-
צילום: אי-פי

סוף לעמלה במכונות השתייה? אושרה תביעה ייצוגית

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר הגשת תביעה ייצוגית נגד מש-קר ומשקט, וקבע: החברות לא יהיו יכולות לגבות דמי עמלה על השימוש באשראי. בשלב הבא בית המשפט ייבחן את סכום כספי הפיצוי שיוחזרו לציבור
דנה ירקצי
23 בספטמבר 2021
16:52

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר היום (חמישי) הגשת תביעה ייצוגית נגד החברות מש-קר ומשקט, המפעילות אלפי מכונות משקאות אוטומטיות ברחבי הארץ. הסיבה לתביעה: החברות חייבו את המשלמים באשראי בעמלה של עד 80 אגורות באופן נפרד ממחירו הכולל של המוצר - זאת בניגוד לחובה להציג את העמלה כחלק מהמחיר הכולל של הצורה. 

בית המשפט קבע שחברות משקר ומשקט לא יוכלו לגבות את דמי העמלה על שימוש באשראי, ופסק חיוב של החברות לשלם 50 אלף שקלים כספי הוצאות לתובעים. בשלב הבא בית המשפט ידון ויבצע בירור לגבי היקף העסקאות נעשו, וכמה עמלות אשראי נגבו בתקופה הרלוונטית – עשר שנים. זאת כדי לקבוע כמה כסף יוחזר לצרכנים. 

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה בשנת 2018 על ידי כמה מבקשים המיוצגים באמצעות עורכי הדין אוהד רוזן, חגי קלעי ועמית גנסין, נגד החברות המפעילות מכונות אוטומטיות לממכר משקאות בכל הארץ, ובין השאר בבסיסי צה"ל, בתי חולים, תחנות רכבת, מוסדות להשכלה גבוהה ועוד. 

עורך הדין גנסין אמר לכן חדשות: "התביעה מהווה הישג פורץ דרך, משום שהפרקטיקה של סימון עמלות בנפרד ממחיר המוצר רווח במשק בכלל הענפים, ואנחנו הולכים לטפל בזה. נדאג שכלל העמלות יושבו לאזרחים. המטרה היא ליצור שוק תחרותי ושהעסקים לא ינצלו את הפרצה הזאת במכונות אוטומטיות, כדי לגבות מהצרכנים כספים באופן מטעה. מדובר בהחלטה תקדימית עם השלכות רוחביות לטובת כלל הצרכנים, שכן עוסקים רבים מגלגלים עלויות בנפרד ממחיר המוצר לצרכנים באופן בלתי חוקי".

לפי הערכות של חברת "דן אנד ברדסטריט", שוק המכונות האוטומטיות מגלגל כל שנה כ-700 מיליון שקלים, כשלחברות מש-קר ומשקט נתח של 50% מהשוק. העמלה מהווה 5% מסכום הרכישה – מדובר בכשמונה מיליון שקלים בשנה נזק לצרכן, במשך עשור מדובר ביותר מ-80 מיליון שקלים.