אילוסטרציה
צילום: כאן חדשות

מעבר בקליק: כך תעבוד רפורמת המעבר מבנק לבנק

מה צריך לעשות כדי לעבור בנק וכמה זמן התהליך אמור לקחת? שאול אמסטרדמסקי עונה על השאלות שלכם
שאול אמסטרדמסקי
22 בספטמבר 2021
13:22
עודכן ב 13:53

עם כניסתה לתוקף של רפורמת המעבר המהיר מבנק לבנק, ראש התחום הכלכלי של כאן חדשות שאול אמסטרדמסקי עונה היום (רביעי) על שאלות הגולשים. אז מה צריך לעשות כדי לעבור בנק ולמה המהלך מתאפשר דווקא עכשיו? האם צריך לבטל את כרטיס האשראי ומה באשר למשכנתא? ובכלל: כמה זמן אמור לקחת התהליך?

<> מה צריך לעשות כדי לעבור בנק?

כדי לעבור בנק צריך קודם כל לפתוח חשבון בבנק אליו אתם רוצים לעבור. בלי חשבון חדש לא ניתן לקלוט את המידע מהחשבון הקודם. אפשר לעשות זאת בדיגיטל, בחלק מהבנקים מבקשים להגיע פיזית לסניף. חשוב להתמקח עם הבנק על כל העמלות שתצטרכו לשלם, רצוי להגיע ל-0 שקלים. לבסוף להיכנס לאתר הבנק ולהתחיל את תהליך הניוד. כך, הבנק החדש יעשה את כל הבירוקרטיה במקומכם.

<> מה לגבי כרטיסי אשראי בנקאיים?

אם היו לכם תשלומים בכרטיס הישן - זה יעבור אוטומטית, כולל הוראות קבע. אם פיזרתם צ'קים - הם יכוסו באופן אוטומטי על ידי הבנק החדש. גם ההרשאות לחיוב חשבון, כמו של העירייה והביטוח הלאומי - יעברו אוטומטית. הבנק החדש הוא זה שיעדכן את כל הגופים שמקושרים לחשבון הישן שלכם. שימו לב, הבנק הישן כנראה ילחם עליכם וירצה לשמר אתכם.

<> אם יש לי מינוס, הבנק החדש יסכים לקלוט אותי?

אם יש לכם מינוס בבנק הישן, תצטרכו לעשות עם הבנק החדש משא ומתן על מסגרת האשראי, להגדיר מה התנאים - מה עומק המסגרת ומה הריבית שתשלמו על המסגרת (גם על זה כדאי להתמקח). אחרי שפתחתם מסגרת בבנק החדש אפשר יהיה להעביר את המינוס שלכם לבנק החדש.

<> אילו עוד דברים לא יעברו אוטומטית?

הלוואות או משכנתאות לא יעברו אוטומטית, היות שקיבלתם עליהם תנאים מסויימים בבנק הישן. גם פקדון בבנק הקודם לא יעבור אוטומטית, משום שהכסף סגור לתקופה מסויימת וישנן תחנות יציאה. אם אתם רוצים, אפשר להעביר את הכסף לחשבון הבנק החדש או לפתוח בו פיקדון חדש.

<> האם צריך לעשות עוד משהו לאחר העברת החשבון?

לא. התהליך אמור לקחת עד שבעה ימי עסקים, אבל בכל מקרה שווה לוודא עם הבנק שהכול עבר. בנוסף, כדאי ליצור קשר עם המעסיק שאכן קיבל את פרטי החשבון העדכניים. בכל אופן, מבחינה משפטית הבנק החדש מחוייב לעשות את כל הדברים האלו בחוק. בנוסף, במשך שנתיים מיום המעבר יש שירות "פולואו-מי" שאמור לעזור לנו לוודא אם יש פרטים שלא עברו.

<> מה קורה עם חשבונות עסקיים?

בשלב זה הרפורמה תקפה רק לחשבונות משקי בית, או לבעלי חשבון מוגבל (שאינם יכולים לפזר צ'קים), אבל לא לחשבונות עסקיים או של תאגידים. חשוב לציין שיש חשבונות שאינם יכולים לעבור - כמו חשבונות שיש בהם משהו חריג, כמו חשבונות שיש בהם אפוטרופוס, או שיש עליהם עיקול.

<> מה באשר לכרטיסים חוץ בנקאיים?

לא משנה באיזה חשבון אתם נמצאים, אתם ממשיכים להתנהל מול הגוף שהנפיק לכם אותו. הדבר היחיד שישתנה ברגע שתעברו חשבון, זה שהבנק החדש יעדכן את מי שהנפיק לכם את הכרטיס - את פרטי החשבון החדש ובעצם הכסף ייגבה משם. אגב, אם יש לכם כרטיס חוץ בנקאי זה מקצר לכם את תהליך המעבר. כשתעברו לבנק החדש לא תנפיקו כרטיס אשראי, וכך נחסכת לכם ההמתנה בתהליך הניוד.