קטי פרי, החודש
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש90

נציבת השב"ס למקורביה: לא אהיה שעירה לעזאזל אחרי שנים של הזנחה, לא אתפטר

בתום השבוע בו נלכדו אחרוני האסירים שברחו מכלא גלבוע, מספרת נציבת השב"ס בשיחות סגורות על התחושות לפני ועדת הבדיקה, על הגיבוי החלקי מהשר, ועל ההאשמות שמוטחות בארגון. פרי מעוניינת להדיח את מפקד הכלא, אך אינה יכולה משפטית
משה שטיינמץ
23 בספטמבר 2021
19:53

רגע לפני ועדת הבדיקה הממשלתית שתבחן גם התנהלותה של נציבת בתי הסוהר, רב גונדר קטי פרי מבהירה למקורביה כי אינה מתכוונת להניח את ראשה על הגליוטינה הציבורית. בשיחות סגורות שתוכנן התפרסם בחדשות הערב בכאן 11, אומרת פרי כי היא "הולכת לוועדה עם ביטחון גדול ואני לא צריכה להיות שעירה לעזאזל על עשורים של הזנחה". מי שכן צריך לפנות את תפקידו, לפי פרי, הוא מפקד כלא גלבוע גנ"מ פרדי בן שטרית. 

הכתבה המלאה מחדשות הערב

לשאלה אם לא עדיף לה להתפטר עכשיו ולא לעמוד להדחה בהמשך היא אומרת: "זה לא הגיוני ולא הוגן ולא מנהיגותי ופיקודי להתפטר. אני לא מתעסקת ברעשי רקע אני חזקה ואמשיך בדרכי". רעשי הרקע האלו הם גם שורת פרסומים אודות התנהלות שב"ס בראשותה, טענות למעורבות פוליטית של הליכוד במינויים בארגון, ואפילו אזכור של אחיה שישב בכלא.


"ראיתי את הפרסומים", היא אמרה. "זה לא עושה טוב לאף אחד, מחלתי על כבודי. מאז נכנסתי לתפקיד מיניתי קרוב ל-100 קצינות וקצינים לא הייתה פניה פוליטית אחת. מאחורי הפרסומים עומדת חבורה שיצאה מהארגון ממורמרת כי לא קיבלה מה שרצתה. כל הסגל הנוכחי עומד עכשיו מאחורי".

אבל פרי בעצמה לא עומדת מאחורי כל קציניה, וחושבת שכמה מהם, שלהם הייתה אחריות ישירה למחדל צריכים להתפטר."אני עוסקת בסוגיות של אחריות הקצינים, אבל יש סוגיות משפטיות" היא אמרה בשיחות שתוכנן פורסם בחדשות הערב, והתכוונה למפקד כלא גלבוע וקצינים נוספים. פרי חושבת כי הם צריכים להתפטר או להיות מושעים מתפקידם אך לאור החקירה המשטרתית אינה יכולה לנקוט נגדם צעדים.

אחרי הבריחה החליטה הנציבה לנייד את כל אסירי הג'יאהד האיסלאמי בין בתי כלא, מה שהביא למהומות. בשב"כ התנגדו להחלטה."ההחלטות הן של ראש הארגון שצריך לקבל אותן. אני קיבלתי את ההחלטה", היא אומרת, "הדברים נלקחו בחשבון, אבל אני לא במקום של כיפופי ידיים, אנחנו בשיתוף פעולה טוב עם הארגונים הבטחוניים האחרים".

בוועדת החקירה היא מקווה שתעלה גם שאלת האחריות של ארגונים כמו השב"כ על סוגיית האסירים הבטחוניים ואיסוף המודיעין בקרבם. "אני רואה בוועדה הזדמנות לפתוח את סוגיית האסירים הבטחוניים. השאלה אם הייתה אחריות מודיעינית גם לגופים אחרים היא חלק מהמנדט של ועדת הבדיקה", אמרה. 

בינתיים פרי פועלת להחזיר את שירות בתי הסוהר לשגרה, בזמן שהמתיחות מול האסירים הבטחוניים נמשכת ובתי הכלא נסרקים לגילוי מנהרות. והיא גם מתכננת רפורמות - ומקווה שמסקנות ועדת החקירה לא יקטעו את תכניותיה באיבן.