החתימה על הסכמי אברהם
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

מאות מנהיגים מעיראק קראו לנורמליזציה עם ישראל

בני שבטים עיראקיים פרסמו קריאה להצטרפות המדינה להסכמי אברהם. לפיד הגיב: "בכל מקום שבו יושיטו לנו יד נעשה הכל כדי להושיט יד חזרה". הממשלה העיראקית גינתה את ההצהרה: "ניסיון להחיות את השיח העדתי בצל הבחירות"
רועי קייס
25 בספטמבר 2021
00:34
עודכן ב 12:33

יוזמת שלום מפתיעה: כמה מאות אישי ציבור התכנסו אתמול (שישי) בארביל, בירת החבל הכורדי בצפון עיראק, וקראו לנרמול היחסים עם ישראל, ולהצטרפותה של עיראק להסכמי אברהם. שר החוץ יאיר לפיד בירך על הכינוס. הבוקר הוציאה ממשלת עיראק הודעת גינוי למשתתפים בו. ראש הממשלה נפתלי בנט אמר: "זו קריאה שבאה מלמטה ולא מלמעלה, מהעם ולא מהממשלה, וחשובה במיוחד ההכרה בעוול ההיסטורי שנעשה ליהודי עיראק. מדינת ישראל מושיטה לכם את ידה לשלום בחזרה".

השייח' ויסאם אל חרדאן, אחד מבני השבטים הסונים שהשתתף בכנס, סיפר על הכינוס בטור דעה שפרסם בוול סטריט ג'רנל האמריקני, ואמר כי קבוצה זו מורכבת מבני שבטים סונים ושיעים, אינטלקטואלים ואקטיביסטים צעירים, חלקם אפילו התמודדו מול דאעש ואל קאעדה בשדה הקרב. 

אל חרדאן אמר כי כחלק מהמאמצים לשקם את עיראק, "אנו מחייבים את עצמנו להתעוררות של שלום. מה שמנחה אותנו הוא הזיכרון של מדינה צעירה ומודרנית, עם מסורת עתיקה מפוארת". הוא הביע צער על גירוש ונישול האוכלוסייה היהודית מעיראק באמצע המאה הקודמת: "אנו חייבים להתחבר מחדש עם הפזורה, כולל היהודים".

"אנחנו רואים מגמה מעוררת תקווה באזור - קהילה מתרחבת של שלום, פיתוח כלכלי ואחווה, במסגרת הסכמי אברהם", אמר אל חרדאן. הוא הוסיף כי כעת הבחירה היא בין שלום לכאוס ורודנות: "אנו דורשים שעיראק תצטרף להסכמי אברהם וקוראים ליחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל". הצעד הבא של הקבוצה בהובלת השייח' אל חרדאן הוא שיחות פנים מול פנים עם ישראלים. 

שר החוץ הישראלי יאיר לפיד הגיב לקריאה העיראקית: ״מהיום שנכנסה הממשלה הזאת לתפקידה, המטרה שלנו היא להרחיב את הסכמי אברהם. האירוע בעיראק מעורר תקווה למקומות שלא חשבנו עליהם בעבר.יש לנו ולעיראק היסטוריה משותפת ושורשים בקהילה היהודית, ובכל מקום שבו יושיטו לנו יד נעשה הכל כדי להושיט חזרה". 

הממשלה בבגדד לא אהבה את היוזמה, ופרסמה הודעת גינוי לכינוס ולהצהרה. בהודעה מטעם לשכתו של ראש הממשלה, מוסטפא אל-כאזימי, נאמר כי הכינוסים האלה אינם חוקיים ואינם מייצגים את העיראקים: "הכינוסים האלה לא מייצגים את תושבי עיראק ואת תושבי הערים שלה. האישים האלה שהשתתפו מנסים בייאושים לדבר בשם. הם מייצגים את העמדות רק של מי שהשתתף באירוע".

עוד נאמר בהודעה כי מדובר בניסיון לחבל במצב הכללי בעיראק ו"להחיות את השיח העדתי בצל ההכנות בכל עיראק לבחירות לפרלמנט". ממשלת עיראק גם הבהירה בהודעה כי "הצגת מושג הנורמליזציה אינו מתקבל על הדעת במישור החוקתי, החוקי והפוליטי בעיראק".