-
צילום: כבאות והצלה

זה הזמן להתעורר: כשבניינים יקרסו, המון אנשים יישארו בלי בית ובלי כיסוי

בניינים הולכים לקרוס כאן בשנים הקרובות, וצריך לדבר על החור הענק בסיפור הזה - הביטוח
שאול אמסטרדמסקי
19 בספטמבר 2021
21:57
עודכן ב 21 ספטמבר 08:53

אנחנו בתקשורת כבר עברנו הלאה, כי ככה אנחנו. אבל תרשו לי עוד רגע להתעכב על קריסת הבניין בחולון, כי האנשים שהלכה להם הדירה לא ממשיכים כרגיל לשום מקום.

ואני רוצה לדבר על דבר אחד ספציפי: על החור שקיים בכל הסיפור של הביטוח של הדבר הזה. תקשיבו, בניינים הולכים לקרוס, בפרט בניינים ישנים. כאלה שנבנו בשנות ה-50 וה-60. וואלה, זה יקרה מדי פעם. אבל אז מתברר שאנשים שכבר עשו ביטוח הם לא מכוסים, כי לא מדובר פה ברעידת אדמה או פיצוץ בלון גז, או איזושהי קטסטרופה כזאת, אלא פשוט בבלאי. וזה משהו שחברות הביטוח פשוט לא מכסות.

ואז יוצא שהאנשים האלה כל החיים שלהם משלמים ביטוח ובסוף כשהם צריכים, אין להם. ואם יש פה בעיה שהשוק הפרטי לא נותן לה פתרון - זה בדיוק המקום של המדינה להיכנס פנימה.

יש לזה כל מיני פתרונות אפשריים. המפקח על הביטוח למשל יכול להכריח אנשים לעשות ביטוח חובה לדירות ישנות, כמו שיש ביטוח חובה לאופנועים ומכוניות, ושזה איכשהו יסובסד. העיריות יכולות להחליט שבתים ישנים צריכים לעבור טסט, אחת לשנה, אחת לשנתיים, לא יודע, אתם תגדירו. ושאם הבניין לא עובר טסט אז עושים פעולות תחזוקה שהן משותפות גם לרשות המקומית וגם למדינה וגם לדיירים.

או משהו אחר לגמרי, שהביטוח הלאומי יקים איזו קרן שאם קורה איזה אסון כזה אז יש מאיפה לפצות, אני לא יודע. אני רק יודע שיש פה בעיה קולקטיבית שצריך לפתור, ולכן גם חברות הביטוח וגם המפקח על הביטוח צריכים להתעורר כמה שיותר מהר. לא רק בשביל המשפחות בחולון, אלא בשביל כל המשפחות הבאות.

"כל יום מגלים סדק חדש": סכנת התמוטטות הבניינים בצפון | רובי המרשלג

מאז קריסת הבניין בחולון בשבוע שעבר, נרשמו בשורה של ערים ברחבי הארץ פניות רבות של דיירי בניינים שחוששים מקריסה ומצביעים על ליקויים חמורים. ברחבי הפריפריה הצפונית המצב חמור במיוחד, בהיעדר התוכנית לחיזוק מבנים – תמ"א 38. הסכנה חמורה עוד יותר בארבע ערים שיושבות על השבר הסורי-אפריקני: קריית שמונה, צפת, טבריה ובית שאן. קריאת השכמה כבר יש, השאלה היא אם ומתי יפתרו את הסכנות, לפני שיקרה אסון.