמריקנים ופתאום הם ישכחו שלבנט יש רק שישה מנדטים". 

אירוע נוסף שעורר סערה הוא פגישתם של גנץ ואבו מאזן.  חברת הכנסת דיסטל-אטבריאן טענה: "גנץ לא פגש אותו סתם ככה. 500 מיליון שהועברו לא עברו סתם ככה. ההישג הגדול ביותר של נתניהו היה בזה שאפילו זנדברג והורוביץ לא דיברו על מדינה פלסטינית במשך עשור שלם. בא בנט ובום זה עלה שוב". לעומת זאת, חבר הכנסת טיבי לא רואה כאן צ'אנס לתהליך מדיני. "הנושא הפלסטיני יאופסן וכל מפלגות הקואליציה הסכימו לכך. מרצ, רע"ם ומיכאלי לא מתבטאים בנושא הכיבוש וההתנחלויות חוץ ממס שפתיים". 

ובצד השני יש גם את חמאס, שהעימות מולו לא מפסיק להתלקח. האלוף במילואים גדי שמעוני, לשעבר המזכיר הצבאי של ראשי הממשלה שרון ואולמרט, חושב שדווקא כאן היה שינוי חיובי. "היינו כפסע המשתלטות חאמס על יהודה ושומרון. היום מנגנון הכסף הקטרי מטיב עם התושבים, אבל לא נותן מזוודות כסף לסינוואר". 

איך ייראה המשך הכהונה של בנט - רק הימים יגידו, אבל בינתיים ממשלתו מצליחה לשרוד כנגד כל הסיכויים - והביקורות.