שני המחבלים שנתפסו בג'נין הלילה
צילום: תקשורת שב"כ

בריחת המחבלים: "הגיעו לעפולה והתחבאו בשיחים, ליד חיילים"

עורך דינם של שני האסירים שנתפסו אתמול חשף פרטים חדשים מהבריחה מהכלא • מעצרם של ששת המחבלים שברחו הוארך ב-10 ימים • עורך דינו של זביידי: "הוא סיפר שזחל במנהרה במשך חצי שעה ואולי יותר, ואף אחד לא חיכה להם"
אלון אמיצי ואורלי אלקלעי
19 בספטמבר 2021
11:07
עודכן ב 17:37

לאחר שנתפסו הלילה, עורך דינם של איהאם כמאמג'י ומונאדל אינפיעאת שנמלטו מכלא גלבוע חשף היום (ראשון) פרטים נוספים על הבריחה של המחבלים. השניים סיפרו לעורך הדין שהגיעו לעפולה יומיים לאחר הבריחה והתחבאו בשיחים. לטענתם, כוח של חיילים עמד מאוד קרוב אליהם ולא הבחין בהם.

לדברי עורך הדין, צה"ל ירה לעברם פעמיים בזמן המצוד – פעם אחת כשהיו בעפולה ופעם נוספת כשאיהאם הגיע למחנה הפליטים ג'נין, ביום השלישי לאחר שברח מהכלא. מונדאל סיפר שחבר אליו שלושה ימים לאחר מכן. איהאם טען בפני עורך דינו שהוא שהה במחנה הפליטים עד ליל אמש, אז יצא לשכונה המזרחית בג'נין – שם נתפסו השניים. לדבריו, כוחות הביטחון הגיעו כרבע שעה לאחר שהם נכנסו לבית.

בית משפט השלום בנצרת האריך היום בעשרה ימים את מעצרם של ששת המחבלים שנלכדו, שניים הלילה וארבעה בסוף השבוע שעבר. עורך דינו של זכרייה זביידי, אביגדור פלדמן, פירט את מה שסיפר לו זביידי על הבריחה: "הוא סיפר שזחל במנהרה חצי שעה ואולי יותר. היה להם קשה להרים את המכסה. כשיצאו החוצה אף אחד לא חיכה להם". 

פלדמן הוסיף: "מניח שעוד כמה ימים התיק הזה יתכווץ לממדים הנכונים. זו לא הייתה בריחה רצינית, בטח לא מהסוהרים. זכריא אמר שכשהוא יצא מהמנהרה הוא זרק עין למגדלי השמירה והם היו ריקים והוא היה בטוח שהם ייתפסו מייד". 

הבוקר אמר השופט דורון פורת כי "קיים צורך יסודי לעשות בדיקה בעניין הוצאת צוי איסור פרסום, בייחוד נוכח העובדה שאנו עדים לפרסומים שונים ולמידע שנמסר לכאורה על ידי גורמי שלטון, באופן שניתן לטעון שיש בכך הפרה שלהם. עניין זה ראוי לבחינה מעמיקה".

ביום רביעי האחרון סיפר זכרייה זביידי לסנגורו, העורך דין אביגדור פלדמן, כי האסירים האחרים שיתפו אותו בדבר חפירת המנהרה חודש לפני הבריחה. לדבריו, יום לפני הבריחה הוא עודכן שהמנהרה מוכנה ואז הוא ביקש לעבור לתא שלהם והבקשה אושרה מייד. עוד סיפר זביידי כי לא הייתה תוכנית לאחר הבריחה, וההחלטה ללכת לכיוון נאעורה, שמצפון לכלא, הייתה ספונטנית.

זביידי הוסיף כי במסגד בנעאורה לא אפשרו לנמלטים להיכנס וגם לא להשתמש בטלפון. בשלב הזה הייתה מחלוקת בין האסירים. זביידי רצה לצעוד לכיוון שטחי הרשות הפלסטינית ואילו האחרים התעקשו לנסות ולהשיג רכב בסיועו של אדם אחר. לאחר שנכשלו בניסיונם להשיג רכב החליטו להתפצל. לדבריו הוא נחבל במהלך המעצר אך במהלך החקירה לא נהגו בו באלימות.