כלא גלבוע
צילום: פלאש 90

אלו חברי ועדת הבדיקה לבריחת המחבלים מהכלא

בראשות הוועדה יעמוד השופט בדימוס אלוף במיל' מנחם פינקלשטיין. החברים הנוספים הם הקרימינולוגית אפרת שהם ובכיר שב"כ לשעבר אריק ברבינג
אורלי אלקלעי
24 בספטמבר 2021
08:26

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, פרסם היום (שישי) את שמות חברי ועדת הבדיקה הממשלתית לאירוע בריחת המחבלים מכלא גלבוע. בראש הוועדה יעמוד האלוף במילואים ד"ר מנחם פינקלשטיין. חברי הוועדה יהיו הפרופסור אפרת שהם שחוקרת את בתי הסוהר שנים רבות ואריק ברבינג שהיה ראש אגף בשב"כ.

השופט בדימוס פינקלשטיין כיהן כסגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז. לפני כן היה הסנגור הצבאי הראשי, התובע הצבאי הראשי, שופט והמשנה לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים וכפרקליט הצבאי הראשי בין השנים 2000-2004. 

פרופסור אפרת שהם הייתה חברה בוועדת דורנר לבחינת מדיניות הענישה בישראל, חוקרת את שירות בתי הסוהר שנים רבות, מחברי הצוות המוביל לחקירת תוכניות התקון בכלא. היא כיהנה כעשור כיו״ר האגודה הישראלית לקרימינולוגיה ומכהנת כראשת החוג לקרימינולוגיה במכללה האקדמית אשקלון.

אריק ברבינג ראש אגף לשעבר בשירות הביטחון הכללי, שם שירת 27 שנים בתפקידים מבצעיים בסיכול טרור פלסטיני. בתפקידיו הבכירים בשירות כיהן כראש אגף סייבר, ראש אגף מרחב ירושלים, יהודה ושומרון. במסגרת תפקידיו היה בעל ממשק משמעותי עם שירות בתי הסוהר וגורמים נוספים בנוגע לסיכול פעילויות טרור בין כותלי הכלא.

רגע לפני ועדת הבדיקה הממשלתית שתבחן גם התנהלותה של נציבת בתי הסוהר, רב גונדר קטי פרי מבהירה למקורביה כי אינה מתכוונת להניח את ראשה על הגליוטינה הציבורית. בשיחות סגורות שתוכנן התפרסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11, אומרת פרי כי היא "הולכת לוועדה עם ביטחון גדול ואני לא צריכה להיות שעירה לעזאזל על עשורים של הזנחה". מי שכן צריך לפנות את תפקידו, לפי פרי, הוא מפקד כלא גלבוע גנ"מ פרדי בן שטרית. 

לשאלה אם לא עדיף לה להתפטר עכשיו ולא לעמוד להדחה בהמשך היא אומרת: "זה לא הגיוני ולא הוגן ולא מנהיגותי ופיקודי להתפטר. אני לא מתעסקת ברעשי רקע אני חזקה ואמשיך בדרכי". רעשי הרקע האלו הם גם שורת פרסומים אודות התנהלות שב"ס בראשותה, טענות למעורבות פוליטית של הליכוד במינויים בארגון, ואפילו אזכור של אחיה שישב בכלא.

אבל פרי בעצמה לא עומדת מאחורי כל קציניה, וחושבת שכמה מהם, שלהם הייתה אחריות ישירה למחדל צריכים להתפטר."אני עוסקת בסוגיות של אחריות הקצינים, אבל יש סוגיות משפטיות" היא אמרה בשיחות שתוכנן פורסם בחדשות הערב, והתכוונה למפקד כלא גלבוע וקצינים נוספים. פרי חושבת כי הם צריכים להתפטר או להיות מושעים מתפקידם אך לאור החקירה המשטרתית אינה יכולה לנקוט נגדם צעדים.