החשד לחטיפת איתן בירן: דודתו נחתה בארץ

איה בירן-נירקו הגיעה בליווי גורמים דיפלומטיים ברקע המאבק המשפטי בארץ ובאיטליה • מטעמה של בירן נעשתה פנייה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה להשבתו של אחיינה לחזקתה לפי אמנת האג
ורד פלמן ותמר אלמוג
19 בספטמבר 2021
14:41
עודכן ב 16:07

ד"ר איה בירן-נירקו, דודתו והאפוטרופוסית של איתן בן ה-6, הגיעה היום (ראשון) לישראל בלוויית גורמים דיפלומטיים, בעקבות החשד לחטיפתו של הילד על ידי סבו. היא נמצאת בבידוד. בהמשך היא צפויה למסור עדות ביאח"ה בנוגע לתלונתה על חטיפתו של איתן. הדיון בבית המשפט לענייני משפחה הוקדם ליום חמישי, על רקע החקירה הפלילית שנפתחה באיטליה בפרשה בחשד לחטיפה בנסיבות מחמירות, ולצורך ההליכים המשפטיים, ביניהם החקירה המתנהלת בישראל.

מטעמה של איה בירן פנו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לדאוג להשבתו של איתן לידי דודתו בהקדם לפי אמנת האג. המחלקה הבין-לאומית בפרקליטות המדינה פועלת רשמית בהליך האזרחי אם בית המשפט למשפחה פונה בעניין ולכן עדיין לא ברור מה דין הפנייה. מטעמה של בירן נמסר עוד כי היא מוטרדת מהדיווחים על אודות מצבו הפסיכולוגי והנפשי של איתן. לטענתה היא "מעוניינת להשיב אותו לביתו בדרכי שלום ללא דיחוי. כדי שיוכל להמשיך את לימודיו בכיתה א׳ אותם כבר החל כשבוע לפני החטיפה ולהם ציפה והתכונן רבות, וכן ליתר טיפולי השיקום והתמיכה הנפשית שהיה בעיצומם". 

לפי דיווחים בכלי תקשורת איטלקיים קונסול איטליה בתל אביב ראה ביום שישי את איתן בנוכחות סבו, שמואל פלג, צוות השגרירות טען שאיתן "נראה במצב בריאותי טוב". גורמים ישראלים, לפי הדיווחים, סייעו למפגש הזה שנועד "לאמת את המצב המשפחתי שהילד כרגע נמצא בו".

משפחת פלג, שבחזקתה נמצא בן ה-6 כיום, מתנגדת להעברתו לדודתו, ונקבע כי תגיש את תגובתה עד יום ראשון. ביום שלישי נחקר סבו של איתן מצד אימו, שמוליק פלג, בחשד שהיה מעורב בחטיפה של הילד. דודו של איתן, גיא פלג, סיפר בריאיון ראשון לכאן חדשות: "בסופו של דבר הוא שב הביתה לקרובים שלו, למשפחה המורחבת שאוהבת אותו. איתן שב לארץ לפי בקשת הוריו. הם הלכו ללמוד באיטליה, הם אף פעם לא תכננו להשתקע שם". 

איתן נפצע באורח קשה בתאונת הרכבל הקטלנית שאירעה בחודש מאי בצפון איטליה וגבתה את חייהם של 14 בני אדם. הוא היה הניצול היחיד בתאונה מבני משפחתו שנהרגו - הוריו, עמית וטל בירן, זוג ישראלים שלמדו ועבדו באיטליה, אחיו בן השנתיים תום וסבה וסבתה של אימו שהגיעו לביקור. איתן, שאושפז בבית חולים מקומי, שב להכרה כמה ימים לאחר התאונה.