-

הלוואות, תלושי שכר ואשראי: עושים סדר במונחים הכלכליים

איך נדע שלא דופקים אותנו בתלוש? מה צריך לדעת לפני שמוציאים כרטיס אשראי? מתי כדאי לקחת הלוואה? למה אנחנו משלמים ביטוח לאומי? איך מתעשרים בקלות? שאול אמסטרדמסקי עושה סדר בכל מה שתמיד רציתם לדעת - אבל לא העזתם לשאול
שאול אמסטרדמסקי
20 בספטמבר 2021
22:57

תלושי שכר - כדי שתדעו שלא דופקים אתכם

מכירים את זה שבסוף החודש אתם מקבלים תלוש עם כל מיני נתונים יפים על המשכורת שלכם ואין לכם מושג מה לעשות איתו? אתם לא לבד. בדרך כלל כולם מסתכלים בתלוש על השורה התחתונה - כמה כסף נכנס לבנק. אבל מה שבאמת חשוב לבדוק זה החלק הזה: כמה שעות עבדנו החודש.

@kan_news

מה עושים עם תלוש השכר ואיך קוראים את הדבר הזה בכלל? 🤔 שאול מסביר הכל. #שאלה_לשאול #לומדים_עם_טיקטוק #כלכלה_בטיקטוק

♬ צליל מקורי - כאן חדשות

טעות קטנה במערכת יכולה לגרום לזה שלא תקבלו כסף על ימים שלמים של עבודה. אז בשביל שזה לא יקרה, תמצאו את הדרך שנוחה לכם - טבלה, אפליקציה - ותנהלו רישום מדויק של כל השעות שעבדתם בהן החודש.

מה זה ניכויים? זה כל הדברים שיורדים לכם מהמשכורת. אחד מהם זה פנסיה. פנסיה נראית כמו משהו רחוק כזה, לא רלוונטי ולמי אכפת, אבל לכל עובד ועובדת אחרי גיל צבא מגיעה פנסיה מהמעסיק. את הסכום מהמשכורת שלכם שהולך לפנסיה תראו בחלק הזה ומה שיפה בפנסיה - זה שככל שתתחילו לחסוך מוקדם יותר, כך בגיל פרישה הפנסיה שלכם תהיה גדולה יותר.

אהבתם את המילה ניכויים? הינה הדבר הבא: זקיפות. מילה די מחרידה בשביל לתאר משהו די נחמד בסופו של דבר - דברים אקסטרה שנוספים על שכר היסוד שלכם כמו למשל נסיעות. כולנו יודעים שגבינה חינם יש רק במלכודת עכברים, אבל המעסיקים חייבים לתת לכם נסיעות ובואו לא נתבלבל - אתם משלמים על זה גם מס הכנסה.

חליתם? נפצעתם? בכל חודש מתווספים לכם עוד ימי מחלה ועוד ימי חופשה. כשתעזבו את מקום העבודה תוכלו לפדות את ימי החופשה שלא ניצלתם. פשוט גשו למעסיק ותבקשו את זה ממנו. אם תבקשו, הוא חייב לתת לכם את זה, אם לא תבקשו - לא תקבלו. נכון שכולם אומרים לכם שצריך לשמור כל תלוש ותלוש איזה מאה שנה אחורה בקלסר וזה? תכלס לא חייבים מאה שנה, שנה אחת תספיק, כי התלושים באמת יכולים להועיל לכם לדברים אחרים. אחרי שנה, כשכבר תקבלו טופס 106, אתם יכולים לזרוק את כל התלושים האלה לפח, או לעשות אוריגמי.

כרטיסי אשראי - מה שכל ילד צריך לדעת

הגעתם לגיל 18? מזל טוב! שנייה לפני שאתם מוציאים כרטיס אשראי, הנה כמה דברים שאתם צריכים לדעת. כרטיס חיוב מיידי, דביט, זה הכרטיס שנפוץ בקרב בני נוער. זה בעצם כמו מזומן בצורה של פלסטיק, איך שהעברתם אותו הכסף יורד מהחשבון שלכם.

@kan_news

דביט או קרדיט😩? כך תבחרו כרטיס אשראי #שאלהלשאול @amsterdamski2

♬ original sound - כאן חדשות

כרטיס אשראי רגיל עובד קצת אחרת: אתם בעצם מקבלים הלוואה לאורך כל החודש, ואז בסוף החודש הכסף יורד בבת-אחת מהחשבון. ולמה הבנק מסכים להלוות לכם כסף? לא כי הוא נחמד, אלא כי אתם משלמים על הכרטיס הזה דמי כרטיס - יש עמלות, זה פשוט משתלם לו.

החלטתם להוציא כרטיס אשראי? מגניב, הנה שלושה טיפים חשובים: תשתדלו לא להוציא יותר מכרטיס אחד, זה סתם פתח לאובדן שליטה, לעולם אל תעשו תשלומים במסלול קרדיט, זה סתם ריביות מטורפות ותדעו שנורא קל לאבד שליטה ולגלות בסוף החודש שהגזמתם. הבנקים ישמחו שתהיו קצת במינוס, אתם כבר יודעים למה. אתם? אתם צריכים לשמור על עצמכם.

הלוואות - המון כסף יקר בלי מאמץ

איך מקבלים מלא מלא כסף לחשבון תוך שתי דקות ובלי להתאמץ? הלוואות. וכשתתחילו לשים אליהן לב, אתם תראו שהפרסומות להלוואות הן בכל מקום: באינטרנט, ברדיו, בטיקטוק, וכל ההלוואות האלה הן מדהימות ומשתלמות ובמיוחד בשבילכם, רק עכשיו במבצע! אז זהו, שלא.

@kan_news

מה חייבים לדעת לפני שלוקחים הלוואה? #כלכלה_בטיקטוק #לומדים_עם_טיקטוק #שאלה_לשאול

♬ צליל מקורי - כאן חדשות

להלוואות שאתם לוקחים יש קאץ' כי חוץ מהכסף שביקשתם, שתצטרכו להחזיר, הבנק או חברת כרטיסי האשראי מוסיפים על זה עוד משהו – ריבית. שזה פשוט עוד כסף שתצטרכו להחזיר. וככל שההלוואה היא יותר קלה, יותר פשוטה, יותר בקליק - ככה הריבית הזאת תהיה יותר גבוהה. אז מה עושים? תנו לי שנייה אחת להיות הדוד המציק הזה ולשאול - האם אתם צריכים הלוואה בכלל?

אולי אתם יכולים להתאמץ ולחסוך כמה חודשים, ואז תגיעו פשוט בעצמכם לסכום הזה שאתם צריכים למה שזה לא יהיה. ככה אתם תישארו בשליטה ולא תהיו נתונים ללחץ של הבנק. אבל מה קורה אם אתם כן צריכים את הכסף כאן ועכשיו? אז השאלה הכי חשובה היא תוך כמה זמן אתם מתכוונים להחזיר את ההלוואה. להיפטר מהחוב מהר זה נוח, אבל אז התשלום החודשי הוא נורא גבוה, וזה עלול לחנוק אתכם.

האם אתם מסוגלים לעמוד בזה? ההחלטה בידיים שלכם עכשיו. לפעמים הריבית יכולה להיראות כמו כסף קטן כי ליד הלוואה של 20 אלף שקל, מה זה עוד 2,000 שקל ריבית? אבל זו בדיוק הנקודה שאנשים נופלים בה כי אם היה לכם כסף מלכתחילה, לא הייתם לוקחים את ההלוואה הזאת ועכשיו אתם צריכים להחזיר לא 20 אלף שקל, אלא 22 אלף שקל ולכן צריך לעשות שיעורי בית.

פעם, בדור של ההורים שלנו, הם אשכרה היו צריכים לעבור פיזית בנק-בנק ולבקש הצעות מחיר. למי יש כוח לזה? לאף אחד! ולכן הם שילמו המון כסף. אבל אנחנו אנחנו חיים באינטרנט זה בסך הכול להשאיר את הפרטים שלכם בכל מיני אתרים, שיחזרו אליכם ואז תשאלו: כמה ריבית אני הולך לשלם? ואז תבקשו פחות. להתמקח ולהיות בהלם כמה מהר אנחנו יכולים להוריד את המחיר. 

ביטוח לאומי - למה אנחנו משלמים את זה כל חודש?

הוא מפחיד, הוא לא ברור, הוא לוקח מכם כסף בלי סיבה - בואו נדבר על ביטוח לאומי. מגיל 18 אתם צריכים לשלם כל חודש עד הפנסיה לביטוח לאומי. אם אתם מתגייסים או שאתם בשירות לאומי, אז אתם פטורים. אבל אחרי זה, כל חודש. גם אם אתם עובדים בעבודה מסודרת אתם חייבים לשלם לביטוח לאומי, פשוט אז המעסיק עושה את זה עבורכם, מוסיף עוד קצת אקסטרה, וזהו, אתם מכוסים. אפשר לראות את זה בתלוש השכר.

@kan_news

מה ביטוח לאומי רוצה ומה יקרה אם לא נשלם? 😱 שאול עם כל התשובות. #שאלה_לשאול #לומדים_עם_טיקטוק

♬ צליל מקורי - כאן חדשות

אם אתם עצמאים, גם אז אתם חייבים לשלם לביטוח לאומי, אבל אז אתם חייבים לדאוג לזה בעצמכם. ומה קורה אם אתם לא עובדים בכלל? גם אז אתם חייבים לשלם ופה מגיע הקטע הטריקי: בכל יום שבו אתם גם לא עובדים, אבל גם לא משלמים לביטוח לאומי - אתם צוברים חוב ואז עוד איזה 5,000 שנה פתאום תקבלו מכתב מלחיץ בדואר עם דרישת תשלום מיידית ועם ריבית ועם הצמדה, ואם לא תשלמו, יעקלו לכם את החשבון. קיבלתם הודעה מלחיצה על חוב מן העבר? זה הזמן לנשום עמוק ולחפש את כל תלושי השכר ששמרתם או את טופס 106 מהתקופה הרלוונטית ולבדוק האם עבדתם או לא?

אולי הייתם בטיול בהודו? אם אתם צודקים וביטוח לאומי טועה, והוא טועה לפעמים, תוכלו להוכיח לו. אבל אם באמת לא עבדתם, תסדירו את החוב כי ביטוח לאומי לא שוכח וגם לא סולח. אז בואו נעשה קצת סדר: עובדים? הכול טוב. לא עובדים? גם הכול טוב, אבל אז תדאגו להסדיר את זה מול הביטוח הלאומי.

תרימו אליהם טלפון או תכתבו להם באתר האינטרנט, 177 שקלים כל חודש ואתם מסודרים. אם אתם תוהים על מה לעזאזל אני משלם ביטוח לאומי? אז שתדעו שביטוח לאומי אמור להיות רשת הביטחון של כולנו. אם איבדתם את העבודה, ביטוח לאומי ישלם דמי אבטלה, אם חליתם או נפצעתם הוא ייתן לכם דמי נכות, הוא מחלק מענקי לידה ןקצבאות זקנה.

וטיפ לסיום: מספיק לעבוד אפילו יום אחד בחודש בשביל שלא תצטרכו לשלם ביטוח לאומי בעצמכם, אלא שהמעסיק יעשה את זה. לכן, אם מציעים לכם עבודה חדשה ביום הראשון של החודש נסו לראות אם אפשר להקדים את זה ליום אחד לפני ואם אתם מתפטרים נסו להתפטר בתחילת החודש הבא. ככה לפחות תחסכו לעצמכם קצת כסף.

תרמית הפירמידות - לא מתעשרים בקלות

מכירים את זה שאיש זר באינטרנט מציע לכם את העסקה של החיים שלכם ומבטיח לכם להתעשר בקלות? במקביל יש קול קטן בראש שאומר - זה טוב מדי כדי להיות אמיתי. הקול הקטן הזה? כמעט בטוח שהוא צודק.

@kan_news

איך מזהים בזמן הונאה, ומה עושים כדי לשמור על הכסף שלנו? #שאלה_לשאול #לומדים_עם_טיקטוק

♬ צליל מקורי - כאן חדשות

איך מזהים את סימני האזהרה? הכנסה פסיבית - צמד מילים מאוד פופולארי באינטרנט וצריך להיזהר ממנו כמו מאש. בעיקר אם מציעים לכם אלפי שקלים בחודש בלי להתאמץ. בשביל שתוכלו לעשות אלפי שקלים בחודש בלי לעבוד - אתם צריכים שיהיה לכם הון. מלא הון. 

מיליונים שנעלמו וצעירים שאיבדו את כספם: הצד האפל של דניס ומישל

ועוד שאלה פשוטה שאתם צריכים לשאול - מה המוצר שמנסים למכור לכם? אם אתם לא מצליחים להבין - יש סיכוי שאתם המוצר. אז הנה טיפ פשוט - תשאלו שאלות. אם הצד השני מתגונן או מנסה לתקוף אתכם רק בגלל שביקשתם עוד מידע, מצב טוב שיש לו מה להסתיר.

בסוף, מאחורי כל המילים המפוצצות כמו "מודל עסקי" ו"משפך שיווקי", צריך להיות משהו שבן אדם סביר מסוגל להבין מהו. ואם חקרתם, ואתם עדיין לא מסוגלים להסביר אפילו לעצמכם במה רוצים שתשקיעו - אז יצא המרצע מן השק.

ועוד מילים שעושות שחור על הלב: תשואה מובטחת. אף אחד לא יכול להבטיח תשואה ידועה מראש על השקעות. אתם יודעים מי כן מבטיחים את זה? נוכלים. לא משנה מה מנסים למכור לכם - אם זה קורס למיליונר העתידי או מדריך למציאת המניות הבטוחות בבורסה, שוק ההון לא מתנהג ככה. האנשים האלה לא עוזרים לכם להתעשר, הם עוזרים לעצמם. להשקיע בשוק ההון זה אחלה, אבל זה דורש זמן, הבנה ותשומת לב לפרטים. אין קיצורי דרך, אלא אם כן בא לכם להפסיד את כל הכסף שלכם ביומיים.