קניון ברמת גן, ארכיון
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

למרות המלצת המומחים לקורונה: רוב בקרב שרי הקבינט נגד הגבלות נוספות

בשלב זה, קבינט הקורונה לא צפוי להתכנס לפני יום רביעי הבא - וגם אז לא צפוי רוב להגבלות נוספות. השרים תולים תקווה בעדכון תקנות התו הירוק - שיכולות להגביר את קצב ההתחסנות בבוסטר • המומחים המייעצים לקבינט הקורונה: "ניהול המגפה לפי מדד החולים קשה – מסוכן"
עמיחי שטיין וקטי דור
23 בספטמבר 2021
20:06

למרות התחלואה הגבוהה, הדרישה של גורמים במשרד הבריאות והמצב בבתי החולים -בשלב זה קבינט הקורונה לא צפוי להתכנס לפני יום רביעי הבא, אז ישוב ראש הממשלה בנט מטיסתו לעצרת האו"ם בניו יורק. כך פורסם בחדשות הערב (חמישי) בכאן 11. בסביבתו של בנט אומרים לנו: "אם יהיה צורך - נכנס את הקבינט". 

בשלב זה, רוב גדול של שרי הקבינט מתנגד להגבלות נוספות. אחד השרים הבודדים שכן תומכים בהטלת הגבלות הוא השר זאב אלקין, שמביע עמדה זו כבר חודש וחצי. שרים בקבינט מעריכים שהעובדה בשבוע הבא, ביום שישי, יפוג התוקף של התוקף של תעודת המתחסן, למי שעבר חצי שנה מאז החיסון השני וטרם התחסן בבוסטר יביא לגל התחסנות בבוסטר - מה שאמור אולי לשנות את תמונת המצב של התחלואה. 

בישיבה שהיתה בין ראש הממשלה נפתלי בנט למנכ"לי קופות החולים הערב, התבקשו הקופות להיערך לחיסוני ילדים בתוך בתי הספר, בתנאי ש-50% מילדי כל כיתה יקבלו אישור הורים לכך. כמו כן, התבקשו הקופות להיערך לביקוש רב של חיסונים לאחר החגים ולהאריך את  שעות העבודה במתחמי החיסונים.

המומחים: "ניהול המגפה לפי מדד החולים קשה – מסוכן"

קבינט המומחים לקורונה הזהיר במסמך שפרסם הערב, שאי אפשר להמשיך במצב הקיים ואומר כי מתחייב שינוי במדיניות עד שתהיה ירידה משמעותית ומתמדת בתחלואה הקשה. בנוסף, כתבו המומחים כי "ניהול המגפה לפי מדד החולים שמצבם קשה - מסוכן". 

אחד הנושאים אליהם התייחסו המומחים הוא מערכת החינוך. יש "לעדכן ולחזק את מתווה החינוך", כתבו המומחים.  והמליצו להפעיל שורה נרחבת יותר של כלים מאשר מתווה כיתה ירוקה – "בדגש על אוורור, למידה בחוץ כאשר מתאפשר, מגן חינוך, והפעלת 'כיתה ירוקה' רק בנסיבות שיוכיחו עצמן כמונעות רוב גדול של מקרי ההדבקה בפיילוט".

בדו"ח שפרסם קבינט המומחים נאמר כי "הממשלה מטילה את יהבה על החיסונים אך הגישה הזאת לא הוכיחה את עצמה עד כה". ההמלצות הן להטיל מגבלות התקהלות, עד 300 בני אדם בחללים סגורים, ולהנגיש את החיסונים ל-800 אלף בגירים ובני נוער שטרם התחסנו ולו במנה אחת. עוד ממליצים המומחים לקדם ככל האפשר את מתן התרופה רג'נקוב למניעת תחלואה קשה. 

מתחילת החודש מתו כמעט 500 חולי קורונה, ממוצע של 23 ביום. מספר החולים שמצבם קשה נותר יציב בחודש האחרון – יותר מ-700. בקבינט המומחים חברים היו"ר פרופ' רן בליצר, פרופ' נחמן אש, ד"ר שרון אלרעי פרייס, פרופ' ארנון אפק, פרופ' נדב דוידוביץ', פרופ' סלמאן זרקא, יורם חמו, ד"ר בעז לב, ד"ר עדי ניב-יגודה ופרופ' גליה רהב.