אוהדי הפועל תל אביב
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

"אין מקום לאדום": קריאות לבטל את הרחקת שחקן הפועל ת"א שבלם אוהד במגרש

אדי גוטליב קיבל כרטיס אדום במשחק קבוצתו אמש נגד מכבי פתח תקווה באצטדיון המושבה לאחר שחבט באוהד שתקף שחקנים על כר הדשא • מעצרו של האוהד הוארך עד מחר
ליאן וילדאו
19 בספטמבר 2021
14:49

מנכ"ל איגוד שופטי הכדורגל, יריב טפר, אומר היום (ראשון) כי לא היה מקום להרחיק בכרטיס אדום את שחקנה של הפועל תל אביב, אדי גוטליב, שחבט באוהד שפרץ למגרש באיצטדיון המושבה בפתח תקווה ותקף שחקנים. בריאיון לאילאיל שחר וליאן וילדאו בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר טפר: "היה צריך לבחון את האירוע ואת הקונטקסט שלו. ממה שאנחנו צפינו לא רואים שם איזו פרו-אקטיביות של השחקן אדי גוטליב".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

טפר ציין כי שופט המשחק שהוציא את הכרטיס האדום לגוטליב מכה על חטא, "שוחחתי על זה איתו. הצוות כאן לא פעל באופן המצופה – לעצור, לבחון את האירוע ולקחת החלטה שהיא יותר מתאימה לקונטקסט של האירוע".

עם זאת אמר טפר כי אין לאיגוד השופטים אפשרות לבטל את הרחקת השחקן שהגן על עצמו מפני האוהד: "כשמוציאים כרטיס אדום – הענישה היא אוטומטית, לאיגוד השופטים אין סמכות לבטל כרטיס אדום כזה או אחר על פי התקנון, כפי שהוא קיים היום. אנחנו לא יכולים לפנות להתאחדות - אנחנו יכולים, ברגע שנישאל בעניין, להביע את עמדתנו, שאנחנו לא חושבים שהיה צריך להוציא כרטיס אדום באירוע הזה. לצערנו הגענו לסיטואציה הזו, הדי לא הגיונית. אני חושב שגם ידי בית הדין העליון קצת כבולות באפשרויות. הם יכולים להיות יצירתיים, אבל אני לא יודע כיצד יוכלו לפתור את הבעיה הזו".

יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, קרא היום לבטל את עונש ההרחקה לאדי גוטליב."שחקן מועדון הכדורגל הפועל תל אביב - אדי גוטליב - בלם את העבריין בטרם ימשיך לעשות ככל העולה על רוחו ובכלל זאת לתקוף ולסכן את השחקנים ובכך אף סייע בידי כוחות האבטחה להשתלט עליו. באופן תמוה, שופט המשחק בחר להרחיק את השחקן בעקבות מעשה זה", כתב כלפון במכתב למנכ"ל איגוד השופטים, יריב טפר וליו"ר איגוד השופטים, רונית תירוש.

"מבלי להיכנס לסוגיות משפטיות או תקנוניות דעתי אינה נוחה מן האמור, וזאת בלשון המעטה. על כל העוסקים בענף הכדורגל, ואנחנו בתוכם, חלה החובה בראש ובראשונה לשמור על בריאות השחקנים ועל שלמותם. האפשרות לתת לשחקנים להגן על עצמם בעת תקיפה נגזרת מחובתנו זו. הרחקת השחקן, מעבר לכך שאינה עולה בקנה אחד עם ההיגיון ועם חובתנו זו, עלולה לתמרץ "אוהדים" כדוגמתו לפרוץ לכר הדשא כדי להוביל להרחקת שחקנים. נודה על עריכת בדיקה בנושא, חידוד ורענון ההנחיות כמו גם ביטול מלוא הסנקציות אשר הופעלו כנגד השחקן". 

מושיקו מישאלוף, מנכ"ל ארגון השחקנים, תמך הבוקר גם הוא בתגובתו של גוטליב: "לא יכול להיות שאין אבטחה לשחקנים. איפה הקבוצות שצריכות לדאוג לשחקנים? איפה הסדרנים שצריכים להיות עם הפנים אל היציעים ולמנוע כניסת אוהדים? איפה המשטרה? למה אין ענישה מחמירה כלפי משיגי גבול? אני הייתי שחקן, הדבר שאנחנו חייבים להרגיש זה ביטחון. איך שחקנים יעלו לכר הדשא כשהם חשופים בפני פריצת אוהדים? שחקן לא צריך לפחד להיות במגרש ולחשוב אם יקבל אדום או לא בגלל שינסה להגן על עצמו. אנו מגבים את אדי גוטליב, כל הכבוד שהגן על עצמו. כר הדשא חייב להיות המקום הבטוח ביותר לשחקני כדורגל".

מעצרו של האוהד הוארך עד מחר. עו"ד יזהר קונפורטי שמייצג אותו מטעם הסניגוריה הציבורית אמר כי בשל מצבו של החשוד הורה בית המשפט על קיום הדיון בדלתיים סגורות. "חשוב להדגיש כי בית המשפט היה נכון לשקול לשחרר החשוד לו היתה מוצגת בפניו חלופת מעצר. מעצרו הוארך עד למחר - תוך הוראה מפורשת על המשך בדיקת מצבו. לכשיתבהר מצבו - נגיב בהתאם״.