מרשה פרידמן
צילום: יעקב סער, לע"מ

חברת הכנסת לשעבר והפעילה הפוליטית מרשה פרידמן הלכה לעולמה

פרידמן, מחלוצות הפמיניזם בארץ, פעלה רבות בתחום של מניעת אלימות נגד נשים וזכויות אדם. בשנות ה-70 היא יצאה מהארון, לאחר שכיהנה בכנסת ה-8. במרצ ספדו לה: "נמשיך בדרכה"
יערה שפירא
23 בספטמבר 2021
08:45
עודכן ב 09:58

חברת הכנסת לשעבר והפעילה הפוליטית אמריקנית-ישראלית, מרשה פרידמן, הלכה שלשום (שלישי) לעולמה בגיל 83. פרידמן, שכיהנה כחברת הכנסת מטעם סיעת "רצ" בכנסת השמינית, הייתה מחלוצות הפמיניזם בארץ, ופעלה רבות בתחום מניעת אלימות נגד נשים וקידום זכויות אדם.

פרידמן, ילידת 1938, היא בעלת תואר ראשון מבנינגטון קולג' ותואר שני מאוניברסיטת ניו יורק. בשנת 1969 היא עלתה לארץ מניו ג'רזי. במקביל למרוץ הבחירות שלה לכנסת ה-9 היא התגרשה מבעלה, ביל פרידמן, ולקראת גיל 40 יצאה מהארון – והייתה חברת הכנסת הלסבית המוצהרת הראשונה. ב-1981, עם תום כהונתה בכנסת, שבה פרידמן לארצות הברית.

יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון ספדה לפרידמן: "מעוררת השראה ומחלוצות הפמיניזם בישראל וחברת הכנסת הלסבית המוצהרת הראשונה מרשה פרידמן, הלכה לעולמה, בהיותה חברת כנסת מטעם 'רצ' ב-1973 העלתה לדיון ציבורי את שאלת האלימות כלפי נשים והזכות להפלות על סדר היום, שאלות שעם כל ההתקדמות ממשיכות ללוות אותנו עד היום. המאבק שלך לא תם".

חבר הכנסת מוסי רז ממרצ הוסיף: "בעצב רב קיבלתי את הידיעה על פטירתה של חברת הכנסת לשעבר מרשה פרידמן. פרידמן, לסבית מוצהרת, כהנה בכנסת מטעם סיעת רצ בין 1974 ל-1977 לצד שולמית אלוני ובועז מואב. היא הביאה לכנסת את זכויות האדם ואת הפמיניזם. ב-1976 קיימה הכנסת ביוזמתה לראשונה דיון על האלימות נגד נשים. נמשיך בדרכה". 

גם חברת כנסת תמר זנדברג ספדה לה: "שמעתי בצער על פטירתה של מרשה פרידמן. היא פרצה דרך בשורת נושאי זכויות אדם, בראשם אלימות במשפחה. כשנאמה בכנסת, חברי כנסת הסבירו לה שזה נושא פרטי שאין לדבר בו בציבור. לפני כמה שנים פגשתי אותה בארצות הברית, והלהט להגן על זכויות אדם לא פחת. יהי זכרה ברוך". 

מאגודת הלהט"ב נמסר: "אנו כואבים את פטירתה של מרשה פרידמן, שנאבקה בחייה עבור הזכות שלנו לחיות את חיינו בחופש, בגאווה וללא אלימות. יציאתה מהארון בשנות ה-70, שהייתה צעד חריג באותן השנים, שימשה השראה רבה לאלפי נשים וגברים גאים. כולנו תקווה שגם בזכות מורשתה פורצת הדרך נראה ייצוג נשי גאה בפוליטיקה הישראלית".