לפיד ושרת החוץ של שוודיה אן לינד
צילום: רונן טופלברג

ישראל ושוודיה חידשו את היחסים בדרג שרי החוץ לראשונה מאז 2014

היחסים בין המדינות נותקו לאחר ההכרה השוודית במדינה פלסטינית. שר החוץ לפיד שוחח עם מקבילתו השוודית. בשבוע שעבר נערכה פגישה בין סגן שר החוץ של שוודיה ובין מנכ"ל משרד החוץ אושפיז
עמיחי שטיין
20 בספטמבר 2021
11:12

שר החוץ, יאיר לפיד, הודיע הבוקר (שני) כי ישראל ושוודיה מחדשות את היחסים בדרג שרי החוץ - וזאת לאחר שנים ארוכות של משבר בין שתי המדינות. שר החוץ לפיד שוחח עם שרת החוץ של שוודיה, אן לינד, בערב יום כיפור אחרי שבע שנים שבהן לא הייתה שיחה בין שרי החוץ של המדינות.

בשנת 2014, בעקבות ההכרה של שוודיה במדינה פלסטינית, החל משבר מתמשך בין ישראל ושוודיה והשגריר יצחק בחמן אף הוחזר להתייעצות. שרת החוץ של שוודיה דאז, מרגוט וולסטרם, השמיעה אז בכמה הזדמנויות התבטאויות שהפכו אותה לפרסונה נון גרטה בישראל.

בהודעה שפרסמה היום שרת החוץ הנוכחית של שוודיה נכתב כי השיחה בינה ובין לפיד הייתה טובה מאוד. "הזדמנות בשבילי לאחל לו שנה טובה ולהדגיש את חשיבות הקשר שלנו. שנינו הדגשנו שחברות ושיתוף פעולה יכולים וחייבים ללכת ביחד עם כבוד אחד לשני". עוד הוסיפה לינד כי גינתה את הטרור והביעה מחויבות חזקה לביטחון ישראל. "חזרתי על עמדות שוודיות ואיחוד אירופי ותיקות בנושא תהליך השלום במזרח התיכון והמחוייבות לפתרון שתי מדינות".  בשבוע שעבר נערכה פגישה בין סגן שר החוץ של שוודיה לבין מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז.