נשיא סין שי ג׳ינפינג
צילום: אי-פי

הופך לירוק? ההצהרה יוצאת הדופן של נשיא סין

שי ג׳ינפינג התחייב בנאומו באו"ם שלא להקים עוד פרויקטים לכריית פחם מחוץ לגבולות המדינה, והוסיף שסין תעלה את התמיכה הכלכלית בפרויקטים שקשורים באנרגיה ירוקה גם במדינות מתפתחות
מאיה ראכלין
22 בספטמבר 2021
01:59

נשיא סין שי ג׳ינפינג הודיע אתמול (שלישי) שלא יקים עוד פרויקטים לכריית פחם מחוץ לגבולות המדינה. בהצהרה יוצאת דופן, נשיא סין התחייב בעצרת הכללית של האו״ם לתרומה של מדינתו למאבק במשבר האקלים. שי הוסיף שסין תעלה את התמיכה הכלכלית בפרויקטים שקשורים באנרגיה ירוקה גם במדינות מתפתחות.

הפחם הוא עדיין מקור האנרגיה העיקרי בתוך סין, וגם שי הודה בנאומו שיש עוד הרבה מה לעשות כדי להילחם במשבר האקלים גם בתוך גבולות ארצו. סין מוגדרת המדינה עם פליטת גזי החממה הגבוהה בעולם, ועד כה סירבה לקחת חלק ביוזמות אקלים גדולות שמגבילות פליטת מזהמים.

ההחלטה שלא להקים פרויקטים חדשים של פחם בחו"ל ככל הנראה מעידה גם על שינוי נרחב בפרויקט "חגורה ודרך" של השלטון הסיני, שכבר החל להתנער מיוזמות הקשורות לפחם. מדובר בתוכנית פיתוח שקידם הנשיא הסיני לחיזוק הקשרים הכלכליים בין סין למדינות באסיה ואירופה. 

 נשיא סין בנאום מוקלט באו"ם אתמול (צילום: אי-פי)

בתחילת חודש אוגסט צוות מחקר מיוחד של האו"ם פרסם את הדוח המקיף ביותר מאז ומעולם על מצב שינוי האקלים העולמי. הצוות שהכין את המסמך בחן יותר מ-14 אלף מסמכים והוא מוגדר כ"קריאת השכמה מאסיבית" לממשלות העולם להקטין את פליטת הפחמן. הוא מזהיר כי האנושות לא תוכל למנוע התחממות של מעלה וחצי בממוצע בשני העשורים הקרובים. לצד זאת הוא קובע באופן חד משמעי כי ההתחממות הגלובלית היא מעשה ידי אדם.

בין המסקנות המרכזיות של הדוח: העולם צפוי להתחמם במעלה וחצי בממוצע בתוך שני עשורים. חמש השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז החלו בתיעוד בשנת 1850. עם זאת, אפשר למנוע התחממות דרסטית אם יופחתו באופן ניכר פליטות גזי החממה.