-

אחד המחבלים היה במגעים להסדר טיעון לפני שברח

אם ההסדר היה מבשיל, מונדאל אינפיעאת היה משתחרר מהכלא בתוך חודשים • פרטים נוספים מלכידת המחבלים: בימ"מ ובשב"כ נערכו לביצוע המעצר בארבעת הלילות האחרונים • תיעוד חדש: המחבלים יוצאים ממסגד בנאעורה שעות לאחר הבריחה מהכלא
כתבי כאן חדשות
19 בספטמבר 2021
20:00
עודכן ב 20:15

סוף למצוד: מונדאל אינפיעאת, אחד מהמחבלים שנתפסו אמש, היה במגעים מתקדמים מול התביעה הצבאית להסדר טיעון, שבעקבותיו היה משתחרר תוך כמה  חודשים - כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. אינפיעאת הואשם בשתי עבירות של סחר בציוד מלחמתי וסחר בנשק. הוא ריצה בעבר עונש מאסר על עבירות נוספות: קשירת קשר לירי לעבר אדם, כניסה שלא כחוק לישראל - והוא גם היה ממשוחררי עסקת שליט.

בד בבד, היום נחשף בחדשות הערב שבימ"מ ובשב"כ נערכו לביצוע מעצרם של כמאמג'י ואינפיעאת בארבעת הלילות האחרונים, אך העדיפו להמתין להזדמנות טובה יותר, לאחר שהתקבל מידע שהם במחנה הפליטים ג'נין ועם חמושים. עוד פורסם שהמידע המודיעיני שהתקבל אמש לפני המעצר הצביע בוודאות על כך שאחד מהמחבלים נמצא במקום, לגבי השני הייתה ודאות חלקית.  

לפנות בוקר דווח שכוח צה"ל גדול נשלח לאזור אחר בג'נין כדי לבצע תרגיל הטעיה. המהלך תוכנן כדי "למשוך" את המבוקש לנקודה נוחה יותר, אך בסופו של דבר לא היה צורך בכך כדי לבצע את המעצר. במערכת הביטחון מעריכים שלכידתם של המחבלים בחיים מנעה הסלמה. 

תיעוד חדש: המחבלים יוצאים ממסגד בנאעורה שעות לאחר הבריחה מהכלא

בתיעוד חדש שפורסם בחדשות הערב נראים שניים מהמחבלים הנמלטים יוצאים ממסגד בכפר נאעורה, שעות בודדות לאחר הבריחה. ששת המחבלים הגיעו אל הכפר, המרוחק כעשרה קילומטרים מכלא גלבוע, ומשם התפצלו. השניים שתועדו בסרטון צעדו מהמסגד לכיוון נצרת - שם נתפסו לאחר כשבוע. 

מעצרם של ששת המחבלים הוארך היום בעשרה ימים נוספים. העבירות המיוחסות להם: בריחה ממשמורת, קשירת קשר לביצוע פשע והתאחדות בלתי מותרת.

מוקדם יותר עורך דינם של כמאמג'י ואינפיעאת חשף פרטים נוספים על הבריחה של המחבלים. השניים סיפרו לעורך הדין שהגיעו לעפולה יומיים לאחר הבריחה והתחבאו בשיחים. לטענתם, כוח של חיילים עמד מאוד קרוב אליהם ולא הבחין בהם. לדברי עורך הדין, צה"ל ירה לעברם פעמיים בזמן המצוד – פעם אחת כשהיו בעפולה ופעם נוספת כשאיהאם הגיע למחנה הפליטים ג'נין, ביום השלישי לאחר שברח מהכלא.

מונדאל סיפר שחבר אליו שלושה ימים לאחר מכן. איהאם טען בפני עורך דינו שהוא שהה במחנה הפליטים עד ליל אמש, אז יצא לשכונה המזרחית בג'נין – שם נתפסו השניים. לדבריו, כוחות הביטחון הגיעו כרבע שעה לאחר שהם נכנסו לבית.

יחד עם המחבלים נתפסו שני סייענים - שניהם אנשי פת"ח. אחד מהם, שבית המסתור היה שלו, הוא איש פת"ח שאחיו נהרג באינתיפאדה השנייה והיה מאנשיו של זכרייה זביידי. בית המסתור שבהם הוחבאו האסירים היה מחוץ למחנה הפליטים ג'נין, אך נמצא בשכונה המזרחית שרוב מוחלט של תושביה הם יוצאי מחנה הפליטים. 

"הרשות לא הייתה יכולה לתת הגנה לאסירים הנמלטים"

הרשות הפלסטינית מתמודדת עם האשמות שמופנות כלפיה כל היום. גורמים טוענים שהרשות סיפקה את המודיעין לכאורה שהוביל לתפיסת שני המחבלים. מנגנוני הביטחון של הרשות עצרו היום כמה ממפיצי השמועות הללו בשטחים. בנוסף, חמאס מאשים את הרשות שלא סיפקה הגנה לשני המחבלים.

גורמים פלסטיניים רשמיים אמרו לכאן חדשות: "הרשות לא הייתה יכולה לספק הגנה לאסירים הנמלטים, טוב שהם לא העמידו אותה במבחן. מי שחשב שהוא יכול להגן על האסירים כשהם בתוך ג'נין – שיבוא בטענות רק לעצמו". הרשות הפלסטינית התרחקה מהנושא כמה שיותר מתוך הבנה שאם האסירים יגיעו אליה ויבקשו להסגיר עצמם - הדבר יסבך את הרשות מול ישראל ומול הרחוב הפלסטיני.  

בד בבד, בשעה האחרונה מתפרסם סרטון ברשתות החברתיות הפלסטיניות שמציג לכאורה את אחד מהמחבלים, מונדאל אינפיעאת, בזמן המצוד אחריו בג'נין. הסרטון התפרסם בטיקטוק ועדיין לא ברור אם הוא אותנטי. אם אינפיעאת אכן הצטלם בזמן המצוד, הדבר מצטרף לשורה של דפוסי התנהגות רשלניים מצד המחבלים הנמלטים. 

בהכנת הידיעה השתתפו כרמל דנגור, רועי שרון, חן ביאר וגל ברגר