גרי אקשטיין

המוזיקאי גרי אקשטיין הלך לעולמו בגיל 73

אקשטיין ליווה אומנים כמו צביקה פיק, אריק איינשטיין ושלמה ארצי והיה גם מלחין ומפיק. בשנת 2008 לקה אקשטיין באירוע מוחי שהגביל את תנועותיו. ביולי האחרון זכה בפרס אקו"ם על תרומתו ליצירה ולתרבות הישראלית
דורית מזרחי
20 בספטמבר 2021
16:27

המוזיקאי גרי אקשטיין הלך היום (שני) לעולמו בגיל 73. אקשטיין היה גיטריסט שליווה אומנים רבים בהם צביקה פיק באלבומו מוסיקה, אריק סיני, אריק איינשטיין, זוהר ארגוב, שלמה ארצי באלבומו דרכים, אלבום הבכורה של איתן מסורי, שלום חנוך ורבים אחרים.

פריצתו הגדולה הייתה בשנות ה-70 ובמהלך שנות ה-80 כתב ושר את השיר המפורסם "אני הולך לבית שאן". הוא שר גם עם שלמה ארצי את הדואט "פתאום כשלא באת". עוד משיריו – "בוגי איתי הלילה", "היום זה היום" ו"קפטן ג'ק".

אקשטיין הוציא מספר אלבומים כמו "לא לשידור", "מחזור א' תשל"ז", "אלבום הילדים", "גדליהו והמיסטוק" והאלבום האינסטרומנטלי "ללא מילים". הוא גם הקליט מוזיקה לסרטים: ב-1980 ל"פצעי בגרות 80" של זאב רווח - שם כתב והלחין את השיר "מי מפחד מרוקנרול" וביצע שירים נוספים.

ב-1983 הקליט עם מזי כהן את שיר הנושא לסרטו של אסי דיין "בחינת בגרות". במהלך הקריירה שימש גם כטכנאי מוסיקלי, מפיק ומלחין. בשנת 2008 לקה אקשטיין באירוע מוחי שהגביל את תנועותיו. ביולי האחרון זכה בפרס אקו"ם (שלא בנוכחותו) על תרומתו ליצירה ולתרבות הישראלית. הוא התגורר בחולון ואף זכה בתואר "יקיר העיר".

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, ספד: "התבשרתי בעצב על מותו של המוזיקאי המוכשר גרי אקשטיין. אקשטיין אחראי לשירים ולפזמונים שנכנסו לפסקול עולם המוזיקה הישראלי והם ימשיכו ללוות אותנו גם בלכתו".

גם שלמה ארצי ספד לאקשטיין: "אישיות כובשת שהייתה כולה אהבה למוזיקה, אנשים ושירים. ככה אזכור אותך תמיד, קפטן ג׳ק הנפלא... גרי אקשטיין האיש האהוב והחבר המיוחד למסע הקסם ההוא אז".