מנדאל אינפיעאת ואיהם כמאמג'י
צילום: תקשורת שב"כ

סוף למצוד: שני המחבלים האחרונים שברחו מכלא גלבוע נתפסו

כוחות הביטחון עצרו את איהם כמאמג'י ומנאדל איניפיעאת בבית בג'נין, יחד עם שני סייענים • בזמן המעצר, כוח גדול של צה"ל פעל בצד השני של העיר להטעיה • "מכתרים אותי, אני מסגיר את עצמי": שיחת הטלפון בין אחד המחבלים לאביו, זמן קצר לפני שנתפס • רה"מ בנט על לכידת המחבלים: נתפסו במבצע מתוחכם ומהיר, את מה שהתקלקל - אפשר לתקן
כתבי כאן חדשות
19 בספטמבר 2021
02:03
עודכן ב 08:07

אחרי כמעט שבועיים של מצוד: כוחות מג"ב ושב"כ עצרו הלילה (ראשון) בג'נין את שני המחבלים האחרונים שברחו מכלא גלבוע, איהם כמאמג'י ומנאדל איניפיעאת. הכוחות הגיעו לבית שבו שהו שני המחבלים – שלא היו חמושים ונעצרו ללא התנגדות. השניים הועברו לחקירת שב"כ ויחד עימם נעצרו עוד שני סייענים, תושבי ג'נין.

 תמונות ראשונות של המחבלים שנתפסו לאחר המעצר

הבוקר התייחס ראש הממשלה נפתלי בנט ללכידת המחבלים בדברים שצייץ בחשבון הטוויטר שלו. "תם ונשלם, כל ששת המחבלים נתפסו ויחזרו לכלא, במבצע מרשים, מתוחכם ומהיר של השב״כ, המשטרה וצה״ל. אני רוצה להודות לכוחות הביטחון שפעלו, לילות כימים, גם בשבת ובחג, כדי להביא את האירוע לידי סיום. את מה שהתקלקל - אפשר לתקן", כתב ראש הממשלה.

השר לביטחון הפנים, עומר בר-לב, אמר לאחר לכידת המחבלים כי ״המצוד תם בצורה מוצלחת, אך המשימה עדיין לא תמה. חייבים לוודא שאירוע כזה לא יִישנה בעתיד״. בר-לב הוסיף כי בימים הקרובים יביא לאישור הממשלה את הקמת הוועדה הממשלתית לבדיקת ההשתלשלות הנסיבות שהובילו להימלטות המחבלים.

מעצרם המחבלים בוצע בעקבות מידע מודיעיני מדויק שהתקבל משב"כ והצביע על מבנה ספציפי שבו שהו המחבלים הנמלטים. הכוחות המיוחדים הסתייעו גם בחיילים של סיירת חרוב מחטיבת כפיר לצורך המעצר. הכוחות ירו בנשק קל לעבר המבנה שבו הסתתרו האסירים, והם יצאו ממנו עם ידיים מורמות.

בזמן הפעילות בג'נין כוח גדול של צה"ל, מלווה בעשרות רכבים, פעל גם בצד השני של העיר כדי ליצור הטעיה לקראת המעצר - שבוצע בצידה המזרחי של ג'נין. כל הכוחות התקפלו לאחר תפיסת המחבלים. 

תיעוד מהמעצר

"אנחנו ככוח היוזם יכולים לבחור את הנקודה לתפוס אותם", אמר דובר צה"ל תא"ל רן כוכב בריאיון לרן בנימיני. "עדיף לעשות את זה במקום נוח, פחות צפוף וכך באמת זה קרה, בכל מיני שיטות ודרכים. הם יצאו ממחנה הפליטים ג'נין ובעצם נלכדו במזרחה של העיר", הוסיף.

"יש לנו לוחמים שיבלו את החג ואת השבועות הקרובים בכוננות. יהודה ושומרון ממשיכה לרחוש ועזה ממשיכה לגעוש. אנחנו ערוכים לכל דבר ואם צריך לעשות 'שומר חומות 2' או כל פעילות צבאית התקפית, אנחנו מוכנים ונגיב", אמר דובר צה"ל.

האזינו לריאיון עם דובר צה"ל תא"ל רן כוכב בכאן רשת ב

"מכתרים אותי, אני מסגיר את עצמי"

פואד כמאמג'י, אביו של איהם כמאמג'י שנתפס הלילה, סיפר שבנו התקשר אליו זמן קצר לפני מעצרו. "הוא התקשר ואמר 'מכתרים אותי בג'נין, אני מסגיר את עצמי' וניתק", סיפר האב. הוא טען כי בנו החליט להסגיר את עצמו מחשש לשלומם של יושבי הבית שהעניקו מחסה לשני המחבלים הנמלטים. 

"ציפיתי שהוא יתקשר אליי כשהוא במקום בטוח בעזה או בלבנון", המשיך האב. "הופתעתי שהוא עדיין בג'נין אחרי שבועיים". הוא ציין שהוא גאה בבנו על הבריחה מהכלא והודה למשפחה בג'נין שהעניקה לו מחסה. 

בכיר הג'יהאד האיסלאמי בגדה המערבית, חדר עדנאן, אמר שהתפיסה "לא תמחק את התבוסה של ישראל בפעולת הבריחה מכלא גלבוע". הוא הוסיף שג'נין ואסיריה ימשיכו להיות "קוץ בגרונם של הכובשים".

האירוע החל בסביבות השעה 01:00, כשמקורות פלסטיניים דיווחו על חילופי אש בין כוחות צה"ל לחמושים בג'נין. עוד דווח על פצוע פלסטיני בעימותים עם כוחות צה"ל. לאחר מכן הוגיעו גורמי הביטחון של תפיסתם של השניים וסיום המצוד. 

הבוקר צפוי להתקיים בבית משפט השלום בנצרת דיון בהארכת מעצרם של ארבעת האסירים הנוספים שנמלטו מהכלא, ונתפסו לפני כשבוע. מחקירתם עלה שבבוקר שלאחר הבריחה מכלא גלבוע, ששת המחבלים שהו בכפר נאעורה כ-20 דקות, במהלכן זכרייה זביידי ביקש מכמה אזרחים בכפר שייקחו אותו ברכבם לשטחי יהודה ושומרון, אך כולם סירבו להסיעו. 

ביום שישי פורסמו לראשונה תצלומים של כלי חפירה ששימשו את ששת האסירים הנמלטים מכלא גלבוע. הכלים שנמצאו - עט שחוברה לה חתיכת מתכת וחתיכה מקולב. עורך דינו של מחמוד עארדה, שנחשב למתכנן הבריחה, חשף לאחר פגישה עימו פרטים נוספים מהבריחה. אחרי שנפתח הפתח ברצפת התא, סיפר עורך הדין, הצליחו האסירים להגיע לחלל מתחת לבית הכלא, שם מצאו כלי בנייה כמו מוטות ברזל ופיסות מתכת נוספות ששימשו בשעתו לחפירת המנהרה - והושארו במקום. 

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, אורלי אלקלעי, כרמל דנגור, רועי קייס, כרמלה מנשה, גל ברגר ואלון אמיצי