t
מעצר המחבלים שנמלטו
צילום: דובר צה"ל

המחבלים נלכדו בבית של קרוב משפחה של אחד מהם | פרטים חדשים על המבצע

לפני כיתור הבית שבו שהו המחבלים, פעל צה"ל בכוחות גדולים בצדה השני של ג'נין ומשך אליו כוחות חמושים. כך התאפשרה גישה נוחה יותר של שב"כ וימ"מ לבית שבו שהו האסירים ומעצרם עבר ללא התנגדות או נפגעים
כתבי כאן חדשות
19 בספטמבר 2021
08:44
עודכן ב 09:27

שני המחבלים הנמלטים שנלכדו הלילה (ראשון), איהאם כמאמג'י ומונאדל נפיעאת, שהו בבית של סייען, קרוב משפחתו של אחד מהם, שעליו סמכו. המחבל מונאדל אינפיעאת זוהה בג'נין בפעילות מודיעינית כבר בשבוע שעבר. הוא הסתתר במבנה בתוך מחנה הפליטים בג'נין ובימים האחרונים ככל הנראה הצטרף אליו היאם כמאמג'י.

הלילה, בעקבות מידע מודיעיני של שב"כ לפיו השניים יצאו ממחנה הפליטים ושוהים בבית במזרח העיר, הוחלט לצאת למבצע המעצר הלילי, מתוך חשש שהשניים ינסו לשוב למחנה הפליטים. ההבנה הייתה שכניסה של כוחות הביטחון למחנה הפליטים עלולה להיות מלווה בחילופי ירי עם חמושים ונפגעים לכוחות הביטחון. הכוחות יצאו לביצוע המעצרים בבית במזרח ג'נין אולם תוך כדי תנועה התקבל מידע שהמחבלים נמצאים בבית סמוך והכוחות הופנו לשם. 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב עם סגן א' 

סגן א', מפקד פלוגת אשחר בסיירת חרוב שהשתתפה במעצר, סיפר לאילאיל שחר בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב: "התכוננו למבצע הזה וכשהגיעה אינדיקציה ודאית - יצאנו. חווינו זריקות אבנים ובקבוקי תבערה וגם ירי חי. היה סוג של תחבולה במרחב של החטיבה ואני מאמין שבימים הקרובים יתפרסמו פרטים מדויקים. תמיד יש סכנת חיים כשיורים עליך. אבל החבר'ה פעלו בצורה מדוייקת ומקצועית. זו לא מקריות. הביצועים האלה נבעו מעבודה קשה של היחידה – יחידה צנועה שבדרך כלל לא נמצאת בכותרות אבל מביאה ביצועים ברגע האמת על הצד הטוב ביותר". 

לאחר מרדף שנמשך יותר משבועיים נתפסו הלילה בג'נין שני המחבלים. לוחמי ימ"מ של משמר הגבול, וכוחות מיוחדים של שב"כ ושל צה"ל לכדו את השניים בבית שבו הסתתרו, לאחר שכתרו אותו. השניים לא היו חמושים ויצאו מהבית כשהם מרימים את ידיהם. הם לא התנגדו למעצר. עימם נעצרו שני פלסטינים שסייעו להם.


המחבלים הנמלטים נתפסו בעקבות מודיעין מדויק שהתקבל משב"כ, והצביע על המבנה שבו הסתתרו. במהלך הפעילות בעיר פעל גם כוח גדול של צה"ל עם עשרות רכבים בצד השני של ג'נין, כדי לייצר הטעיה ולמשוך אליו כוחות חמושים של הארגוני השונים במחנה הפליטים. משיכת החמושים לצד השני של העיר אפשרה לכוח שב"כ וימ"מ לכתר ללא הפרעה את הבית שבו שהו המחבלים הנמלטים ולגרום להם לצאת החוצה ולהיכנע ללא התנגדות של ממש.  

אביו של איהאם כאממג'י, פואד, אמר כי סמוך לשעה שתיים הלילה טילפן אליו בנו ואמר לו כי בכוונתו להסגיר עצמו, משום שהוא מכותר וחושש שיאונה רע ליושבי הבית שהעניק לו מחסה. לדבריו, הופתע מן השיחה וציפה שבנו יתקשר אליו רק כשיגיע למקום בטוח, בעזה או בלבנון. האב ואחיו של כמאמג'י הודו למשפחה שהעניקה לבן משפחתם מחסה בג'נין. 

האזינו לריאיון עם דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב 

דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, סיפר לרן בנימיני בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב על לכידת שני המחבלים האחרונים שנמלטו מכלא גלבוע ואמר: "אנחנו ככוח היוזם יכולים לבחור את הנקודה לתפוס אותם. עדיף לעשות את זה במקום נוח, פחות צפוף וכך באמת זה קרה, בכל מיני שיטות ודרכים, הם יצאו ממחנה הפליטים ג'נין ובעצם נלכדו במזרחה של העיר".

על המשך הכוננות אמר דובר צה"ל: "יש לנו לוחמים שיבלו את החג והשבועות הקרובים בכוננות. יהודה ושומרון ממשיכה לרחוש ועזה ממשיכה לגעוש. אנחנו ערוכים לכל דבר ואם צריך לעשות 'שומר חומות 2' או כל פעילות צבאית התקפית, אנחנו מוכנים ונגיב".