t
ארכיון
צילום: כאן חדשות

הפקק בתעשיית הרכב: למה המכונית החדשה שקנינו מתעכבת?

גם לכם לקח לאחרונה זמן מרגע שרכשתם רכב ועד שהוא הגיע לחניה? הנה הסיבות לתופעה שכבר הפכה לחלק מהשגרה בחודשים האחרונים
ליאל קייזר
24 בספטמבר 2021
12:32

יכול להיות שכבר הרגשתם, אם אתם בין בני המזל שנכנסו לאחרונה לסוכנות רכב לקנות אוטו חדש, שגם לכם נראה שתעשיית הרכב, אחת היחידות שממש פרחו בישראל בתקופת הקורונה, מתחילה לסבול ממה שמרגיש כמו סוג של פנצ'ר. בשבועות האחרונים מי שמגיעה למשרדי המכירות אמנם מצליחה לקנות רכב, על הנייר, אבל בהמשך מגלה שייקח לא מעט זמן מהרגע שתחתום על החוזה ועד שהאוטו הנוצץ שלה אשכרה יהיה אצלה בחנייה.

למה זה קורה? בגלל שילוב של גורמים, שרובם קשורים ברמה כזו או אחרת לקורונה. בראש ובראשונה מחסור עולמי מטורף בשבבים. אותם רכיבים אלקטרוניים שמשמשים בייצור של חלק גדול מהמוצרים שאנחנו צורכים, טלפונים חכמים טלוויזיות, לפטופים וכן - גם של כלי הרכב שלנו. הקורונה מצד אחד הביאה לסגירה של מפעלים שמייצרים אותם, בעיקר במזרח, ומצד שני לזינוק ברכישות של מוצרים שיש בהם שבבים כאלה, כי ישבנו יותר בבית ובהינו במסכים וקנינו מחשבים כדי לעבוד מרחוק.

בכל רכב שאנחנו קונים יש מאות, לפעמים אלפי צ'יפים כאלה ככל שהוא יותר חשמלי מתקדם ומתוחכם. אז יצרניות הרכב צריכות להתחרות על מעט השבבים שמסתובבים כאן עם מי שמייצרים את כל יתר המוצרים האלה והן פשוט לא עומדות בקצב ובתחרות. ג'נרל מוטורס, פולקסוואגן , הונדה, ב.מ.וו ועוד ועוד - כולן הודיעו בחודשים האחרונים שהן עוצרות חלק מהפעילות במפעלים שלהן. והסיום של משבר השבבים הזה לא ממש נראה באופק - לפי ההערכות הוא יימשך לפחות עד אמצע שנת 2022.

תחזית שפרסמה אתמול חברת הייעוץ "אליקס פרטנרס" מעריכה שכמעט 8 מיליון כלי רכב שהיו אמורים להיות מיוצרים השנה לא ייוצרו בגלל המחסור הזה, ושתעשיית הרכב העולמית תגיע לירידה של 210 מיליארד דולר בהכנסות השנה. לזה תוסיפו את העובדה שגם השינוע הימי מתייקר. הקורונה גרמה לפקקי ענק בנמלים, ולשיבושים בהעברה של סחורות שצריכות להגיע דרך הים - כמו כלי הרכב שמגיעים לכאן.

ועכשיו מעל כל זה תוסיפו את העובדה שבזמן שחלק גדול מאיתנו נאבקו כדי להחזיק את הראש מעל המיים בשנה וחצי האחרונות, היו גם לא מעט ישראלים שרק חיפשו איפה לבזבז את הכסף שלהם כשהקורונה עצרה להם את חגיגת הנסיעות לחו"ל והבילויים במסעדות. מפרגנים כן? מתחילת השנה ועד אוגוסט נמסרו כאן 236 אלף מכוניות חדשות, 26 אלף מתוכן בחודש שעבר - וההערכה היא שהרכישות האלה ימשיכו וימשיכו.

אבל האם ומתי תקבלו את הרכב החדש? אני במקומכם לא הייתי עוצרת את הנשימה.

אמש (חמישי) בריאיון לתוכנית "משחקי הכיס" אמר מנכ"ל קבוצת יבואנית הרכב לובינסקי דני שביט כי מורגש מחסור ברכבים זה כמה חודשים. הוא חזר על כך שהמחסור נובע מאספקת השבבים המוגבלת, שנמצאים בכל פונקציה קיימת ברכבים המתקדמים. לדבריו, ככל שרכב מתקדם יותר - המחסור יותר משמעותי.

שביט סיפר שבשנת 2020 השוק הישראלי קנה 215 אלף כלי רכב כשבשנה רגילה השוק צורך 290-250 אלף כלי רכב. כלומר נוצר פער של החלפות שאמור היה להיסגר בשנת 2021. לדבריו היבואנים נערכו לפיצוי הזה והזמינו מהיצרנים מראש כמויות גדולות מהרגיל. הוא הוסיף כי רוב האנשים שקיבלו את הרכבים במחצית הראשונה של השנה ביצעו את ההזמנות בתחילת השנה ואפילו בסוף 2020. הוא העריך כי מי שמזמין היום רכב עשוי לקבלו רק ברבעון הראשון של 2022 ואפילו ברבעון השני שלו. הוא ציין כי הדבר תלוי בדגם, ברמת האבזור ואפילו בצבע.