-
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בנט: "בלי למידה רציפה - נגדל פה דור של זומבים"

רה"מ בדיון לקראת החזרה ללימודים: "צריך לרוץ שבועיים עם פיילוט ואז אקבל החלטה" • עלייה במספר החולים במצב קשה, 70% מהם לא מחוסנים
לירן כוג'הינוף, קטי דור וזאב קם
22 בספטמבר 2021
10:35
עודכן ב 21:02

לקראת החזרה ללימודים, בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט דנים היום (רביעי) בהמשך הפעלת מערכת החינוך. בדיון אמר בנט כי "הנטייה היא להימנע מבידודים כברירת מחדל ולהחליף אותם במסה של בדיקות אנטיגן". הוא הוסיף כי "צריך לרוץ שבועיים עם פיילוט ואז אקבל החלטה". לדבריו, "אנחנו צריכים לאפשר למידה רציפה, אחרת אנחנו מגדלים פה דור של זומבים".


אחרי החגים יורחב פיילוט "הכיתה הירוקה" של שרת החינוך ובכירי משרדה לפיו תלמידים לא נכנסים לבידוד אם נמצא בכיתתם תלמיד מאומת, אלא נבדקים מדי יום בבדיקות מהירות. כיום הפיילוט פועל בשבע כיתות, בעיקר במגזר הערבי, ואחרי החגים צפויות להיכנס אליו בסך הכול 300 כיתות כיתות מהמגזר הכללי. בכיתות אלה אם יתגלה חולה מאומת הילדים יישלחו לבדיקת PCR ויעשו בדיקת אנטיגן כל יום במשך שבעה ימים.

בנוסף, אחרי החגים, ב-30 בספטמבר, יתקיים מבצע אנטיגן ובו מד"א יחלק מיליון ו-600 בדיקות להורי ילדי הגן והתלמידים עד כיתה עד ו'. עד כה חולקו 45% מהערכות. הפעם, בשונה מ-1 בספטמבר, הבדיקות יהיו חובה ועל כל תלמיד להגיע עם טופס אישור בדיקה שלילית כדי להיכנס לגן או לכיתה. תלמיד שיגיע ללא אישור ב-30 בספטמבר, יוכנס לחדר מבודד עד שהוריו יגיעו לקחת אותו.

בנט שמע בדיון את ההורים והמנהלים שטענו כי ישנו חוסר הגיון בבקשת בדיקות מהירות רק ב-30 בספטמבר כשיש ילדים שבאים לבית הספר כבר יום לפני לקייטנות. הוא קיבל את ביטול הבדיקות המהירות לתלמידי החינוך המיוחד, וביטול התניית הלימודים בכיתות ז' בערים כתומות שבהן חסנו רק 70%.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד אמרה בדיון: "הפתרון הנכון הוא פיצול כיתות ומתן תקציבים למנהלים והוספת עוזרי הוראה. אנחנו לא נקבל שכל העבודה ואחריות תוטל על עובדי ההוראה". 

לפי תקנות קבינט הקורונה, מי שאמור לבדוק את הטפסים הם מנהלי בית הספר או כל מי שאחראי מטעם הרשות או המוסד, זאת בעקבות התנגדות הסתדרות כי המורים והגננות יתעסקו בזה. על פי נתוני משרד הבריאות, מהבוקר ישנם קצת יותר מ-39 אלף תלמידים מאומתים וכ-98 אלף תלמידים בבידוד.

במקביל, יחל מבצע "מגן חינוך" בבתי הספר היסודיים ברחבי הארץ, שבמסגרתו התלמידים יעברו פעם בשבוע, ביום קבוע, בדיקות קורונה בתוך בית הספר. עד כה נרשמו למבצע כ-300 בתי ספר, כדי להשתתף בו נדרשת הסכמה של 75% מהורי בית הספר. כל תלמיד שישתתף בו, יזכה בתו ירוק לשבוע במידה ויצא שלילי.

מנתונים שפרסם הבוקר משרד הבריאות עולה כי אתמול התווספו 94 חולי קורונה במצב קשה למניין. 479 חולים נפטרו מתחילת החודש ובסך הכול נפטרו עד כה 7,582 בני אדם. 70% מהחולים במצב קשה ו-66% מהמאומתים - לא מחוסנים. כ-4,800 מאומתים אובחנו אתמול מתוך כ-102 אלף בדיקות, ושיעור הבדיקות החיוביות הוא 4.7%. בבתי החולים מאושפזים 723 חולים במצב קשה, 172 מהם מונשמים.

בתוך כך, בתי חולים של כללית ומכבי יחלו מחר במתן טיפול בתרופה רג׳נרון לחולי קורונה, כדי למנוע הידרדרות לתחלואה קשה. הטיפול בתרופה ניתן בעירוי וייעשה בביתו של החולה. לדברי ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה של שירותי בריאות כללית, ד"ר דורון נצר, מדובר בתרופה שיכולה להציל חיים ולמנוע מחלה קשה אם היא תינתן בשלב מוקדם.

במקביל, ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת דנה הבוקר בהארכת תקנות התו הירוק. יו"ר הוועדה, הרב גלעד קריב, אמר בדיון כי אין בתקנות המשך קו של הקלה הדרגתית, וכי אנשי משרד הבריאות הפכו את המגמה ופונים להחמרה במקום להקלה. לדבריו, הוועדה סימנה בפירוש שני מגזרים שראויים להקלה: אטרקציות באוויר הפתוח ומסעדות עם אזורי הושבה באוויר הפתוח. "הדיאלוג שניהלתי עם משרד הבריאות ועם אנשי ראש הממשלה לא הוביל להחלטה של הקלות, גם לא כאלו שנוגעות לחג הסוכות. לו הייתי בנעליהם של מקבלי ההחלטות בממשלה, הייתי מחליט אחרת לגבי האטרקציות, לפחות בימי החג", אמר הרב קריב.

בריאיון שהעניק הבוקר מנהל המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, התייחס ד"ר מיקי הלברטל בכאן רשת ב לאישור ה-FDA למתן חיסון שלישי לבני 65 ומעלה ולקבוצות סיכון. בריאיון לאריה גולן, אמר ד"ר הלברטל כי לא כל דבר שמתאים למדינות אחרות מתאים לישראל. לדבריו, נוצר בלבול בעקבות החלטת ה-FDA וכי גם ישראל החליטה תחילה לחסן קודם את המבוגרים והאוכלוסייה המבוגרת. הוא ציין בנוסף כי 14 חולי הקורונה המונשמים שייכים לאוכלוסייה הצעירה.

האזינו לריאיון עם ד"ר הלברטל בכאן רשת ב

ועדת החוקה אישרה היום את הארכת תקנות התו הירוק עד ל-4 באוקטובר, והאריכה את התקנות שנוגעות לכניסה לכותל המערבי עד למוצאי שמחת תורה. עוד קודם לכן אישרה הוועדה את הוצאת מקסיקו מרשימת המדינות האסורות לטיסה.