ד"ר זיו רוזמן מוולפסון

מה קורה במחלקה עם חולי הקורונה הקשים ביותר?

מחלקות הקורונה בבתי החולים מתמודדות עם עומס הולך וגובר על מכשירי האקמו, בשל מחסור בצוותים רפואיים שיפעילו אותם • הצצה נדירה לחדרים שבהם מאושפזים החולים במצב קריטי בוולפסון ממחישה - הגל הרביעי ממש עוד לא מאחורינו. רופא בכיר במחלקה מתריע: "מקווה שלא כל מיליון הלא-מחוסנים יצטרכו להידבק בקורונה כדי שייפסק הגל הזה"
איתי שיקמן
22 בספטמבר 2021
22:51

בזמן שבממשלה משדרים אופטימיות ותחושה שהגל הרביעי כמעט מאחורינו, בבתי החולים התמונה שונה לגמרי. הצצה נדירה לחדרים שבהם מאושפזים חולי הקורונה במצב הקשה ביותר בבית החולים וולפסון, אלו שמחוברים למכונת האקמו - ממחישה עד כמה המצב מחייב טיפול.

בכתבה שפורסמה הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11, מספר דוקטור זיו רוזמן, רופא בכיר במחלקה לטיפול נמרץ בוולפסון, כי מנקודת המבט שלו ישראל עוד רחוקה מבלימת הגל. "אני מאוד מקווה שלא כל מיליון הלא-מחוסנים, מסיבות כאלו ואחרות, יצטרכו להידבק בקורונה כדי שייפסק הגל הזה. אם זה יקרה, נמצא את עצמנו במצב מאוד עגום", מתריע דוקטור רוזמן.

מצוקת האקמו: צפו בכתבה מתוך חדשות הערב 

כיום בישראל יש 723 חולים שמצבם קשה, מתוכם 251 במצב קריטי - 172 מהם מונשמים. יותר מ-70 אחוזים מהחולים המונשמים אינם מחוסנים. עוד נכון להיום, כ-40 מהחולים במצב קריטי מחוברים לאקמו. מדובר בכמחצית ממספר המכשירים הקיימים בארץ, אך נראה שהבעיה נתונה לא במכשור, אלא בכוח האדם.

"הבעיה היא שאין אפשרות באקמו יותר מחולה אחד על אח ואין מספיק צוותים", מסביר ד"ר זיו רוזמן. "לא ציפינו שדווקא האקמו יהיה נקודת התרופה שלנו. אם לא נתחיל לרדת במספר החולים שזקוקים לאקמו, נצטרך לבצע החלטות קשות". 

בינתיים, הגל הרביעי ממשיך להתאפיין בכזה שפוגע בלא מעט צעירים. אתמול נפטרה חולת קורונה בת 31 ממודיעין עילית, שחזרה לא מזמן מאומן ופונתה עם קוצר נשימה לבית החולים שמיר אסף הרופא. הצעירה, חיה לאה ברגמן, התמוטטה עוד לפני שהגיעה למחלקה ומותה נקבע במקום. גם היא, לא הייתה מחוסנת.

ד"ר זיו רוזמן: "אם לא נתחיל לרדת במספר החולים שזקוקים לאקמו, נצטרך לבצע החלטות קשות. לא ציפינו שדווקא זאת תהיה נקודת התרופה שלנו"

כשמבקרים במתחמי הקורונה בוולפסון, קשה להתעלם מסדרת התחקירים שפרסמו בשנה האחרונה בחדשות הערב מוטי גילת ואורן אהרוני, בין היתר על רופאים שנאלצו לרכוש ציוד מכיסם הפרטי ועדויות שלפיהן עמותת הידידים ובית החולים לקחו תרומות שיועדו למחלקות הקורונה והעבירו אותן לעמותת לב חב"ד.

אם מנסים לסכם את הביקור במחלקה הכי קשה בבית החולים שבמרכז הארץ, אפשר להגיד - על אף ההיענות למבצע החיסונים במנה השלישית והעדויות לאפקטיביות שלו, המאבק בקורונה כנראה עוד רחוק מלהסתיים.